0

آماری از کشف آثار باستانی در سال جاری

 
majid68
majid68
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 4493
محل سکونت : اصفهان

آماری از کشف آثار باستانی در سال جاری

 

حوادث رکنا : 30 هزار قلم آثار باستانی در سال جاری در کشور کشف و ضبط شد.

آماری از کشف آثار باستانی در سال جاری

به گزارش رکنا ، فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اعلام کرد: در سال ۹۸ تا کنون ۳۰ هزار قلم آثار باستانی توسط این یگان کشف و ضبط شد.

 

پایگاه خبری پلیس در تشریح اقدامات یک ساله یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنادیع دستی و گردشگری افزود: این یگان در انجام وظایف ذاتی خود در حوزه مبارزه با جرایم علیه میراث فرهنگی، رویکردی دانش محور داشته و در حوزه پیشگیری خصوصا پیشگیری اجتماعی نیز فعالیتی چشمگیر دارد.

وی افزود: در همین راستا سال گذشته کتابی با عنوان "پیشگیری اجتماعی در حفاظت از آثار تاریخی و فرهنگی" تدوین و با حمایت دانشگاه علوم انتظامی امین ناجا به چاپ رسید که اکنون به عنوان منبعی علمی برای دانشجویان محسوب می شود.

فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: جذب میراث بانان افتخاری از دیگر اقدامات ارزنده این یگان محسوب می شود که در راستای پیشبرد اهداف این وزارتخانه پس از طی فرآیند حقوقی و پیشنهاد طرح تدوین مربوط به آن به صورت نمادین در همایش تقدیر از میراث بانان برتر از آنها رونمایی شد.

وی همچنین با اعلام صدور۲۷۰۰ برگ اخطاریه به مجرمان و متخلفان حوزه میراث فرهنگی گفت: از این تعداد صرفاً ۴۰۰ مورد منجر به تشکیل پرونده قضائی و ۲۳۰۰ مورد ناآگاهی مردمی از قوانین و مقررات حاکم بر میراث فرهنگی بود که با تذکرات پیشگیرانه منتفی شد.

سردار رحمت الهی با اشاره به برقراری ارتباط با سامانه برخط رصد فضای مجازی معاونت قضائی دادستانی کل کشور از فیلترینگ ۱۲۰ سایت متخلف خبر داد و گفت: با رصد سایت­ های اینترنتی غیرمجاز و متخلف در حوزه­ های مختلف میراث فرهنگی با هرگونه تبلیغات خرید و فروش دستگاه­ های فلزیاب به شدت برخورد می شود.

سردار رحمت اللهی عنوان کرد: به منظور بهره گیری مناسب از ظرفیت ارگان های مختلف، تعامل گسترده ای با سرمایه های اجتماعی اعم از بسیج، دانشگاه ها، مدارس، شوراها و دهیاری ها برای جلوگیری از وقوع هرگونه جرایم علیه آثار تاریخی - فرهنگی و حفاری های غیر مجاز در سال جاری صورت پذیرفته است.

این مقام انتظامی در تشریح سایر اقدامات این یگان گفت: با توجه به گستردگی و وسعت جغرافیایی در مجاورت روستاها در سراسر کشور ضمن انجام تعاملات سازنده با شوراهای اسلامی روستاها و دهیاری ها توسط یگان های تابعه و به منظور نظارت بر حوزه سرزمینی و رصد تحرکات بزهکاران، بالغ بر هزاران جلسه تعاملی توسط یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در راستای جلب مشارکت های اجتماعی برگزار شده است.

وی با اشاره بر اهمیت ارتقاء دانش و مهارت حرفه ای نیروها، برگزاری دوره آموزش "مدیریت استرس و خشم" با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران و خانه بهداشت شمیرانات برای ۲۳۵ نفر و دوره "مدیریت بحران" با همکاری دانشگاه مالک اشتر و سازمان آتش نشانی شهرداری تهران برای ۶۰ نفر از کارکنان یگان حفاظت ستاد مرکزی و استان تهران را از جمله دوره های آموزشی و کاربردی ویژه کارکنان عنوان کرد.

فرمانده یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور کشف ۳۰ هزار قلم آثار باستانی و توقیف ۳۲۰ دستگاه فلزیاب و همچنین سایر آلات و ادوات حفاری­ های غیرمجاز را از اهم اقدامات و فعالیت های عملیاتی این یگان در سال جاری دانست

جمعه 23 اسفند 1398  8:50 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها