0

مصباحی مقدم: مردم رئیس جمهور را برای اجرا انتخاب کرده اند نه قانون گذاری

 
amirbest
amirbest
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اسفند 1387 
تعداد پست ها : 2319
محل سکونت : اصفهان

مصباحی مقدم: مردم رئیس جمهور را برای اجرا انتخاب کرده اند نه قانون گذاری

رییس کمیسیون طرح تحول اقتصادی با تشریح جایگاه تصویب قوانین از سوی مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به دولتمردان گفت: بهترین کار خضوع در برابر قانون، اصلاح و تغییر قوانین از طریق مجلس است.

مهم ترین اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایسنا بخوانید.

* همان طور که مجلس قانونگذار است، دولت مجری است و نمی تواند بگوید که می خواهم قانون این طور باشد یا آن طور، به تعبیری مجلس ریل گذار و دولت لوکوموتیوران است، مجلس نرم افزار را تهیه می کند و دولت در قالب این نرم افزار، سخت افزار را تهیه می کند.

*قانون اساسی جایگاه مجلس و دولت را به روشنی مشخص کرده است.دولت موضوعی که به قانون تبدیل شده را باید قبول داشته باشد؛ چراکه آن چه را مجلس تصویب می کند قطعا از صافی شورای نگهبان عبور می کند؛ این شورا نیز در بررسی و تصویب مصوبات مجلس دو قاعده را لحاظ می کند، اول این که مصوبه مورد نظر در انطباق با شرع باشد و دوم منطبق با قانون اساسی باشد.

* اگر شورای نگهبان موضوعی را خلاف شرع تشخیص داد، مجلس مصوبه خود را اصلاح خواهد کرد ولی اگر مصوبه ای خلاف قانون اساسی تشخیص داده شد ولی مجلس بر نظرش اصرار کرد، معنا و مفهومش این است که مصلحت کشور در اصرار بر نظرش بوده است.

* در این صورت نه رییس جمهور نسبت به مجمع تشخیص مصلحت نظام و نه شورای نگهبان نمی توانند مصلحت نظام را تشخیص دهند بلکه این مجمع است که بر اساس قانون اساسی حق دارد اختلاف مجلس و شورای نگهبان در انطباق با قانون اساسی و شرع را داوری کند و هرچه تصویب شد چه نظر مجمع و چه نظر شورا باید تمکین شود.

* اتفاق افتاده است که گاهی نظر شورای نگهبان درمجمع تشخیص مصلحت نظام به تصویب رسیده باشد؛ نقش رییس جمهور در اینجا به عنوان کسی است که در حضور نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی به قرآن سوگند یاد کرده است که به قانون اساسی عمل کند. معنا و مفهوم سوگند در برابر نمایندگان نیز این است که رییس جمهور در برابر نمایندگان مردم متعهد و پاسخگو باشد.

* جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام در قانون اساسی جایگاهی است برای حل اشکالات پدید آمده در تصویب قانون بین مجلس و شورای نگهبان؛ اعضای شورای نگهبان در مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدگاه شان از شورای نگهبان متفاوت می شود؛ چراکه تشخیص های این شورا منطبق با قانون و شرع است، ولی در مجمع تشخیص مصلحت نظام در جایگاه رعایت مصلحت نظام، کشور و مردم قرار می گیرند.

* اگر اعضای شورای نگهبان مجمع تشخیص می بینند مصلحت کشور و مردم در این است که آن چه در شورای نگهبان به تصویب رسیده، در مجمع نیز پذیرفته شود، خوب می پذیرند و نهایتا با رای اکثریت اعضای مجمع تبدیل به قانون می شود.

* معاون حقوقی رییس جمهور ـ که حقوقدان هم هست ـ می تواند با توجه به مفاد قانون اساسی درباره جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام، این جایگاه را برای دولتمردان بیشتر تبیین کند.

*دلیل تغییر ترکیب مجمع عمومی بانک مرکزی این بود که ترتیبی اتخاذ شود تا بانک مرکزی در سیاست های پولی مستقل عمل کند، وقتی بانک مرکزی در سیاست های پولی مستقل عمل نمی کند، مجلس باید به گونه ای عمل کند تا رییس کل بانک مرکزی به نمایندگان مجلس پاسخگو باشد. اگر به موارد فوق پاسخ داده می شد و مسوول مربوطه به مجلس می آمد و پاسخ می داد، نمایندگان مجلس چنین تصمیماتی نمی گرفتند، مگر این که گفته شود کشور را بدون مجلس اداره می کنیم، که این بحث دیگری است.

* نباید از یاد برد که مردم رییس جمهور را برای اجرا انتخاب کرده اند و نه برای قانون گذاری و نمایندگان مجلس را برای قانون گذاری انتخاب کرده اند و نه برای اجرا، حوزه کاری این دو قوه کاملا از یکدیگر متفاوت است؛ بنابراین فکر می کنم بهترین کار خضوع در برابر قانون و اصلاح و تغییر قانون از طریق مجلس است.

 

مشکل اینجاست که   

 

مدیر تالار عکس های خبری

http://www.rasekhoon.net/Forum/ForumShow-116-1.aspx

 

ما جراتش را نداریم.

 

زندگی پر از اتنخاب است

شنبه 25 دی 1389  9:22 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها