0

قلعه‌ای که یکی از شاهکار‌های کویر ایران است + تصاویر

 
majid68
majid68
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 4493
محل سکونت : اصفهان

قلعه‌ای که یکی از شاهکار‌های کویر ایران است + تصاویر

 

یکی از شاهکار‌های کویر ایران به نام «قلعه خویدک» را در دهستان فهرج استان یزد ببنید.

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، در زمان‌های قدیم که راهزنان به روستا‌ها حمله می‌کردند روستاییان برای حفظ جان خود به درون قلعه‌هایی که مأمن خوبی به نظر می‌رسید، می‌رفتند. یکی از این قلعه‌ها با نام «قلعه خویدک» شناخته می‌شود، این قلعه در دهستان فهرج بخش مرکزی استان یزد قرار گرفته است.

«قلعه خویدک» در میان ۴ برج قرار گرفته و با مساحتی بالغ بر ۲۲۵۲ متر مربع به اندازه یک روستای بزرگ است. این قلعه با مصالح کاملاً بومی، بر مبنای روش‌ها و متد معماری سنتی کویر و در دوره ساسانی ساخته شده است.

قلعه‌ای که یکی از شاهکار‌های کویر ایران است

«قلعه خویدک» از جمله شاهکار‌های کویر ایران به حساب می‌آید و ساخت و ساز فعلی آن مربوط به دوران آل مظفر است البته هنوز خشت‌هایی با ابعاد معمول پیش از اسلام در برخی از نقاط بنا دیده می‌شود. این قلعه در مرداد ماه سال ۱۳۸۴ به ثبت ملی رسید.

از جاذبه‌های گردشگری دیگر دهستان فهرج می‌توان به مسجد جامع فهرج، آب‌انبار حسینیه و مجموعه تاریخی شهدای فهرج اشاره کرد.

قلعه‌ای که یکی از شاهکار‌های کویر ایران است

مجموعه شهدای فهرج در سده ۹ هجری قمری ساخته شده است. این مجموعه که در مسیر جاده اصلی شهرستان بافق قرار گرفته، به روایت تاریخ مدفن چند تن از سرداران سپاه اسلام است.

مجموعه تاریخی شهدای فهرج در آبان ماه سال ۱۳۷۸ به ثبت ملی رسیده است.

مسجد جامع فهرج نیز در ۳۰ آذر ۱۳۴۹ به ثبت ملی رسید.این مسجد در نیمه اول قرن اول هجری ساخته شده، اما ساختمان اصلی آن از آثار دوره ساسانیان بوده است.

قلعه‌ای که یکی از شاهکار‌های کویر ایران است

سه شنبه 27 اسفند 1398  9:41 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها