0

اصلاح رفتار کودک (خط‌خطی کردن دیوارها)

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 41934
محل سکونت : اصفهان

اصلاح رفتار کودک (خط‌خطی کردن دیوارها)

 

اصلاح رفتار کودک (خط‌خطی کردن دیوارها)


مثال) پویا سه سال دارد. او به جای اینکه در دفترش نقاشی کند دیوارهای خانه را خط‌خطی می‌کند.
•    رفتارهای نامناسب والدین
- والدین امر و نهی می‌کنند، تذکر میدهند، تهدید می‌کنند و زمانی که به حرف آنها گوش نمیدهد او را تنبیه بدنی می‌کنند.
- به پویا می‌گویند اگر قول دهد دوباره این کار را انجام ندهد، برایش جایزه خواهند گرفت، او قول میدهد اما دوباره روی دیوارها نقاشی می‌کند.
- والدین توضیح می‌دهند که کارش خوب نیست ولی او ادامه میدهد.
•    توصیه‌های روانشناس
- قسمتی از دیوارهای اتاقش را با کاغذ سفید، مقوا و یا نایلون بپوشانید تا بتواند روی آنها با مداد رنگی، ماژیک و یا گواش، نقاشی کند. بعد از مدتی می‌توانید آنها را عوض کنید.
- وقتی روی دیوار نقاشی می‌کشد بدون اینکه سرش داد بزنید دفتر نقاشی‌اش را نشان دهید و بگویید: دیوارها جای کشیدن نقاشی نیستند، روی دفترت نقاشی بکش.
- وقتی می‌بینید قصد دارد روی دیوار نقاشی بکشد بدون اشاره به این رفتار، دفترش را نشان دهید و بگویید: در دفترت نقاشی می‌کشی یا با هم بازی کنیم.
- هر زمان می‌بینید به جای دیوار در دفترش نقاشی می‌کشد همان موقع او را تشویق کنید.
- یک تختۀ وایت برد در اتاقش نصب کنید تا به جای دیوار روی آن نقاشی بکشد.
- با یک برنامه‌ریزی درست، به گونه‌ای وقت‌هایش را پر کنید تا کمتر فرصت کارهایی مثل نقاشی روی دیوار را پیدا کند، مثلاً او را پارک ببرید، در خانه بازی کنید، استخر بروید و ... .
- نقاشی‌هایی را که روی برگه یا دفترش کشیده است تزئین کنید و در اتاقش بچسبانید و این کار او را در حضور میهمانها مطرح کنید.
- اگر هیچ‌کدام از این راه‌کارها مؤثر واقع نشدند به‌جای سروصدا، توهین و ... که منجر به کاهش اعتماد به نفس کودک می‌شوند بپذیرید که هزینۀ این رفتار کودک، یک کاغذ دیواری یا رنگ دیوارهاست که در مقابل ارضاء نیاز کودک هزینۀ زیادی به نظر نمی‌رسد.
- اگر کودک در خانۀ دیگران این کار را انجام می‌دهد شما به هیچ عنوان در حضور آنها او را دعوا نکنید بلکه از صاحب خانه بخواهید به او پیامِ من بدهد یعنی بگوید: من خیلی عصبانی می‌شوم کسی دیوار خانه‌مان را خط‌خطی کند؛ اگر کسانی که آنجا هستند به او بخندند یا واکنش نشان دهند او بیشتر کارش را ادامه خواهد داد.
منبع: کودک خط‌خطی

شنبه 24 اسفند 1398  3:55 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها