0

آشنایی با نیازها و درمان بیماری در گیاه بگونیا هلندی

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

آشنایی با نیازها و درمان بیماری در گیاه بگونیا هلندی

 

هر صبح با این عشق از خواب بیدار می‌شد که گلش را نگاه کند. اگر آبی نیاز داشت، نوری، خاکی یا غذایی، او را سیراب می‌کرد و مراقب بود تا خم به ابرو نیاورد. گل هم که خوب می‌دانست نازش خریدار دارد، با کوچک‌ترین حسی که داشت خود را خسته و غمگین نشان می‌داد. گل زیبا، خوب بلد بود که چطور دلبری کند، خانه را غرق حس خوب و رنگ زیبای خود نماید و راه جلب‌توجه صاحب خود را به‌خوبی می‌شناخت.


گل هم كه خوب می‌دانست نازش خريدار دارد، با کوچک‌ترین حسي كه داشت خود را خسته و غمگين نشان می‌داد. گل زيبا، خوب بلد بود كه چطور دلبري كند، خانه را غرق حس خوب و رنگ زيباي خود نماید و راه جلب‌توجه صاحب خود را به‌خوبی می‌شناخت. سكوي كوچك لب پنجره اتاق مخصوص او بود؛ گل زيباي بگونيا هلندي!

 آشنایی با نیازها و درمان بیماری در گیاه بگونیا هلندی


شناسنامه‌ای از جنس گیاه

  • نام: بگونيا هلندي، بگونيا هيماليس  
  • نام علمی:  Begonia  Hiemalis
  • نام انگلیسی:  Reiger  Begonia
  • خانواده:  Begoniaceae،  بگونیا 
  • آشنایی با نیازها و درمان بیماری در گیاه بگونیا هلندی بگونیا هلندی یا بگونیا هیمالیس

 

مشخصات کلی بگونيا هلندي

اين گياه، بومي جنوب و مركز آمريكا، ‌آفريقا و جنوب آسيا است. بگونيا هلندي، گياهي دوپایه است و گل نر و ماده آن روي يك گياه قرار دارند. گل نر داراي پرچم‌های بلند است. ارتفاع اين گياه به‌طور متوسط حدود 40 سانتی‌متر است و درون گلدان نگهداري می‌شود. بگونيا هلندي جزء دسته‌ای از گياهان آپارتماني گل‌دار است كه از بهار تا پاييز می‌توان گل‌هایی زيبا را روي آن ديد و اگر شرايط مساعد باشد رشد چند سانتی‌متری را می‌توانید به‌طور سالانه در ظاهر گياه مشاهده نمایید.

برگ در گياه بگونيا هلندي، چرمي شكل و براق است و در قسمت لبه، دندانه دارد. ساقه و شاخه‌های اين گياه، اغلب به رنگ قرمز ديده می‌شود. گل‌ها خوشه‌ای بوده و در قسمت نوك ساقه‌ها رشد می‌کنند. گل در اين گياه به رنگ‌های سفيد، زرد، قرمز، نارنجي و صورتي دیده‌شده و حالت براق و صدفی‌رنگ دارند.

توجه نمایید که براي تعويض گلدان بعد از دو سال اقدام کرده و تنها يك سايز بزرگ‌تر کفایت خواهد کرد.

 

خاک، آب، نور و مواد غذایی موردنیاز

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا هلندی یا بگونیا هیمالیس

ارتفاع نهایی بگونیا هلندی یا بگونیا هیمالیس از بین ۳۰ تا ۴۵ سانتی متر میشود ودارای گلهایی پرپر و به رنگهای قرمز،زرد،صورتی و حتی سفید میباشد.این گیاه روزکوتاه بوده وبرای گلدهی در نیمه دوم سال پیش رس میشود .این گل زیبا از خانواده ی بگونیاسه و ساخته و پرداخته دست بشر و در آزمایشگاه میباشد چرا که دورگ بین بگونیا غده ای و بگونیا عروس خودمان است.

بگونيا هلندي به نور متوسط و غیرمستقیم نیاز دارد.  در صورت امكان آن را در پنجره جنوبي قرار دهيد تا بيشترين لذت را ببرد. بگونيا روزکوتاه است. آبياري گياه را زماني انجام دهيد كه سطح خاك خشك شود. زماني كه گلدهي گياه تمام شد، بگذاريد خاك گلدان کاملاً خشك گردد  و گياه به دوره استراحت وارد شود. مراقب باشيد برگ و گل‌ها خيس نشوند.

 

آشنایی با نیازها و درمان بیماری در گیاه بگونیا هلندی


بهترين دما براي بگونيا هلندي، ۲۴ درجه در روز و ۱۶ درجه سانتی‌گراد در شب است. رطوبت متوسط براي اين گياه مناسب است.


اگر می‌خواهید بگونيا هلندي در خانه شما سرحال و شاداب باشد،‌ خاك غني و مغذي با زهكش مناسب را براي آن در نظر بگيريد. اسيديته بين 5/5 تا 7/6 براي اين گياه پيشنهاد می‌شود. هم‌چنین تغذيه و كود دهي كامل را انجام داده و كود گلدهي را دو هفته یک‌بار فراموش نكنيد.


چگونه بگونیا هلندی را تکثیر کنید؟

 

تكثير اين گياه از راه قلمه برگ و ساقه ممكن است. قلمه ساقه را به‌سادگی می‌توانید درون آب نيز ریشه‌دار كنيد. كشت بذر نيز در شرايط مساعد، منجر به سبز شدن گياه جديد می‌شود.

 

گیاه‌پزشکی در خانه و درمان بیماری‌ها

يكي از عمده‌ترین مشكلاتي كه در گياهان ديده می‌شود قارچ‌های بیماری‌زا به نام سفيدک است. این لکه‌های پودري سفيد بر روي برگ‌های بگونيا هلندي نيز ظاهر می‌شوند و اگر توسط سم قارچ‌کش سم‌پاشی نشوند، می‌توانند گياه را از بين ببرند. لازم است بدانيد كه عامل رشد قارچ در گياهان، فضاي گرم و مرطوب است، پس بهتر است گلدان را به فضاي خنک‌تر منتقل كنيد.

 

گاهي در زير برگ، چيزي می‌بینید كه شبيه تارعنکبوت است. در این زمان، سم کنه‌کش به كمك  شما  می‌آید.

برگ‌های لوله شده با حاشیه‌های خشك، نشان از بی‌آبی گياه است. آن را سيراب كنيد و به فضاي خنک‌تری  ببريد.

آبياري بیش‌ازاندازه براي همه گياهان مضر است. در بگونيا هلندي، خوبي بیش‌ازحد براي رفع تشنگي، ساقه را می‌پوساند و يقه گياه را از بين می‌برد.

بعد از اینکه گل‌ها خشك شدند، آنها را حذف كنيد تا گلدهي تسريع یابد. 

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا عروس یا بگونیا واکسی

بگونیا عروس به بگونیا واکسی معروف است. علت نام‎گذاری بگونیا واکسی، برگ‎های ضخیم و براق این گیاه است و جزء آن دسته از گل‎های مقاوم محسوب می‎شود و کمتر کسی است که با آن دچار مشکل شود. این گیاه زیبا همچون گل بنفشه با توجه به نور و کودش در تمام فصل سال گل می‎دهد و با زیبایی خود برای بینندگان خود دلبری می‎کند.

از گیاه بگونیا معمولا در فضای سبز به عنوان گل یکساله و حساس به سرما استفاده می‎کنند. همچنین داخل گلدان‎های سطح شهر هم شاید دیده باشید! ولی استفاده‎ی عمده‎ی آن در آپارتمان‎ها است، به عنوان یک گل آپارتمانی مقاوم و گلدار هست. جالبه که بدانید برگ‎های این گل بسیار خوشمزه است.

نکته‎ی مهمی که باید بدانید این است که این گل در اصل هیبرید یا دورگ است. دو گونه Cucullata و schmidtiana  هستند که باهم تلاقی داده شده‎اند. البته گل زیبای بگونیا هلندی روی را هم از این گل و بگونیا غده‎ای بدست می‎آورند.

 

آشنایی با نیازها و درمان بیماری در گیاه بگونیا هلندی

بگونیا عروس یا بگونیا واکسی

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا برگی یا بگونیا رکس

تنوع در رنگ های زیبای این گیاه علفی در برگها لذت و ارامش خاصی به بیننده میبخشد، ساقه ها گوشتی و خزنده، برگها به شکل قلب و یک رگبرگ اصلی برگ را به دو قسمت نا مساوی تقسیم میکند،روی یک برگ انواع رنگ ها مشاهده میشود، مخلوط با گیاهان برگی دیگر در گلدانها و فلاور باکسها کاشت میگردد،استفاده از سبد های اویزان رایج است،سهولت در نگهداری و مقاومت بعضی از انواع ان در برابر خشکی و حرارت و امکان تکثیر ان در همه شرایط موجب توجه همگان است،واریته های زیاد در رنگ های مختلف و به دو دسته ریشه های سطحی و غده ای تقسیم میشود. خانواده ان ((بگونیاسه)) و موطن اصلی ان هیمالیا است.

آشنایی با نیازها و درمان بیماری در گیاه بگونیا هلندی

 

بگونیا رکس یا بگونیا برگی

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا ببری

زیبایی فوق العاده بگونیا ببری در تضاد رنگها و مقایسه لکه های سبز در متن قهوه ای برگ است،به طوری که برگها شبیه پوست ببر هستند و نام انگلیسی ان هم به همین علت است،دمبرگ کاملا بلند و گلبرگها نمایان،برگها حاشیه دار و کرک های بسیار ظریف در کناره ان به چشم میخورند،سبد اویزان ان بسیار رایج است و گیاه مناسبی جهت کاشت گروهی یا گیاهان دیگر است،خانواده ان ((بگونیاسه)) و زادگاهش برزیل است.

آشنایی با نیازها و درمان بیماری در گیاه بگونیا هلندی

بگونیا رکس یا بگونیا برگی

شرایط و نحوه نگهداری بگونیا غده ای یا تکمه ای (دکمه ای)

این نوع بگونیا حدود یک قرن پیش به طریق پیوند زدن روی واریته های دیگر بدست امده است.خانواده ان ((بگونیاسه)) و کمتر خانواده ای از گلها را با این تنوع به رنگ و شکل بوته میتوان پیدا کرد، پرورش ان در هوای ازاد تابستان ساده و در نیم سایه برای تزئین حاشیه ها و باغچه ها کاشت می گردد،برای زینت اپارتمان ها و بالکنهای شمالی نیز استفاده میگردد،گلهای ان به رنگ های سفید،قرمز،نارنجی و زرد دیده میشود.گلبرگ های اضافی حاصل تغییر شکل پرچمها به قطعات گلبرگ است.

آشنایی با نیازها و درمان بیماری در گیاه بگونیا هلندی

بگونیا تکمه‌ای یا بگونیا غده‌ای

چهارشنبه 28 اسفند 1398  1:21 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها