0

سامانه نشا معافیت تحصیلی

 
edumoshaver
edumoshaver
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مهر 1398 
تعداد پست ها : 321
محل سکونت : تهران

سامانه نشا معافیت تحصیلی

سامانه نشا معافیت تحصیلی

کلیه دانشجویانی که قصد خروج از کشور را دارند، با استفاده از سامانه نشا معافیت تحصیلی می توانند به صورت الکترونیک کلیه اقدامات لازم را به صورت غیرحضوری انجام دهند. خدمات سامانه نشابه نشانی  nesha.saorg.ir برای آن دسته از متقاضیانی امکان پذیر است که تمامی اطلاعات خود را ثبت نموده اند. سامانه نشا وزارت بهداشت و همچنین سامانه مشارکت دانشجو به منظور تخصیص ارز دانشجویی ایجاد گردید تا تمامی امور مربوط به دانشجویان را بدون نیاز به مراجعه حضوری به انجام برسد.

 

سامانه نشا معافیت تحصیلی چیست؟

همانطور که می دانید، برای ادامه تحصیل در هر یک از کشورهای خارجی، لازم است شما ارز خارجی یا همان ارز کشور مربوطه را برای انجام خرید و … داشته باشید. اما نوسان قیمت مربوط به ارز موجب شده است تا بسیاری از خانواده هایی که توان مالی کمی دارند، دچار مشکل شوند. تسهیلاتی که دولت برای دانشجویان مایل به خروج از کشور در نظر گرفته است، این است که ارزهای دانشجویی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد تا بتوانند با هزینه کمتری، پول کشورهای دیگر را در دست داشته باشند.

برای دریافت ارز دانشجویی و گذراندن مراحل دریافت ارز دانشجویی، دانشجویان و یا خانواده های محترم آنان، لازم است ابتدا در سامانه نشا به نشانی nesha.saorg.ir مراجعه نمایند و پس از انجام ثبت نام ، به مراکز مربوط به علوم و تحقیقات و فناوری، رجوع کنند. پس از انجام ثبت نام ، وزارت علوم شما را به بانکی که ارائه دهنده ارز دانشجویی است معرفی می نماید و از همین طریق می توانید مطابق با تعرفه، ارزهای لازم را دریافت نمایید.

 

 

شرایط ثبت نام در سامانه نشا

 

جهت انجام ثبت نام ، لازم است ابتدا واجد شرایط عمومی و اختصاصی تعیین شده این سامانه باشید و پس از آن، برای انجام ثبت نام اقدام نمایید. در زیر به شرایط لازم برای انجام ثبت نام در سامانه مشارکت دانشجو  اشاره خواهیم نمود.

 • دارا بودن مدرک کاردانی و یا کارشناسی ارشد دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم و تحقیقات فناوری ایران.
 • داوطلبان پسر، در هر مقطع، تنها یکبار امکان استفاده از سامانه نشا معافیت تحصیلی را خواهند داشت. لذا برای دریافت معافیت در مقاطع تحصیلی بالاتر، لازم است آخرین مدرک تحصیلی خود را ارائه نمایند.
 • فبولی در آزمون های مربوط به زبان های خارجه زیر و کسب نمره در هر یک از این آزمون به شرح زیر
  • MSRT(MCHE)=40
  • TOLIMO=440
  • IELTS=5
  • TOEFEL/PBT=440
  • TOEFEL/IBT=45
 • به همراه داشتن اصل مدارک مربوط به پذیرش دانشگاه های مورد نظر، که مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسیده باشد، الزامی خواهد بود. آن دسته از دانشجویانی که مایل به تحصیل در کشور امریکا می باشند، لازم است فرم مروبوط به I_20  را ارائه نمایند.

 

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در سامانه نشا وزارت بهداشت و وزارت علوم

 • ارائه اصل مدرک مربوط به پذیرش دانشجو در کشور مورد نظر
 • ارائه مدرک زبان و همچنین کپی از نمره مورد نظر وی در زبان مربوطه
 • ارائه کپی مربوط به گواهی فارغ التحصیلی دانشجو
 • ارائه تصویر مربوط به اصل شناسنامه و همچنین کارت ملی

 

شرایط مورد نظر برای انجام ثبت نام در خارج از کشور

همانطور که ذکر شد، هدف از راه اندازی سامانه نشا معافیت تحصیلی ، علاوه بر ارائه خدمات غیر حضوری، ارائه تسهیلاتی است که به وسیله آن هر یک از دانشجویان بتوانند به راحتی برای ادامه تحصیل خود اقدام نمایند. بنابراین خدمات ارائه ارز دانشجویی و … در صورتی به دانشجویان ارائه خواهد شد، که پذیرش دانشجویان در دانشگاه های معتبر صورت گرفته باشد. بنابراین یکی از شروط لازم؛ برای ثبت نام در سامانه nesha.saorg.ir ، این است که دانشگاه مورد نظر دارای اعتبار باشد.

برای هر یک از مقاطع تحصیلی ، دانشگاه ها و وزارت علوم و تحقیقات، تعداد سال های مجاز را تعیین نموده است که با توجه به آن می توانید برای ادامه تحصیل اقدام نمایید. یکی از شروط انجام ثبت نام نیز در همین رابطه می باشد. دانشجویان نباید تعداد سال های تحصیل آنان خارج از زمان تعیین شده باشد. در واقع تعداد سال های مجاز برای هر یک از مقاطع  کارشناسی ۶ سال،  کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳ سال،کارشناسی ارشد پیوسته ۸ سال و دکترا ۵ سال می باشد.

 

 برای ورد به سامانه نشا معافیت تحصیلی – انجام ثبت نام و همچنین اطلاع از شرایط دریافت ارز دانشجویی از سراسر کشور با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099072952 – تماس از سراسر کشور

9092305587 – تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 12 شب

 

تسهیلات سامانه نشا معافیت تحصیلی

تسهیلات غیر ارزی مطابق با اخبار موجود که این سامانه ارائه می نماید، در صورتی مورد تائید است که دارای شرایط زیر باشید.

 • تحصیل در دانشگاه های معتبر که به تائید وزرات علوم و تحقیقات فناوری رسیده باشند.
 • ارائه گواهي اشتغال به تحصيل در مقطع تحصیلی فعلی دانشجو و همچنین مورد تائید نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در خارج از کشور
 • پرینت کارنامه و ریز نمرات تمامی ترم های گذشته دانشجو در سال های قبلی
 • دانشجویان پسر، باید مدارک مربوط به معافیت تحصیلی موقت و یا دائم خود را داشته باشند.
 • دارا بودن كارت پايان خدمت ، داشتن كارت معافيت دائم ،  داشتن معافيت تحصيلي جهت تحصيل در خارج از كشور‌ و ارائه آن، برای انجام ثبت نام در سامانه نشا معافیت تحصیلی ضروری می باشد.
 • انجام کلیه مراحل ثبت نام در سامانه nesha.saorg.ir به صورت درست. 

 

خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش نمودیم تا در رابطه سامانه نشا معافیت تحصیلی به نشانی nesha.saorg.ir اطلاعاتی را ارائه نماییم. در صورتی که مشکلی در رابطه با سامانه نشا عوارض خروج از کشور دارید، می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید. سامانه نشا وزارت بهداشت و سامانه مشارکت دانشجو پس از انجام ثبت نام می توانید با مشاوران ما در ارتباط باشید. مشاوران ما همه روزه، حتی ایام تعطیل با ما ارتباط باشید.

منبع : سامانه نشا معافیت تحصیلی

چهارشنبه 27 فروردین 1399  1:36 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها