0

آشنایی کامل با نقشه کشور روسیه + توضیحات

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 10557
محل سکونت : اصفهان

آشنایی کامل با نقشه کشور روسیه + توضیحات

 

نقشه کامل روسیه و معرفی شهرهای مهم آن

کشور روسیه در جهان را به عنوان بزرگترین کشور جهان می شناسند و با اینکه این کشور در طول تاریخ پر از فراز و نشیب خود بارها تقسیم شده است اما هنوز این عنوان را دارد. یکی دیگر از جالب ترین موضوعاتی که باید راجع به روسیه بدانید این است که این کشور با دارا بودن جمعیتی معادل ۱۴۴٫۵ میلیون نفر و بر اساس اطلس جهانی رتبه نهم جهان را توانسته از آن خود نماید. مجله ی گردشگری الی گشت برای سفر به روسیه و آمادگی بیشتر مسافران، نقشه کامل روسیه به همراه معرفی شهرهای مهم و ایالت های فدرالی آن را آماده کرده است. برای بسیاری از گردشگران و مسافرانی که به روسیه سفر می کنند، آشنایی با نقشه کامل روسیه می تواند تصور آن ها را از این کشور پهناور بیشتر نماید. اینکه بدانید شهرهایی مانند مسکو یا سنت پترزبورگ در کدام ایالت های فدرالی و در کدام منطقه روسیه قرار گرفته اند، برای گردشگران لازم است. مخصوصا اگر جزو گردشگرانی باشید که به صورت هیچ هایکری یا زمینی وارد روسیه می شوند.

مکان-شهرها-و-ایالت-ها-در-نقشه-کامل-روسیه

ایالت های فدرالی روسیه

 

در مجموع بر روی نقشه کامل روسیه می توانید ۸ ایالت فدرالی را بشمارید که هر یک شهری بزرگ و پرجمعیت را به عنوان مرکز ایالت داشته و چندین شهر مهم از نظر گردشگری و دیگر عوامل دارند. این هشت ایالت را در ادامه جداگانه به شما معرفی نموده و بیشتر راجع به آن ها صحبت خواهیم کرد. گردشگرانی که قصد سفر به روسیه و یا شرکت در تور روسیه را دارند، می توانند از این مطلب برای بالا بردن اطلاعات عمومی خود راجع به روسیه استفاده کنند.

نقشه کامل روسیه به همراه ایالت های آن

ایالت روسیه مرکزی | Central Russia

مرکز ایالت روسیه مرکزی شهر مسکو است. مسکو را به عنوان پایتخت کشور روسیه می شناسند. مساحت کل این ایالت بر روی نقشه کامل روسیه حدود ۶۵۲ هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع بوده و نمی توان آن را از بزرگترین ایالت های روسیه دانست. ایالت های بسیار بزرگتری از ایالت روسیه مرکزی در این کشور وجود دارند. اما این ایالت را می توان پرجمعیت ترین ایالت روسیه دانست. علت این موضوع نیز، وجود شهرهایی مانند مسکو است. گردشگران بسیاری از سراسر جهان وارد این ایالت می شوند. نام دیگر آن ناحیه فدرال مرکزی است.

اگر به نقشه روسیه نگاهی بیندازید، متوجه خواهید شد که این ایالت در مرکز کشور واقع نشده است. ایالت مرکزی روسیه در غرب آن واقع شده است. دلیل چنین نامگذاری برای آن، اهمیت این ایالت به دلیل اهمیت سیاسی و تاریخی این منطقه در طول دوران روسیه است. این ایالت به ۱۸ استان زیر تقسیم شده است که شهر مسکو را به دلیل بزرگ بودن و پایتخت بودن آن، به تنهایی یک استان درون استان مسکو در نظر گرفته اند.

استان بلگورود استان بریانسک استان ولادیمیر استان ورونژ استان ایوانوو استان کالوگا
استان کوستروما استان کورسک استان لیپتسک استان مسکو شهر مسکو استان اریول
استان ریازان استان اسمولنسک استان تامبوف استان تور استان تولا استان یاروسلاول

ایالت روسیه مرکزی با شهر مسکو-نقشه کامل روسیه

ناحیه فدرالی اورال | Ural Federal District

یکی از نواحی فدرالی روسیه است که در میانه اورالز و سیبری غربی واقع شده است. این ایالت در سال ۲۰۰۰ و روز ۱۳ ماه می تاسیس شده است. در این ناحیه فدرالی که همانند ناحیه فدرالی مرکزی ایت، هیچ جمهوری ملی وجود ندارد و تنها نواحی خودمتار قرار دارند. از نواحی خودمختار این ایالت می توان به Yamal-Nenets و Khanty-Mansi – Yugra نام برد که از نواحی تیومن هستند. مرکز این استان شهر یکاترینبورگ بوده که از شهرهای بزرگ روسیه محسوب می شود. جمعیت ناحیه فدرالی اورال بر طبق آماری که در سال ۲۰۱۶ گرفته شده، حدود ۱۲ میلیون و ۳۴۵ هراز نفر بوده است که در مساحتی در حدود ۱ میلیون و ۸۱۸ هزار و ۴۹۷ کیلومتر مربع زندگی می کنند.

این ایالت در نقشه کامل روسیه مابین دو ایالت اروپای شرقی و دشت های سیبری غربی کشیده شده است. این منطقه موقعیت اقتصادی و جغرافیایی بسیار خوبی دارد. این منطقه دقیقا در مرکز کشور روسیه قرار گرفته و به همین دلیل یکی از بهترین استان ها و ایالت ها برای زندگی است. این منطقه بین ناحیه ولگا و منابع طبیعی غنی قسمت های شرقی کشور بوده و یکی از اقتصادی ترین مکان ها در روسیه است. حدود ۸۰ درصد از این ایالت را شهرها تشکیل داده اند.

ناحیه-فدرالی-اورال-نقشه کامل روسیه

همچنین معادن مواد خام بسیاری در این ایالت وجود دارد. بسیاری از منابع زیرزمینی گاز و نفت طبیعی را داراست. به طور کلی منابع این کشور اعلام کرده اند که بیش از ۶۰ درصد از ذخایر نفتی و ۷۵ درصد از ذخایر گاز طبیعی روسیه در این ایالت قرار گرفته اند. همچنین صنایعی همچون صنایع آهن، تیتانیوم مغناطیسی و ذغال سنگ را داراست. بر روی نقشه کامل روسیه این استان را می توان یکی از ایالت های ثروتمند روسیه دانست.

۶ استان را در این ایالت می توان پیدا نمود:

استان چلیابینسک خانتی-مانسی اوکروگ استان کورگان
استان سوردلوفسک استان تیومن یامالو-ننتس اوکروگ

از شهرهای مهم این ایالت هم می توان به چلیابینسک، مگنیتوگورسک، زلاتوست، سورگوت، کورگان، توبولسک، تیومن، سالخارد و بسیاری دیگر اشاره کرد. در مجموع روی نقشه کامل روسیه و در این ایالت می توان حدود ۱۱۲ شهر کوچک و بزرگ را نام برد.

شهرهای مهم ایالت اورال-نقشه کامل روسیه

ایالت فدرالی شمال غربی | Northwestern Federal District

اگر روی نقشه کامل روسیه را نگاهی بیندازید می توانید این ایالت را در شمال و شمال غربی بخش اروپایی روسیه پیدا کنید. ایم ایالت هم در سال ۲۰۰۰ و در ۱۳ ماه می تاسیس شده است. قطعا بیشتر گردشگران و مسافران با پایتخت این شهر آشنایی کامل دارند. چرا که مرکز این ایالت، شهر معروف سنت پترزبورگ است. جمعیت شهر سنت پترزبورگ بر طبق آماری که در سال ۲۰۱۶ ارائه شده است، بالای ۱۳ میلیون نفر بوده است.

بیشتر این ایالت در ناحیه اروپایی روسیه قرار گرفته است. آب و هوایی معتدل و مناسب برای کشاورزی دارد. رطوبت بالا در این ایالت باعث ایجاد باتلاق ها، دریاچه ها و رودخانه ها شده است. ناحیه فدرالی شمال غربی توسط دریاهای قطب شمال و اقیانوس اطلس احاطه شده و شرایط آب و هوایی نسبتا گرم در زمستان و آب و هوایی خنک در تابستان دارد. همچنان که سرمای زمستان، در نواحی شمالی آن، شدید بوده اما تابستان ها نسیتا کوتاه و گرم است.

بزرگترین رودخانه های آن دوینا و پچورا نام دارند. جاذبه های بسیاری در این ایالت برای گردشگران وجود دارد. همچنین دسترسی به دریای بالتیک، دریای سفید، بارنتس، کارا و مرزهای فنلاند، نروژ، هلند، استونیا، لاتویا، لیتوانی و بلاروس از مشخصات عالی این ایالت روی نقشه کامل روسیه است. این ایالت نه تنها معادن ذغال سنک و سنگ های معدنی غنی دارد بلکه حتی معادن الماس و نیکل آن معروف هستند. تولیدات کشاورزی این ایالت به دلیل آب و هوای خوب منطقه بالا بوده است. همچنین بزرگترین بندر دریایی فدرالی و ایالتی روسیه در این ایالت قرار گرفته است. بندر دریایی سنت پترزبورگ، بندر تجاری دریای مورمانسک، بندر کالینینگراد و بندر آرخانگلسک از دیگر بنادر معروف این ایالت هستند.

استان های این ایالت شامل ۱۰ استان زیر است:

استان آرخانگلسک استان کالینینگراد جمهوری کارلیا جمهوری کومی استان لنینگراد
استان مورمانسک ننتس اوکروگ استان نووگورود استان پسکوف استان ولوگدا

ایالت شمال غربی فدرالی-نقشه کامل روسیه

ایالت فدرالی جنوبی | The Southern Federal District

این ایالت، یک ناحیه فدرالی روسیه است که در جنوب بخش اروپایی اش و در پایین ترین بخش رودخانه ولگا و در شمال نواحی قفقاز بزرگ قرار گرفته است.  شهر روستوف-نا-دونو مرکز این ایالت بوده و مناطق توریستی و گردشگری مهم روسیه مانند سوچی، آناپا و گلندژیک درون مرزهای این ایالت قرار گرفته اند. در این ایالت می توان ۶ استان را نام برد:

جمهوری آدیجیا استان آستراخان جمهوری کالمیکیا
کراسنودار کرای استان روستوف استان وولگوگراد

فدرال-جنوبی-نقشه کامل روسیه

ایالت فدرالی ولگا | Volga Federal District

ایالت فدرالی ولگا، ناحیه در جنوب-شرقی بخش اروپایی روی نقشه کامل روسیه بوده که توسط رئیس جمهور روسیه تشکیل شده است. مرکز اداری این ایالت شهر نیژنی نووگورود است. این ایالت عموما با ناحیه ولگا متفاوت است. خود ناحیه ولگا در روسیه در میان ایالت های آن تقسیم شده است. اقوام روس و تاتار در این ایالت بیشتری درصد جمعیت را دارند. اکثر خطوط لوله سیبری غربی از اراضی ایالت فدرالی ولگا می گذرد. همچنین این ایالت حدود ۲۰ درصد از نفت روسیه را تولید می کند. در کل این ایالت حدود ۱۴ استان دارد:

جمهوری باشکورتستان جمهوری چوواشیا استان کیروف جمهوری ماری ال جمهوری موردوویا
استان نیژگورودسکایا استان اورنبورگ استان پنزا کرای پرم استان سامارا
استان ساراتوو جمهوری تاتارستان جمهوری اودمورت استان اولیانوفسک  

ایالت-ولگا-نقشه-کامل-روسیه

ایالت فدرالی سیبری | Siberian Federal District

ناحیه و ایالت فدرالی سیبری یک ناحیه فدرالی در روسیه بوده که در نواحی سیبری این کشور قرار دارد و به موجب فرمان ریاست جمهوری در ۱۳ ماه مه ۲۰۰۰ تشکیل شده است. نووسیبیرسک (Novosibirsk) را نه تنها به عنوان مرکز اداری این ایالت بلکه به عنوان بزرگترین شهر این منطقه هم می شناسند. همچنین این شهر، بزرگترین شهر در بخش آسیایی روسیه محسوب می شود. این ایالت حدود ۲۵ درصد کشور روسیه را در برگرفته است. همچنین دومین ایالت بزرگ روسیه است که اندازه بزرگی آن چندان تفاوتی با بزرگترین ایالت روسیه ندارد.

صنعت زغال سنگ در منطقه فدرال سیبری و همچنین متالورژی سیاه و سفید و غیر آهسته توسعه یافته است. این منطقه مهندسی انرژی (تولید توربین ها، ژنراتورها)، تولید تجهیزات برای صنعت ذغال سنگ را توسعه داده است. صنایع شیمیایی در مجتمع های شیمیایی آنگرا-اوسولسکی و کراسنویارسک متمرکز شده است.

ایالت فدرالی سیبری در سرزمین های دشت غربی سیبری، فلات مرکزی سیبری، کوه های پرتراکم جنوب سیبری و شبه جزیره تایمیر واقع شده است. در شمال قلمرو منطقه توسط آب های اقیانوس شمال قطبی شسته شده است. بخش قابل توجهی از قلمرو ناحیه فدرال سیبری در مناطق شمالی و مرجانی مریخ قرار دارد. این ایالت از روسیه تولید کننده ذغال سنگ خواهد بود. همچنین راه آهن در این ناحیه نقش بزرگی را ایفا می کند. این ایالت دارای ۱۰ استان مختلف است.

آلتای کرای جمهوری آلتای استان ایرکوتسک استان کمروو جمهوری خاکاسیا
کراسنویارسک کرای استان نووسیبیریک استان اومسک استان تومسک جمهوری تووا

از شهرهای مهم آن نیز می توان به شهرهای بارنال، بیئسک، گورنو-آلتایسک، آنگارسک، براتسک، ایرکوتسک، کمروو، نوووکوزنتسک، آباکان، کراسنویارسک، نوریلسک، نووسیبیرسک، اومسک، تومسک و کیزیل اشاره کرد.

ایالت فدرالی سیبری در نقشه کامل روسیه

ایالت قفقاز شمالی | North Caucasian Federal

ناحیه ایالتی قفقاز شمالی، ایالتی در جنوب نقشه کامل روسیه و سمت ناحیه اروپایی این کشور است که در ناحیه مرکزی و شرقی شمال قفقاز قرار گرفته است. این ناحیه ابتدا جزوی از ایالت جنوبی بود که در سال ۲۰۱۰ از آن جدا شد. مرکز اداری و پایتخت ایالت قفقاز شمالی شهر پیاتیگورسک (Pyatigorsk) است. از این شهر به عنوان تنها مرکز نواحی فدرالی روسیه نام می برند که زیر نظر هیچ ارگان و اداره ای در این کشور نیست.

هر چند که بیشترین ساکنین این ایالت را روس ها تشکیل می دهند اما از دیگر اقوام آذربایجانی، چچنی، ارامنه، لک، لزگی، کراچی و بسیاری دیگر نیز در اینجا می توانید ببینید. مناطق آبگرم این ناحیه برای گردشگران و توریست ها بسیار شناخته شده است. بزرگترین شهرهای آن، گروزنی، دربنت، ماخاچکالا، ماگاس، نالچیک، چرکسک، ولادیکاوکاز، پیاتیگورسک و استاوروپول هستند.

این ایالت دارای ۷ استان به نام های زیر است:

  • جمهوری چچن
  • جمهوری داغستان
  • جمهوری اینگوشتیا
  • جمهوری کاباردینو-چرکسیا
  • جمهوری اوستیای شمالی
  • استاوروپول کارای

ایالت-قفقاز-شمالی-نقشه کامل روسیه

ایالت فدرالی دور شرقی | The Far Eastern Federal District

مرکز این ایالت، ابتدا شهری به نام خاباروفسک بود. این شهر بیشترین جمعیت را در این ایالت دارد. پس از آن، و در سال ۲۰۱۸ مرکز اداری آن به شهر ولادی‌وستوک تغییر یافت. این ایالت را بزرگترین ایالت در روسیه می دانند. چرا که اگر به نقشه کل روسیه دقت کنید، خواهید دید که حدود ۴۰ درصد از کل کشور را در بر گرفته است.

استان آمور جمهوری بوریات چوکوتکا اوکروگ استان خودمختار یهودیان
کامچاتکا کرای خاباروفسک کرای استان ماگادان پریموری کرای
جمهوری ساخا استان ساخالین کرای زابایکالسکی  

ایالت-دور-شرقی-نقشه کامل روسیه

این ایالت به دلیل وسعت فراوانی که دارد، جاذبه های متنوعی از جاذبه های طبیعی و مناطق حفاظت شده آتشفشانی گرفته تا ساختمان ها و بناهای کلیسایی تاریخی را در خود جای داده است. حتما در این ایالت می توانید برای سفر و روسیه گردی خود جاذبه های بسیاری را پیدا کنید. همچنین گشت و گذار در دیگر ایالت های این کشور را که روی نقشه کامل روسیه می بینید، از دست ندهید.

چهارشنبه 14 اسفند 1398  7:20 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها