0

عرضه رايگان نسخه نرم‌افزار ويراستيار فارسي

 
amirbest
amirbest
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اسفند 1387 
تعداد پست ها : 2319
محل سکونت : اصفهان

عرضه رايگان نسخه نرم‌افزار ويراستيار فارسي

ه گزارش واحد ارتباطات دبيرخانه شوراي عالي اطلاع‌ساني، سعيد سالاريان، قائم مقام دبير شوراي عالي اطلاع‌رساني با اشاره به اهتمام خاص شورا به شناسایی، امکان‌سنجی و تحلیل مقدماتی پروژه‌های پردازشی حوزه‌توسعه‌ خط‌ و زبان فارسی در فضای دیجیتال طی سال‌هاي گذشته بيان داشت: پروژه‌پژوهشی- اجرایی خطایاب فارسی (ویراستیار) از جمله پروژه‌های مهم است که با اقدام و حمایت مستقیم شورا و همکاری جمعی از محققان به بار نشسته است و پس از ارائه رسمي اين نرم‌افزار در شانزدهمين نمايشگاه بين‌المللي الكامپ، اكنون نسخه كامل آن بصورت الكترونيك و با رویکرد غلط‌یابی صرفی زبان فارسی عرضه شده است.

وي خاطرنشان ساخت: ضمن عرضه اين نرم‌افزار کاربردی، پژوهشنامه‌هايي در قالب كتاب با عنوان «خطاياب املايي خودكار در زبان فارسي» تاليف شده است كه از وبگاه دبيرخانه قابل دريافت است.

به گفته وي نرم‌افزار «ویراستیار ١» افزونه‌ای برای مایکروسافت وُرد است که جهت استفاده‌ کاربران فارسی‌زبان طراحی شده و ضمن پشتیبانی از نسخه‌های متفاوت مایکروسافت وُرد و ویندوز قابلیت‌های بسيار متنوعي دارد.

براساس اين گزارش نرم‌افزار ويراستيار قابليت خطايابي املايي، اصلاح نويسه‌هاي متن، اصلاح نشانه‌گذاري، مبدل پينگليش، پيش‌پردازش املايي متن، مبدل اعداد، تقويم و تاريخ را داراست.

قائم مقام دبير شوراي عالي اطلاع‌رساني در ادامه گفت: حجم اين نرم‌افزار ۲۲۲ مگابايت است و پشتيباني كاملي از قواعد تصريف و بيش از ۲۸۰۰ تعريف مختلف از هر كلمه با درنظر گرفتن نقش كلمه در تصريف و بيش از ۴۶ هزار فعل ساده دارد. ضمن‌اينكه قابلیت تکمیل خودکار کلمات، قابلیت به روز‌رسانی لغت‌نامه‌ها و راهنمای داخل برنامه از ديگر ويژ‌گي‌هاي اين نرم‌افزار است.

وي با اشاره به پشتيباني كامل اين نرم‌افزار از قواعد آواشناسي و اصلاح نويسه‌هاي متن بيان داشت: براي مثال اين نرم‌افزار قادر است ضمن حذف نيم فاصله‌هاي تكراري، انواع حرف «ي» را اصلاح كرده و ارقام عربي را به معادل فارسي تبديل كند. در حوزه پيش‌پردازش املايي متن نيز قابليت اصلاح فاصله‌گذاري «ها»در انتهاي واژه‌ها، «مي» در ابتداي واژه‌ها و تبديل تبدیل «‍ة» به «‍ه‌ی»، تبدیل «ب» متصل به ابتدای واژه‌ها به «به» و اصلاح فاصله‌گذاری پسوندها گنجانده شده است.

وي در پايان گفت: اين نرم‌افزار غلط ياب املايي سرعت مناسبي در اصلاح واژه‌ها و ارائه فهرست از پيشنهادهاي جايگزيني و انواع غلط هاي فاصله‌گذاري داشته و اصلاح نشانه‌گذاري متن ويرگول، نقطه، نقطه ويرگول و علامت سوال و تعجب از ديگر ويژگي‌هاي اين نرم‌افزار است.

 

مشکل اینجاست که   

 

مدیر تالار عکس های خبری

http://www.rasekhoon.net/Forum/ForumShow-116-1.aspx

 

ما جراتش را نداریم.

 

زندگی پر از اتنخاب است

شنبه 25 دی 1389  3:43 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها