0

اصلاح رفتار کودک (زیاد سؤال پرسیدن)

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

اصلاح رفتار کودک (زیاد سؤال پرسیدن)

 

اصلاح رفتار کودک (زیاد سؤال پرسیدن)


مثال) مادر نازنین می گوید: او که چهار سال دارد خیلی سؤال می پرسد و هرچه توضیح می دهیم قانع نمی شود و سؤالات زیاد او که اغلب بی ربط هستند ما را کلافه کرده است.
•    رفتارهای نامناسب والدین
- والدین به همۀ سؤالات او جواب می دهند و این امر واقعاً آنها را خسته کرده است.
- آنها که حوصلۀ پاسخ دادن ندارند به او می گویند مگر تو فضولی، این سؤالات به تو نیومده و ... .
•    توصیه های روانشناس
- گاهی اوقات و نه همیشه، به سؤالات او به صورت کوتاه و با بیانی ساده پاسخ دهید.
- اگر پاسخ سؤالی را نمی دانید با صداقت به او بگویید نمی دانم، می توانی از عمو، دایی، مربی و ... بپرسی. فراموش نکنید پاسخ های تمسخرآمیز و از سربازکن، نوعی توهین و تحقیر به شخصیت کودک محسوب می شوند.
- وقتی حوصله ندارید به او جواب بدهید و یا سؤالات او بی ارتباط و بی معنی هستند قاطعانه ولی محترمانه به او بگویید: الان نمی توانم جواب دهم، ولی وارد بحث نشوید. به جای آن به دنبال یک جایگزین مناسب باشید. مثلاً با او بازی کنید، با هم فیلمی ببینید و ... .
- اگر به صورت متوالی و پشت سر هم سؤال می پرسد و شما هم کلافه شده اید و یا خسته هستید، سکوت کنید و هیچ پاسخی ندهید. اگر با او بحث کنید و خواسته باشید قانع اش کنید با او وارد یک جنگ روانی شده اید که نهایتاً شما بازندۀ آن خواهید بود، زیرا او انرژی زیادی دارد و خسته نمی شود.
 - اگر احساس می کنید سؤالات کودک، علی رغم زیاد بودن، منطقی و جالب هستند با یک کودک کنجکاو رو به رو هستید. پس سعی کنید با صبر و حوصله به تعدادی از آنها جواب دهید و هر وقت خسته شدید یا حوصله نداشتید، صادقانه به او بگویید الان نمی توانم یا وقت ندارم به تو جواب دهم.
البته این رفتار، به معنی رها کردن و بی تفاوتی نخواهد بود زیرا شما مدام به دنبال این هستید تا با مطالعه و پرسش از دیگران، پاسخ های منطقی و قانع کننده ای برایش بیابید.
- تا جایی که می توانید سعی کنید سریعاً به سؤالات او جواب ندهید، بلکه بگذارید خودش به تفکر وادار شود و پاسخش را پیدا کند، به همین خاطر وقتی سؤالی می پرسد در جوابش بگویید: خودت چه فکر می کنی؟ به نظر تو چرا این گونه است؟ و اگر نتوانست جواب دهد آرام آرام و طی سؤالات ساده تری او را برای رسیدن به پاسخ اصلی هدایت کنید.
- او را به یک کتاب فروشی ببرید و سؤالاتش را یادداشت کنید و کتابی در مورد برخی از سؤالات او تهیه کنید و برایش بخوانید.
- اگر حوصله به خرج دهید و سؤالاتش را یادداشت کنید بعد از مدتی مجموعۀ جالبی خواهید داشت. شاید بگویید وقت ندارید یا حوصلۀ این کارها را ندارید.
شما را درک می کنیم اما اگر کودک پویا، فعال و موقتی می خواهید، چاره ای جز این ندارید. فراموش نکنید کودکان، شما را به عنوان یک منبع کامل، مطلع، صادق و همه چیز دان می دانند.

منبع: کودک خط خطی (اصلاح کودکان زیر 7 سال)

شنبه 24 اسفند 1398  3:58 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها