0

آشنایی با غار نباتی و نحوه سفر به آن

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 8996
محل سکونت : اصفهان

آشنایی با غار نباتی و نحوه سفر به آن

 

غار نباتی که در روستای تاریخی و بسیار زیبای ندوشن از توابع یزد واقع شده است یک غار تاریخی و با اهمیت است این منطقه از مهم ترین جاذبه های توریستی در استان یزد می باشد. به لحاظ زیست بومی این غار یک پدیده نادر و ارزشمند است و دارای گونه هایی از استالاگمیت ها می باشد زیبایی های این غار از نزدیک بسیار دینی تر هستند.

یکی از پدیده های طبیعی و جذاب در تمامی نقاط دنیا غارهای تاریخی و قدیمی هستند که با پدیده های طبیعی نادری که دارند از جذابیت زیادی برای گردشگران برخوردار می باشند از جمله پدیده های طبیعی که می توانید در این غارها مشاهده کنید می توان به ستون ها، دلان ها، استالاگمیت و استالاکتیت اشاره کرد. این پدیده های نادر در کمتر جایی از دنیا دیده می شود و این بار قرار است زیبایی های طبیعی همچون این پدیده ها را در یکی از غارهای تاریخی در یزد مشاهده کنید. غاری که در نزدیکی یکی از روستاهای زیبا در یزد با نام ندوشن واقع شده است این غار دارای فضای داخلی مناسبی است و چشم اندازهای خارق العاده ای دارد بعد از کشف این غار توسط باستان شناسان می توان جذابیت های زیادی را درون آن مشاهده کرد. صدای چک چک آب که برای خیلی از افراد گوش نوزا و دلنشین است در این غار می پیچد و این نشان دهنده فعال بودن این غار می باشد. طبق تحقیقاتی که بر روی این غار انجام شده است غارزایی در آن به شکلی فعال دیده می شود و از این رو موجب اهمیت غار تاریخی روستای ندوشن شده است. طبق تحقیقات آن دسته از غارهایی که رطوبت دارند و دارای قندیل های شکسته ای هستند که در حال ترمیم می باشد جز غارهای فعال هستند همچنین از نشانه های دیگر اینگونه غارها چکیدن آب و مواد آهکی موجود در درون غار می باشد.

زیبایی های غار نباتی در روستای ندوشن:

این غار در دهانه یکی از کوه های اطراف ندوشن واقع شده است دهانه ورودی این غار ۱/۵ متر است و به شکل شک حفره در درون زمین دیده می شود عمق این حفره ۴ متر است محوطه این غار بسیار تاریک است اما دارای سه مسیر مجزا است که می توانید از این مسیرها عبور کنید. بلورها و ستون هایی که در این غار ساخته شده اند از ارزش طبیعی بسیار بالایی برخوردار می باشند در برخی از بخش های این غار نیز می توانید دالان هایی را مشاهده کنید که اشکالی خاص دارند.

قندیل های نباتی

  •  
  •  

از عمده ترین زیبایی های غار نباتی قندیل هایی است که از درون غار آویزیان شده اند این غار که دارای دو دهانه است که محل تردد گردشگران می باشد با وارد شدن به این غار می توانید جذابیت های بسیار زیادی را مشاهده کنید. زمانی که وارد این غار می شوید باید سراشیبی را که به سمت سه راهی می رود طی کنید در مسیر چپ از این راه چشمه آبی وجود دارد که قابل آشامیدن است و عمق آن ۱۹ متر است در مسیر سمت راست تالار درونی غار را مشاهده می کنید مسیر اصلی غار نیز به استالاگمیت ها منتهی می شود.

ویژگی های غار:

در برخی از تالارهای این غار دو مسیر وجود دارند راهی که از مسیر سمت راست به حفره ها منتهی می شود این دهلیزها در بالای تالار قرار دارند و از سوراخ هایی کوچک تشکیل شده اند برای اینکه بتوانید وارد این تالارها شوید به نشسته مسیر را طی کنید. در سمت دیگر از این تالارها اتاقک هایی وجود دارند که تماشای آن ها خالی از لطف نیست تالار دیگر در غار نباتی دارای سنگ های بسیار بزرگ است همچنین توصیه می شود برای تردد در این مسیرها از طناب کشی استفاده کنید این غار با وجود سختی هایی که دارد از زیبایی های خاصی برخوردار است که توجه هر فردی را به خود جلب می کند.

دیدنی های غار نباتی

این غار دارای بلورهای نبات مانند است بلورهایی که به رنگ سفید هستند و به عنوان عروس غار از آن ها یاد می شود یکی از ویژگی های بارز این غار فعال بودن آن است  همانطور که بیان شد با ورود به این غار صدای چکه کردن آب توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. در بخش هایی از آن نیز رسوب گذاری هایی انجام می شوند که نشان دهنده فعال بودن این غار است طبق تحقیقات کارشناسان در این منطقه قندیل ها در بخش هایی از غار در حال ترمیم شدن هستند.

در این غار یک حفره مصنوعی برای تردد راحت تر ایجاد شده است زیرا برای تردد از مسیرهای اصلی غار باید ارتفاع ۳ متر پرش داشته باشید به همین منظور و به دلیل راحتی گردشگران حفره ای مصنوعی در این غار ایجاد شده است تا راحت تر بتوانید از درون آن بازدید کنید. در بخش هایی از این غار سراشیبی هایی وجود دارند که بهتر است آن ها را با احتیاط بیشتری طی کنید همچنین می توانید از درون این غارها چشم اندازهای طبیعی و زیبایی را مشاهده کنید.

غار پر جاذبه یزد

مسیر دسترسی به غار:

برای تردد در غار نباتی می توانید از مسیرهای مختلفی راهی شوید به طور کلی از مسیر دو استان می توانید به این غار بروید استان یزد و اصفهان که دارای راحت ترین مسیرها برای دسترسی شما عزیزان و علاقه مندان هستند و ما در زیر مسیر شناسایی را از طریق دو استان بیان می کنیم:

  • استان یزد، میبد، روستای ندوشن، انتهای مسیر آسفالت
  • اصفهان، اژیه، ورزنه، سورک و ندوشن

حفره های نباتی

این غار زیبا یکی از مهم ترین مکان های دیدنی یزد محسوب می شود همچنین بسیاری از گردشگرانی که به استان اصفهان سفر می کنند در سفر خود به این منطقه دوست دارند تا از جاذبه های این غار زیبا دیدن کنند. آشنایی با این غار پر جاذبه توجه هر علاقه مند و گردشگری را به خود جلب خواهد کرد بسیاری از گردشگران در سفر خود به استان یزد از این مناطق دیدن می کنند علت جذابیت این غار نیز به دلیل قدمت تاریخی بالای آن و شرایط اکوسیستمی است که دارد و موجب می شود علاقه مندان زیادی از آن بازدید کنند.

متاسفانه این منطقه به دلیل بازدیدهای زیادی که دارد بسیار مورد توجه گردشگران است و از این رو در سال های تخریب شده است قندیل هایی که در این غار از بین رفته اند موجب آسیب های زیادی به آن شده است. اما با این وجود جاذبه های دیدنی غار نباتی بسیار زیاد هستند اهمیت طبیعی این مناطق در دنیا شناخته شده است و خیلی از توریست های خارجی که برای بازدید از جاذبه های یزد به این استان سفر می کنند از زیبایی های این غار نیز چشم پوشی نمی کنند.

سه شنبه 27 اسفند 1398  2:11 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها