0

با بزرگترین دره الوند آشنا شوید!

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

با بزرگترین دره الوند آشنا شوید!

 

دره مرادبیگ

بزرگترین دره کوهستان الوند دره مرادبیک یا دره مرادبیگ است. این دره ی زیبا در قسمت جنوب شهر تاریخی و زیبای همدان قرار گرفته است. موقعیت ویژه ی این دره باعث شده تا این مکان به یکی از زیباترین مناطق و نقاط بکر همدان تبدیل شود که طبیعتگردان و گردشگران را به خود جذب می کند.

این دره در یک نقطه بسته‌ قرار گرفته و به همین دلیل رفت و آمد در آنجا بسیار محدود و کم بوده‌ است در حالیکه برخلاف این دره، دره‌های دیگر کوهستان الوند مثل دره ماوشان‌رود یا دره امامزاده کوه و دره گنج‌ نامه بر سر راه‌های باستانی قرار گرفته بودند.

در نقطه ای که این دره قرار گرفته است تنها پل ارتباطی که از مسیر دره چشمه فرشه با روستای پشت کوه که آن هم در فصول خشک سال امکان ارتباط وجود دارد، راه مالروی انتهای دره است. در ایرانگردی امروز الی گشت شما را به این نقطه دنج و آرام از استان همدان می برد و شما را با دره مرادبیگ آشنا می کند.

دره مرادبیگ

کوهستان الوند در شهر همدان کوهستانی گسسته از قسمت شرقی کوه های زاگرس مرکزی است که وسعتش ۱۳۷۵ کیلومتر مربع است و بزرگ ‌ترین پدیده گرانیت زائی از نظر زمین شناسان محسوب می شود که از دوران چهارم زمین‌ شناسی بجا مانده است. این پدیده به خاطر نفوذ توده‌های آذرین در انباشته های بجا مانده از دوران گذشته شکل گرفته است.

رشته‌ کوه الوند در جنوب شرق به ارتفاعات راسوند و کوه وفس اراک و از شمال غربی به کوه خدابنده ‌لو در سنندج و کوه چهل‌ چشمه کردستان پیوسته است. یال کوه الوند مرز طبیعی میان همدان و تویسرکان است. الوند که بلندترین قله این ارتفاعات است در ۱۸ کیلومتری جنوب همدان قرار دارد و کوهستان الوند از شمال غربی به جنوب شرقی امتداد دارد که استان همدان را بطور طبیعی به دو نیمه شمالی و جنوبی تقسیم کرده است.

یکی از ویژگی های مهم این کوهستان که باعث جذب علاقمندان به طبیعت این کوهستان شده، وجود قله‌ های متعدد با چشم اندازهای منحصر به فرد، دره‌های عمیق و سرسبز، چمنزارهای زیبا و چشم نواز و چشمه‌ سارها است. این کوهستان از مناطق حفاظت شده محیط زیست است و سال ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شد.

طبیعت دره مرادبیگ

دره‌های پرآب این کوه که در در دامنه‌های شمالی آن قرار دارند چشم انداز بسیار زیبایی دارند و دره مرادبیگ یکی از دره های آن است. دیگر دره های این کوهستان، دره گنجنامه، دره برفین، دره سیمین دره، دره عباس‌آباد، دوزخ دره، دره گوساله، دره کیوارستان، دره دیوین، دره قز، دره حیدریه و چند دره دیگر است. در دامنه جنوبی الوند هم دره های سرکان، دره فاران، دره گزندر، دره آرتیمانی، دره شهرستانه و … وجود دارد.

اما دره مرادبیگ از زیباترین دره های کوه الوند است. در غرب دره آثار یک روستای کهن در فاصله حدود دو کیلومتری آن دیده می شود. این روستای دره مرادبیگ از زیباترین روستاهای همدان است که آب و هوایی خوب و طبیعتی فوق العاده زیبا دارد. در نتیجه آب شدن برف‌ها در دره مرادبیگ رود الوسجرد شکل گرفته است همچنین آب چشمه‌های فراوان منطقه هم در شکل گیری این رود نقش داشته است.

یکی از اماکنی که در دره مرادبیگ بسیار مورد توجه مردم این منطقه است وجود امامزاده پیر رحمان در روستای دره مرادبیگ است. دره ی گل زرد در نزدیکی آن یکی دیگر از دره های زیبای این منطقه است. روستای زیبای دره مرادبیگ طبق مصوبه سال ۱۳۶۸ به شهر همدان الحاق شد و به عنوان یکی از مناطق همدان محسوب می شود. این روستا در این شهر در منطقه ۱ همدان قرار گرفته است.

رودخانه دره مرادبیگ

پوشش گیاهی این منطقه متنوع است و بطور کلی پوشش گیاهی کوهستان الوند که این منطقه هم بخشی از آن محسوب می شود شامل انواع گل ها و گیاهان است. در فصل هایی که آب و هوا مناسب و معتدل سال است مثل بهار، گل یخ که گل سفید و زیبایی است رشد می کند لاله های رنگارنگ در اطراف چشمه ها و چمن زارها می رویند و گلهایی به رنگ زرد و بنفش و همچنین لاله، آلاله، سوسن زیبایی خاصی به این دره می دهد.

بعضی گل ها و گیاهانی که جنبه خوراکی یا دارویی دارند مثل پونه، شیرین بیان، طوطیا، آزربه، ریواس، مفرا، گزنه، موسیر، کنگر و دیگر گیاهان به وفور در این منطقه رشد می کنند. طوطیا سرمه ای شفابخش برای چشم محسوب می شود. گون هم گیاهی خاردار و بوته ای است که از ساقه آن صمغی به اسم کتیرا بدست می آید. کتیرا در صنایع چسب و نساجی به کار می رود. پوشش جانوری هم مثل پوشش گیاهی در این منطقه متنوع است این نقطه زیستگاه گرگ، شغال، سمور، روباه و خرگوش و همچنین  پرندگانی مثل دال و عقاب سیاه است. بز کوهی، کبک، کبوتر و عقاب هم از دیگر جانوران منطقه هستند.

آبشار دره مرادبیگ

مسیر دسترسی به دره مرادبیگ

برای رفتن به دره مرادبیگ، با هواپیما به همدان سفر کنید و از میدان امام خمینی (ره)  که از میدان های اصلی و در مرکز شهر همدان واقع است به سمت خیابان بوعلی سینا بروید، پس از طی یک مسیر ۶۵۰ متری به میدان بوعلی سینای شهر همدان می ‌رسید، و از این میدان همچنان مستقیم به راه خود در خیابان بوعلی سینا ادامه دهید بعد از یک کیلومتر به خیابان جهاد وارد می شوید، پس از طی ۸۵۰ متر وارد میدان بعثت شده و از آنجا به خیابان شهرداری وارد شوید. حدود ۷۵۰ متر از خیابان شهرداری را بروید تا به میدان بیمه رسیده و از خیابان شهید مصیب مجیدی هم عبور کنید. ۶۰۰ متر از این خیابان را که گذراندید به جاده‌ ی دره‌ ی مرادبیگ می‌ رسید. در این جاده به مسیر خود تا حدود یک کیلومتر ادامه دهید تا دره ی زیبای و دیدنی مراد بیگ را در مقابل خود ببینید.

نقشه دره مرادبیگ

دیگر جاذبه های طبیعی دره مرادبیگ

از دیگر جاذبه های اطراف دره مرادبیگ که مکان های مناسبی برای گشت و گذار در این منطقه محسوب می شوند مکان های زیر هستند:

 • آبشاری در دره مرادبیگ
 • دره گرگ
 •  دره غول
 •  دره حاج احمد یا حاجمد
 • لیژه
 • چرچرآب
 • گوشتخل دره
 • روستا سیلوار
 • قزوله دره
 • سر دوش

روستای مرادبیگ

 • حمام خرابه
 • محمود دره
 • قرق
 • کندو خانه
 • منبع
 • پررحمان
 •  دره بهشت
 • باغ گیاهان دارویی بوعلی
 •  شیر سنگی همدان
 •  آرامگاه بوعلی سینا
 •  گنبد علویان
 •  روستای چشمه ملک
قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
شنبه 24 اسفند 1398  4:53 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها