0

آثار مخرب بی خوابی بر بدن

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 22670
محل سکونت : کرمانشاه

آثار مخرب بی خوابی بر بدن

آثار خطرناک بی‌خوابی بر بدن

تحقیقات جدید محققان نشان می‌دهد که کمبود خواب بیشتر از آنچه تئوری‌های قبلی نشان داده‌اند، روی افراد تأثیر می‌گذارد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، دانشمندان یکی از بزرگ‌ترین تحقیقات را در مورد خواب انجام داده‌اند. این تحقیق نه‌تن‌ها یکی از بزرگ‌ترین مطالعات در مورد خواب است، بلکه اولین موردی است که ارزیابی می‌کند.

کشف مضرات بیشتر کم‌خوابی///ثباتی

یکی از محققان این مطالعه در این رابطه گفت: «تحقیقات ما نشان داد محرومیت از خواب شانس ایجاد مشکلات هوشیاری را دو برابر و تعداد خطا‌های توجه را سه برابر می‌کند. افراد دارای کمبود خواب باید در هر کاری که انجام می‌دهند، کاملاً احتیاط کنند؛ زیرا ممکن است اشتباهات سنگینی انجام دهند. برای مثال در زمان رانندگی احتمال اشتباهات جبران‌ناپذیر توسط آنان بسیار زیاد است.

دانشمندان با به اشتراک گذاشتن یافته‌های خود در مورد تأثیرات جداگانه کم‌خوابی بر عملکرد شناختی متوجه شدند که کمبود خواب به میزان قابل توجهی بر عملکرد آنان تاثیر می‌گذارد.

«میشل استپان» یکی از محققان این طرح گفت: «یافته‌های ما نظریه مشترکی ایجاد می‌کند که نشان می‌دهد «توجه» تنها عملکرد شناختی است که در اثر کمبود خواب تحت تأثیر قرار می‌گیرد.»

نتایج حاکی از آن است که در شرایط کمبود خواب انجام فعالیت‌هایی که به چندین مرحله نیاز دارد (مانند پزشک که مراحل پزشکی را انجام می‌دهد) بسیار خطرناک است.

محققان ۱۳۸ نفر را برای شرکت در ارزیابی خواب انتخاب کردند. ۷۷ نفر تمام شب بیدار ماندند و ۶۱ نفر خوابیدند. از همه شرکت کنندگان خواسته شد تا قبل از خواب دو وظیفه شناختی جداگانه را انجام دهند: یکی زمان واکنش را به یک محرک اندازه گیری می‌کرد؛ دیگری توانایی یک شرکت کننده را برای حفظ جایگاه خود در یک سری مراحل بدون حذف یا تکرار یک گام اندازه گیری کرد؛ سپس شرکت کنندگان در صبح هر دو کار را تکرار کردند تا ببینند محرومیت از خواب چه تاثیری بر عملکرد آن‌ها دارد.

محققان متوجه شدند میزان خطای ۱۵ درصدی برای افرادی که کمبود خواب داشتند در صبح روز بعد به ۳۰ درصد افزایش یافته است. برخی کار‌ها وجود دارند که افراد می‌توانند به طور خودکار انجام دهند و بی‌خوابی روی آن تاثیر نمی‌گذارد؛ با این حال، کمبود خواب باعث کسری گسترده در همه جنبه‌های زندگی می‌شود.

منبع : ایسکا نیوز

یک شنبه 3 فروردین 1399  12:17 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها