0

بازار قدیمی بوشهر ، یادگاری از عصر قجر

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

بازار قدیمی بوشهر ، یادگاری از عصر قجر

بازار قدیمی بوشهر ، یادگاری از عصر قجر

 

 

بازار قدیم بوشهر یکی از اماکن تاریخی این شهر است که قدمت آن به دوران قاجار می‌رسد. معماری این بازار منطبق با ویژگی‌های عصر قاجار است و امروزه نیز داد و ستد در آن ادامه دارد. اگر به این بازار بروید می‌توانید تمامی وسایل مورد نیاز خود را تهیه کرده و به خانه برگردید. 

بازار قدیم بوشهر یکی از چندین بازار سنتی ایران است که هنوز هم قلب آن می‌تپد و خرید و فروش و رفت و آمد در آن جریان دارد. پس از گذشت چندین سال هنوز هم زیبایی معماری قاجار در تار و پود بافت قدیمی آن دیده می‌شود. محله های قدیمی بوشهر دهدشتی، شنبدی، کوتی و بهبهانی نام دارد که بازار قدیم در یکی از محله‌های قدیمی بوشهر به نام محله‌ی دهشتی قرار گرفته است.

راسته‌ی اصلی بازار از سمت جنوب به شمال یا برعکس است و راسته بازارهای متعدد دیگری از سمت شرق به سمت غرب نیز وجود دارند. راسته بازار «معین التجار» و «رئیس التجار» از راسته‌های معروف این بازار هستند. در گذشته هر یک از این راسته‌ها رئیس مخصوص داشت و هر بخش متعلق به صنف خاصی بود و امروزه نیز هست. برای مثال اگر از سمت جنوب بازار شروع کنیم به ترتیب ابتدا قنادی‌ها، سپس مسگرها و لحیم کارها، بعد از آن ساعت فروش‌ها و پارچه فروش‌ها (خرازها)، لوکس فروش‌ها و بعد از آن دوباره پارچه فروش‌ها، فروشندگان لوازم خانگی، عطارها، کتاب‌ فروش‌ها، آهنگرها، قهوه خانه‌ها، ماهی فروش‌ها، سبزی و میوه فروش‌ها، رطب فروش‌ها، لبنیاتی‌ها و درآخر حیاط‌های این بازار را می‌بینیم که در قسمت شمالی آن قرار دارند. اگر کمی هم جلوتر برویم در نهایت به محله‌ی شنبدی و مسجد شنبدی می‌رسیم.

بازار قدیم بوشهر

بازار قدیم بوشهر

در مجموع ۲۵۰ باب مغازه در بازار قدیم بوشهر وجود دارد که به کسب و کار مشغول هستند. در کنار کسبه‌ی مسلمان، چندین کسبه‌ی مسیحی و یهودی نیز در این بازار داد و ستد می‌کنند. در گذشته اهل بازار در اعیاد و مراسمات مذهبی، مجالس و جشن‌هایی برگزار می‌کردند.

بازار قدیم بوشهر

بازار قدیم بوشهر نورگیری و تهویه‌ی مناسبی دارد و معماری آن به گونه‌ای است که در فصل سرما از ریزش برف و باران به داخل بازار جلوگیری می‌کند و تابستان‌ها نیز مانع تابش مستقیم آفتاب به داخل می‌شود و گرما را برای کسبه و مردمی که برای خرید می‌آیند، قابل تحمل می‌کند. 

بازار قدیم بوشهر

بازار قدیم بوشهر

بوشهر با داشتن بافت تاریخی و وجود بناهایی با معماری منحصر به‌فرد مانند این بازار، یکی از مقاصد اصلی گردشگری محسوب می‌شود و سالانه پذیرای گردشگرانی از سراسر ایران و جهان است. بازار قدیمی بوشهر چند بار مرمت شده است و در حال حاضر به کار خود ادامه می‌دهد. این بنای تاریخی در تاریخ ۲۸ اسفند سال ۱۳۸۵ با شماره‌ی ثبت ۱۸۶۴۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بازار قدیم بوشهر

بازار قدیم بوشهر

یک شنبه 10 فروردین 1399  11:32 AM
تشکرات از این پست
donya78 mohammad_43
donya78
donya78
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1397 
تعداد پست ها : 364
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:بازار قدیمی بوشهر ، یادگاری از عصر قجر

وجود بازار های قدیمی در هر محل بیان حال و هوای گذشته آن محل است. که تا امروز ادامه یافته است.

یک شنبه 10 فروردین 1399  12:39 PM
تشکرات از این پست
fatemeh_75 mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها