0

معافیت تحصیلی دانشجویان

 
edumoshaver
edumoshaver
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مهر 1398 
تعداد پست ها : 321
محل سکونت : تهران

معافیت تحصیلی دانشجویان

معافیت تحصیلی دانشجویان

پسران پس از رسیدن به سن 18 سالگی تمام، مشمول خدمت سربازی می شوند. با توجه به اینکه امکان همرمان تحصیل و خدمت سربازی وجود ندارد، لذا مشمولین باید برای معافیت تحصیلی دانشجویان اقدام نمایند. آن دسته از دانشجویانی که معافیت تحصیلی را اخذ نموده اند، می توانند از طریق استعلام معافیت تحصیلی با کد ملی اقدام نمایند. تا کی معافیت تحصیلی دارم؟ یکی از سوالاتی است که بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان دارند.در رابطه با اینکه چگونه بفهمیم تا کی معافیت تحصیلی داریم؟ سوالی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

مشمولین  معافیت تحصیلی دانشجویان چه کسانی هستند؟

همانطور که می دانید، معافیت تحصیلی برای دانش آموزان مختلف امکان پذیر است. شرایط در نظر گرفته شده برای هر یک از مقاطع متفاوت می باشد و به تبع آن افراد می توانند برای اعزام به خدمت سربازی معاف شوند. دارا بودن شرایط زیر برای تمامی متقاضیان الزامی می باشد.

 • کلیه دانش آموزان مدارس مختلف و مراکز آموزش عالی که زیر نظر وزارت آموزش و پرورش می باشند.
 • دانشجویان مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد, دکتری و بالاتر که در هر یک از دانشگاه های دولتی، علمی کاربردی، غیر انتفاعی و آزاد مشغول به تحصیل می باشند و مورد تائید وزارت علوم و تخقیقات رسیده اند .
 • طلاب عزیزی که در حوزه علمیه مشغول به تحصیل می باشند.

مشمولین عزیز توجه داشته باشند که اخذ معافیت تحصیلی دانشجویان در صورتی خواهد بود که با درخواست دانشجویان و دانش آموزان موافقت گردد و در زمان تعیین شده برای اخذ این نوع از معافیت اقدام نموده باشند. چنانچه دانش آموز و یا دانشجویی، برای اخذ معافیت سربازی به موقع اقدام ننموده باشد، مشمول خدمت محسوب خواهد شد و در صورت عدم مراجعه به موقع به مراکز پلیس + 10 غیبت سربازی برای آنان محاسبه می شود و بعضا در صورت خدمت سربازی لازم است که زمان اضافه تری را برای خدمت بگذرانند.

 

 

تا کی معافیت تحصیلی دارم؟

 

مقطع تحصیلی 

حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل

کاردانی

2/5 سال

کارشناسی پیوسته

5 سال

کارشناسی ناپیوسته

3 سال

کارشناسی ارشد پیوسته

6 سال

کارشناسی ارشد ناپیوسته

3 سال

دکتری پزشکی پیوسته

8 سال

دکتری تخصصی ناپیوسته

6 سال

 

 

در رابطه با پاسخ به سوال شما در رابطه با اینکه تا کی معافیت تحصیلی دارم؟ باید به جدول بالا اشاره نماییم. اما در برخی از موارد می توان گفت که شرایط تا حدودی متفاوت خواهد بود.

 

چگونه بفهمیم تا کی معافیت تحصیلی داریم؟

برخی از شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان به شرح زیر می باشد.

 • در صورتی که دانشجویان مشمول شرایط خاصی باشند، به دوره آنان بر حسب ضرورت یکسال به مدت فوق افزوده خواهد داشت.
 • در صورتی که هر یک از دانشجویان فوق، ترک تحصیل ، اخراج ، انصراف یا فارغ التحصیل ، شده باشند خود را برای انجام خدمت سربازی معرفی نمایند.
 • تنها زمان معرفی به اعزام به خدمت سربازی برای هر یک از مقاطع فوق چنانجه ترک تحصیل ، اخراج ، انصراف یا فارغ التحصیلی دهند باید برای خدمت سربازی اقدام نمایند.
 • زمان مورد نظر برای معرفی هر یک از دانشجویان جهت اعزام به خدمت برای هر یک از مقاطع تعیین شده حداکثر یکسال پس از فارغ التحصیلی ، انصراف از تحصیل مجاز می باشند.
 • آن دسته از سربازانی که به خدمت اشتغال دارند، در صورت که در مقطع کارشناسی و بالاتر پذیرفته شوند و غیبت سربازی نداشته باشند، ترخیص خدمت برای آنان صادر شده و می توانند زمان باقی مانده از خدمت سربازی را پس از فارغ التحصیلی سپری نمایند.
 • ترخیص از خدمت برای برای آن دسته از دانشجویانی که در مقطع کاردانی مشغول به تحصیل می باشند، امکان پذیر نیست.
 • تمامی دانشجویانی که در رشته های بدون آزمون مشغول به تحصیل می باشند، مشمول معافیت تحصیلی خواهند شد.
 • آن دسته از دانشجویانی که به دلایل قانونی  هماننند، معافیت موقت ، معافیت آنان به تعویق افتاده است تاریع اغزام به خدمت آنان به تعویق خواهد افتاد.
  • مشمولان مذکور در صورتی که پس از یک سال از پایان خدمت خود در دانشگاه پذیرفته شوند، صدور معافیت تحصیلی برای آن ها بلامانع می باشد.

 برای اطلاع از معافیت تحصیلی دانشجویان – شرایط ثبت نام و همچنین دریافت مشاوره از سراسر کشور با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099072952 – تماس از سراسر کشور

9092305587 – تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 12 شب

 

 

قوانین دریافت معافیت تحصیلی طلاب

 • دانش آموزان طلبه ای که مدرک تحصیلی آنان زیر دیپلم می باشد و در صورت مجاز بودن برای ادامه تحصیل در حوزه علمیه در صورتی که قبل از سن مشمولیت باشند، می توانند برای تحصیل در این حوزه ها اقدام نمایند.
 • دانش آموزانی که مدرک دیپلم خود را دریافت نموده اند و غیبت سربازی نداشته اند ، مشمول تحصیل در حوزه علمیه می باشند.
 • تمامی آن دسته از فارغ التحصیلانی که دارای مدرک دیپلم تا دکتری می باشند، چنانچه مشمول خدمت سربازی باشند، و غیبت سربازی نداشته باشند، می توانند از معافیت تحصیلی به صورت تمام وقت در حوزه علمیه به تحصیل بپردازند.
 • مطابق با جدول زیر، در صورتی که دانش آموزان طلبه غیبت سربازی نداشته باشند و از شرایط سنی برخوردار باشند، می توانند برای ادامه تحصیل در حوزه های علمیه ادغام نمایند. دانش آموزان مذکور باید ابتدا از محل وظیفه خدمت خود سکونت ، ترخیص بگیرند و پس از ترخیص از خدمت سربازی می توانند برای ادامه تحصیل ادامه دهند.
 • دانشجویانی که از تحصیل خود انصراف داده اند در صورت نداشتن غیبت ، حداکثر یک سال پس از فارغ التحصیلی و انصراف از تحصیل، مجاز هستند تا در حوزه های علمیه ثبت نام نمایند.

 

مقطع تحصیلی

حداکثر سن

کاردانی

22 سال تمام

کارشناسی

24 سال تمام

کارشناسی ارشد

28 سال تمام

دکتری

30 سال تمام

 

 

خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش نمودیم تا اطلاعاتی در رابطه با معافیت تحصیلی دانشجویان به شما داوطلبان عزیز ارائه نماییم. برای استعلام معافیت تحصیلی با کد ملی و دریافت پاسخ این سوال که تا کی معافیت تحصیلی دارم؟  و همچنین چگونه بفهمیم تا کی معافیت تحصیلی داریم؟ با مشاوران ما در ارتباط باشید. مشاوران نظام وظیفه ما همه روزه، حتی ایام تعطیل، آماده ارائه خدمات به شما خواهند بود. کافی است با شماره های مندرج در وب سایت تماس حاصل نمایید.

منبع : معافیت تحصیلی دانشجویان

چهارشنبه 27 فروردین 1399  12:55 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها