0

کرونا، تنها سوغات سفر به اصفهان

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 28735
محل سکونت : اصفهان

کرونا، تنها سوغات سفر به اصفهان

هنوز هم از محدودیت های رفت و آمد عمومی خبری نیست

 

کرونا، تنها سوغات سفر به اصفهان

ایسنا/اصفهان معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به وضعیت قرمز شیوع بیماری کرونا در اصفهان، گفت: تا ۲۰ روز پیش، روزانه ۴۰۰ نفر به بیمارستان خورشید مراجعه می کردند و از این تعداد، ۳۰ نفرشان بستری می شدند، اما اکنون در ۲۴ ساعت ۱۰۰ نفر به بیمارستان خورشید مراجعه می کنند و ۶۰ نفرشان بستری می شوند.

 با نزدیک شدن به تحویل سال و تعطیلات نوروز، نگرانی ها از شیوع کرونا در اصفهان که اکنون هم یکی از رکوردداران شیوع بیماری در کشور به شمار می رود، افزایش یافته، تا جایی که استاندار اصفهان در یک ارتباط مستقیم با اخبار نیم روزی شبکه سراسری سیما، وضعیت اصفهان را قرمز اعلام کرد و از هم وطنانمان خواست امسال به این استان، سفر نکنند.

عبور و مرور همچنان آزاد است

دکتر بهروز کلیدری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در این باره به ایسنا، گفت: چندین روز است که برای اصفهان وضعیت قرمز اعلام می کنیم، علت هم این است که شاید قدر مطلق تعداد بیمارانمان مثلا از استان های تهران یا مازندران کمتر باشد، اما به نسبت جمعیت مان، سرعت رشد بالاست و تعداد بیماران درحال افزایش است.

وی یکی از دلایل رشد شتابان آمار بیماران اصفهانی را اعمال نشدن محدودیت های جدی برای رفت و آمد در سطح شهر و جاده های استان دانست و ادامه داد: از یک سو، هنوز محدودیت های عبور و مرور را زیاد نکرده ایم و از سوی دیگر مردم هنوز بحران را باور نکرده اند و به راحتی در قسمت های مختلف استان و حتی شهر اصفهان که بیماری خیلی جدی است، رفت و آمد می کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خواستار اعمال محدودیت برای رفت و آمد شد و گفت: وضعیت قرمز به این معناست که تعداد بیماران ما در استان بسیار زیاد شده اند و مهم تر از آن این است که آمار بیماران بدحال و وخیم نیز رو به افزایش است، البته ما سدهایی در داخل استان ایجاد کردیم تا بیماران مستقیم به بیمارستان ها مراجعه نکنند و در درمانگاه های عمومی و اختصاصی پذیرش و بستری شوند، اما اکنون بین ۴۰ تا ۶۰ درصد بیمارانی که به بیمارستان ها مراجعه می کنند، نیازمند بستری و خدمات ویژه مراقبتی هستند و دیگر از مراجعات بیهوده خبری نیست.

افزایش هشدار دهنده بیماران بدحال

کلیدری افزایش آمار بیماران بدحال را به معنای وضعیت قرمز اصفهان دانست و افزود: شاید ۲۰ روز پیش روزانه ۴۰۰ نفر به بیمارستان خورشید مراجعه می کردند و ۳۰ نفرشان بستری می شدند، اما اکنون در ۲۴ ساعت ۱۰۰ نفر به بیمارستان خورشید مراجعه می کنند و ۶۰ نفرشان بستری می شوند، این بدان معناست که کسانی که بیماری شان جدی شده و نیازمند خدمات بستری هستند، افزایش یافته و این نشانه خطر است.

وی با اشاره به این که بیماران بدحال، تخت ها را مدت زیادی اشغال می کنند و معمولا نیازمند خدمات ویژه ای مانند تخت های آی سی یو و و مراقبت های ویژه هستند، یادآور شد: این افزایش بیماران بدحال، قطعا سیستم درمان را تحت فشار می گذارد و از این جهت بازهم از مردم خواهش می کنیم که کرونا را جدی بگیرند و قرنطینه خانگی را جدی تر ادامه دهند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به سخنان استاندار اصفهان در گفتگو با اخبار سراسری، توضیح داد: یکی از نگرانی های مهم ما درباره شروع تعطیلات و مسافرت های نوروزی است، استاندار هم امروز اعلام کرد که به استان اصفهان مسافرت نکنید، اما نکته ای که وجود دارد این است که در کنار توصیه، باید اقدامات مراقبتی هم انجام شود، یعنی عواملی که لازم است مداخله و مراقبت کنند، وارد میدان شوند تا از حضور مسافر در شهر و استان اصفهان جلوگیری شود.

نگران سفرهای نوروزی هستیم

این مقام بهداشتی، همچنین خواستار محدودیت های جدی رفت و آمد در شهر و جاده های بین شهری شد و گفت: اصلی ترین عامل مهار شیوع بیماری کرونا، مردم هستند، چون با جلوگیری از تماس های غیرضروری که ممکن است در یک جامعه وجود داشته باشد، می توان تعداد مبتلایان را کاهش داد که این تماس های غیرضروری از یک خرید غیرضروری تا یک مسافرت و تجمع غیرضروری را در بر می گیرد. به همین خاطر تاکید ما این است که تا جایی که امکان دارد این محدودیت را رعایت کنیم و مردم باید این خود قرنطینگی و در خانه ماندن و تماس غیرضروری را بیشتر رعایت و حذف کنند.

کلیدری با اشاره به آمار غیررسمی درباره خروج تعداد زیادی مسافر از سمت تهران و سرازیر شدن آنها به سمت جنوب و شمال، ادامه داد: امیدواریم این طور نباشد، شما هم می توانید رصد کنید که آیا اکنون که تعطیلات نوروزی رسما آغاز شده، و ورودی های ما از استان ها یا شهرهای دیگر به سمت استان اصفهان زیاد شده یا نه؟ چون یکسری آمار غیررسمی داریم که از سمت تهران تعداد زیادی مسافر خارج شده و به سمت جنوب و شمال کشور حرکت کرده اند، امیدواریم این ها به سمت اصفهان سرازیر نشوند.

وی با تاکید بر وضع قرمز و بحرانی اصفهان، گفت: همین جا به کسانی که قصد سفر به اصفهان را دارند اعلام می کنیم که تنها سوغات و سرنوشتی که اینجا در انتظارشان خواهد بود، کروناست، با این حال باید تلاش کنیم هرطور شده رفت و آمدها را محدود کنیم تا حلقه های ارتباطی بیماری داخل استان شکسته و مدیریت شود.

گسترش بیماری و ظرفیت های درمانی که پاسخگو نیست

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هشدار داد: اگر قرار باشد یکباره ۵۰ تا ۱۰۰ هزار مسافر به استان ما بیایند و در شهر مرتب رفت و آمد و در جاهای مختلف اسکان پیدا کنند، گرچه استاندار دستور داده و سختگیری کرده که این اتفاق نیفتد، اما در غیر این صورت ممکن است دچار چالش شویم، چون هم بیماری گسترش می یابد و هم ظرفیت های درمانی استان پاسخگوی این تعداد بیماری که ممکن است بعدا با آن روبرو شویم، نخواهد بود.

وی در پاسخ به این پرسش که با گذشت یک ماه از قرنطینه خانگی، آیا نباید اقدام جدی تری انجام شود؟ گفت: سختگیرانه تر این است که مقامات نظامی به میدان بیایند، ولی این که آیا این کار شدنی هست یا نه؟ واقعیت این است که به هرحال اگر باز هم شیوع کرونا ادامه داشته باشد، باید سختگیری هایی در حد نظامی اتفاق بیفتد.

کلیدری همچنین هشدار داد: کرونا تعارف ندارد، چند روز پیش متاسفانه اولین مرگ مادر باردار به علت کرونا هم در استان اتفاق افتاد، یک مادر ۳۴ ساله که یک فرزند داشت و فرزند دومش در راه بود اما با مبتلا شدن به این بیماری، هم خودش از بین رفت و هم فرزندی که قرار بود بعدا به دنیا بیاید، بنابراین باور کنیم که قصه خیلی جدی است، درحالی که ما هنوز کرونا را جدی نگرفته ایم.

کرونا به هیچ رده سنی رحم نکرده است

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از مردم خواست هرچه زودتر این موضوع را باور و رعایت کنند که عید نوروز ۹۹، سالی نیست که بخواهیم مثل سال های قبل در رفت و آمد و دید و بازدید و سفر باشیم و افزود: این کارها قطعا برایمان خطر ایجاد می کند و خطر بسیار جدی است، اگر سری به بیمارستان ها بزنید می بینید که کرونا به هیچ رده سنی رحم نکرده و همه سن ها را درگیر و خانواده ها را گرفتار کرده به همین دلیل خواهش ما این است که به هر ترتیبی که ممکن است، افراد در خانه بمانند و عوامل اجرایی در سطوح مختلف کمک کنند تا با استفاده از همه ظرفیت ها، سرعت شیوع بیماری را کنترل کنیم.

وی خواستار ورود نیروی انتظامی به میدان و اجرای تدابیر سختگیرانه برای ورود مسافر به استان و داخل شهرها شد و گفت: برای شهرهای دیگر استان هم ما نگرانیم و یک هفته است توصیه و خواهش می کنیم که همشهری ها و هم استانی هایمان، سفرهای درون استانی را هم فراموش کنند، امسال نگویند امسال سفر راه دور نمی رویم، اما از اصفهان به شهرستان های اطراف مثل اردستان، ورزنه می رویم. این اتفاق خطرناکی است چون در شهرستان ها و به ویژه روستاهای استان اصفهان، بیشتر جمعیت های مسن و پیری زندگی می کنند که بسیار آسیب پذیرند و دسترسی آنها به امکانات بهداشتی درمانی نیز کمتر از جمعیت شهری است.

کلیدری از مردم خواست برای ساکنان شهرستان ها و روستاهای استان نیز بیماری کرونا را سوغات نبرند و گفت: ساکنان این مناطق به صورت مستقیم، بیمارستان در اختیار ندارند و اگر خدای نکرده با سفرهای درون استانی برایشان بیماری را سوغات ببرند مطمئنا آسیب های زیادی به این جمعیت ها وارد می شود، از این جهت نه تنها می گوییم سفر بین استانی انجام نشود، بلکه سفرهای درون استانی هم امسال شکل نگیرد. این دید و بازدیدها و رفت و آمدها را برای یکی دو ماه دیگر بگذارند که انشاء الله شرایط کمی مناسب تر باشد و بیماری از داخل استان رفته باشد.

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

پنج شنبه 29 اسفند 1398  10:08 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها