0

آیا «سشوار»، «اتو» و «بخارشوی» ضدعفونی کننده وسایل هستند؟

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

آیا «سشوار»، «اتو» و «بخارشوی» ضدعفونی کننده وسایل هستند؟

 

۱۳۹۸/۱۲/۲۴ - ۱۴:۲۲ - کد خبر: 290744

آیا «سشوار»، «اتو» و «بخارشوی» ضدعفونی کننده وسایل هستند؟

سلامت نیوز:با توجه به شواهد موجود ادعایی بر موثر بودن وسایلی چون سشوار، اتو و بخارشوی جهت ضدعفونی کردن وجود ندارد؛ لذا توصیه می‌شود از روش‌هایی همچون استفاده از محلول‌های ضدعفونی و رعایت بهداشت فردی جهت پیشگیری از انتقال کرونا بهره برد.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، دانشکده بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، راهنمای «آیا از وسایل گرمایشی مانند سشوار، اتو و بخارشوی می‌توان برای ضدعفونی کردن وسایل خانه استفاده کرد» را منتشر کردند.
بر اساس اعلام دانشکده بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، ویروس کرونا ذاتأ سرما دوست بوده و در دماهای پایین بهتر زنده می‌ماند.


به طوری که برخی از محققین ادعا می‌کنند این ویروس اگر در دمای 30 تا 40 درجه سانتی گراد برای مدت زمان 2 تا 9 روز بسته به نوع سطح، باقی بماند از بین می‌رود. با این حال به دلیل جدید بودن این ویروس، یافته‌ها درباره‌ آن هنوز قاطع و جامع نیست و نمی‌توان هر ادعایی را به سادگی پذیرفت.


حال سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا از وسایل گرمایشی، مانند سشوار، اتو و بخارشوی میتوان برای ضدعفونی کردن وسایل خانه استفاده کرد؟ ‌
به طور مستقیم و صریح در منابع به این موضوع پرداخته نشده است اما بر اساس پاسخ هایی که سازمان جهانی بهداشت به برخی سوالات داده، استفاده از خشک کن‌های برقی در سرویس‌های بهداشتی به تنهایی برای از بین بردن این ویروس کافی نیست؛ اما استفاده از آنها پس از شست و شوی مناسب دست‌ها مانعی ندارد.


از سوی دیگر سازمان طب ملی انگلستان توصیه کرده برای ضدعفونی از محلول‌های الکلی استفاده شود و هیچ روش ضدعفونی دیگری را علمی نمی‌داند. همچنین توصیه شده است که از گرم ترین درجه‌ آب برای شست و شوی لباس‌ها، ملحفه و پتو استفاده شود.


با توجه به شواهد موجود، ادعایی بر موثر بودن وسایلی چون سشوار، اتو و بخارشوی جهت ضدعفونی کردن وجود ندارد؛ لذا توصیه می‌شود از روش‌های مطمئن‌تری، همچون استفاده از محلول‌های ضدعفونی مناسب و رعایت بهداشت فردی نظیر شستشوی مداوم دست‌ها و رعایت فاصله اجتماعی جهت پیشگیری از انتقال این بیماری بهره برد.


سلامت نیوز: آیا «سشوار»، «اتو» و «بخارشوی» ضدعفونی کننده وسایل هستند؟

یک شنبه 25 اسفند 1398  9:17 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها