0

دریاچه دالامپر کجاست؟

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

دریاچه دالامپر کجاست؟

دریاچه دالامپر کجاست؟

 

دریاچه «دالامپر» در آذربایجان غربی، با مناظر زیبا و بی‌نظیرش از گردشگران استقبال می‌کند تا یکی از چهره‌های خاص خود را در فصل بهار به نمایش بگذارد

 

 

 

دریاچه دالامپر در بر فراز کوهی با همین نام در جنوب غربی ارومیه و شمال غربی شهر اشنویه قرار دارد. کوه دالامپر با ارتفاع تقریبی ۳۵۰۰ متر حدود ۴۵ کیلومتر با ارومیه و ۳۵ کیلومتر با اشنویه فاصله دارد. این کوه در مرز بین سه کشور ایران، عراق و ترکیه واقع شده است و اگر به بالای آن صعود کنید می‌توانید گوشه‌ها‌یی از خاک هر سه کشور مذکور را مشاهده کنید. در گوشه ای از ارتفاعات این کوه دریاچه ای بسیار زیبا قرار گرفته که دریاچه دالامپر نام داشته و یک مقصد ایده‌آل بهاری برای گردشگران است.

کوه دالامپر

کوه ۳۵۰۰ متری دالامپر ویژگی‌های طبیعی زیادی دارد. از جمله وجود یخچال‌ها‌ی طبیعی چند هزار ساله و همچنین وجود دریاچه‌های طبیعی مثل «بنچول»، «دیمه» و مهم‌ترین آن‌ها یعنی «مامه شیخ» یا همان دالامپر که مقصد اصلی ما است.

کوه دلامپر

از ذوب شدن برف‌ها‌ی این کوه در فصل بهار رودی پرآب سرچشمه می‌گیرد که در دامنه این کوه به‌صورت یک آبشار بزرگ و زیبا به نام « سوله دوکل » ( که در زبان کردی به‌معنای آبشار مه‌آلود است) به پایین دست فرو می‌ریزد. معمولا افرادی که قصد بازدید از دریاچه دالامپر را دارند، در میان مسیرشان در کنار این آبشار زیبا هم دقایقی را توقف می‌کنند تا هم به صدای دل نشین آب گوش دهند و از بودن در کنار این آبشار دل‌انگیز لذت ببرند و هم استراحتی کنند و برای ادامه مسیر به‌سمت دریاچه آماده شوند.

 

ابشار

پوشش گیاهی این کوه شامل گونه‌هایی همچون گون، آلبالوی وحشی، بادام کوهی و...، که بسیار مشابه پوشش گیاهی کوه‌های رشته‌کوه زاگرس است. از شاخص‌ترین گونه‌های جانوری موجود در این کوه نیز می‌توان به روباه، شغال، مار، خرگوش، بز کوهی و عقاب اشاره کرد.

دریاچه دالامپر

مسیر سفر به دریاچه

برای رسیدن به دریاچه می‌توان در جاده ارومیه به اشنویه حرکت کرد و از سه راهی «آغ بلاق» مسیر روستای دیزج را پیش گرفت. هر چند می‌توان از مسیر جاده بند هم به‌سمت زیوه حرکت کرد و به این منطقه رسید. ذکر این نکته الزامی است که برای این سفر با توجه به قرارگیری دریاچه در ارتفاع بالای کوهستانی حتما به یک خودروی آفرود (کوهستانی و خارج شهری) نیاز خواهید داشت.

دریاچه دلامپر

پس از سوخت گیری در دیزج، تقریبا هشت کیلومتر جاده آسفالته تا روستای سوله دوکل فاصله است. با خودروی سواری معمولی حداکثر می‌توانید تا آبشار سوله دوکل که یک کیلومتر پس از روستا قرار دارد، برانید. ولی اگر خودروی آفرود داشته باشید، می‌توانید پس از یک توقف کوتاه در کنار آبشار وتماشای منظره دل‌انگیز و مهیج آن مسیر خود را ادامه دهید.

از آبشار تا دریاچه دالامپر، تقریبا ۱۰ کیلومتر مسیر خاکی را در پیش خواهید داشت. بخش زیادی از این مسیر را می‌توان با خودروی آفرود طی کرد که شاید کمی بیش از نیم ساعت به طول انجامد. در این مسیر با تماشای گل‌ها، بوته ها و برف هایی که هنوز آب نشده‌اند سرگرم خواهید شد.

دریاچه دالامپر

اما آخرین مرحله قبل از رسیدن به مقصد، پیاده‌روی یکی دو کیلومتر آخر است که به‌علت تخریب بخشی از جاده نمی‌توان با خودرو تردد کرد. پس در واقع باید کمی کوه نوردی را هم تجربه کنید! خب قرار نیست که همیشه رسیدن به مقاصد زیبای گردشگری ساده باشد بلکه گاهی اوقات برای دیدن یک منظره بکر و کم نظیر همچون دریاچه دالامپر باید اندکی سختی لذت‌بخش کوه نوردی را هم بچشید!

مسیر دریاچه دالامپر

توجه کنید که اگر تصمیم گرفتید به چنین سفری بروید، با توجه به کوهستانی و خاکی بودن راه که مهارت کافی برای رانندگی نیاز دارد، حتما سعی کنید از یکی از ساکنین روستاهای آن منطقه به‌عنوان راهنمای محلی بهره گیرید. این توصیه را حتما باید جدی گرفت تا بتوان سفر ایمنی را تضمین کرد.

رسیدن به مقصد

پس از طی مسیر زیبا و سرسبز کوهستانی، بالاخره به دریاچه دالامپر میرسیم. دریاچه ای که حدودا ۲۷۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و قطر آن نیز در حدود ۴۵ متر است. منظره‌ای زیبا شامل یک دریاچه و طبیعت سرسبز و بکر اطراف آن در جلوی دیدگان شما است. آیا فضای آرامش بخش‌تر از این برای فراموشی سختی راهی که آمده‌اید می‌توانید بیابید؟

دریاچه دالامپر

در پایان، باید عنوان کنیم که دریاچه دالامپر‌، دریاچه‌ای بسیار زیبا و بکر با محیطی فرح بخش بر فراز کوه دالامپر است. تصور کنید در فصل بهار به این دریاچه سفر کنید. هوای مطبوع بهاری ، طبیعت زیبا و دارای پوشش گیاهی متنوع و برف هایی که هنوز آب نشده اند از مواردی هستند که با آن‌ها روبه رو خواهید شد. پس اگر می‌خواهید سفری جذاب و پرهیجان متشکل از طبیعت‌گردی و کوه نوردی را تجربه کنید پیشنهاد ما به شما دریاچه دالامپر است.

یک شنبه 25 اسفند 1398  9:42 AM
تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها