0

نظرگاه چاه صاحب الزمان (عج) کرمانشاه

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 10633
محل سکونت : اصفهان

نظرگاه چاه صاحب الزمان (عج) کرمانشاه

 

چاه صاحب زمان کرمانشاه

بناهای مذهبی در هر کشوری از جایگاه ویژه ای نزد مردم برخوردارند که ایران اسلامی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دارای هزاران بنای مذهبی با ارزش است و استان کرمانشاه نیز به واسطه عوامل بسیاری هم چون قرار گرفتن در مسیر شاهراه عتبات عالیات از قدیم الایام بناهای مذهبی بسیاری را داشته و این بناها نیز مورد تکریم و احترام مردم و زائران عتبات عالیات قرار گرفته است.

 

علیرضا مرادی بیستونی معاون فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کرمانشاه، در خصوص نظرگاه چاه صاحب الزمان (عج) کرمانشاه، گفت: در بلندیهای غرب شهر کرمانشاه که در گذشته ی یکصد ساله ی این شهر راهی کاروان رو به سمت مناطق غربی استان و نوار مرزی و بیرون از سر حد عتبات مقدسه داشته است و اینک در حاشیه ترمینال راه کربلا و هیاهوی شهری و ازدحام پرجمعیت زندگی شهری، نظرگاهی وجود دارد که در بین اهالی شهر کرمانشاه به نظرگاه چاه صاحب الزمان (عج) معروف است.

 

وی ادامه داد: در گذشته، شیفتگان اهل بیت عصمت و طهارت باصفای باطن، حضور قلب و نیتی پاک هر پنجشنبه و جمعه و هر زمان که تنگناهای زندگی آنان را مستاصل می کرده است، راهی این محل که چاهی و درختانی سبز، سکویی و خانه ای کوچک و گلی داشته است، می شدند تا از صاحب الزمان (عج) طلب حاجت کنند.

 

مرادی بیستونی در خصوص تاریخچه نظرگاه چاه صاحب الزمان (عج) کرمانشاه، اظهار داشت: گفته می شود که حدود 100 سال پیش، کاروانی به قصد عزیمت به کربلای معلی از کرمانشاه در حال عبور بوده که برای رفع خستگی در این منطقه که دارای فضایی سبز و درختانی تنومند بوده است اطراق می کند و پس از گذشت لحظاتی به جهت عدم وجود آب، قصد حرکت دارند اما پیش از حرکت مشاهده می کنند، آقایی از آنجا عبور کرده و پس از سلام و احوالپرسی، کاروانیان را به توقف امر می دهد که آنان اظهار می دارند، ما مسافر و زائر کربلا هستیم، چون در این مکان آبی موجود نیست، قصد حرکت کرده ایم. آن آقای بزرگوار می فرمایند در همین مکان آب به قدر کافی وجود دارد که اکنون من نیز به شما کمک می کنم تا به آب دست یابید و سرانجام با کندن نقطه ای از زمین آب ظاهر می شود. کاروانیان با همان آب وضو ساخته و آماده ی به جای آوردن نماز می شوند، نماز جماعتی که امام آن حضرت ابا صالح المهدی (عج) بوده است.

 

مدیر موزه های استان کرمانشاه، گفت: در حال حاضر مکان زیارتی چاه صاحب الزمان (عج) شهر کرمانشاه دارای دو قسمت جداگانه برای زیارت آقایان و خانمها است که درب ورودی زیارتگاه آقایان در قسمت سمت راست داخل کوچه و درب ورودی خانمها نیز بر روی خیابان اصلی نرسیده به ترمینال راه کربلا می باشد.

 

معاون فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری 

سه شنبه 12 فروردین 1399  12:23 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها