0

نابودی جنگل های ایران تا سالهای آینده صحت دارد؟

 
majid68
majid68
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 4493
محل سکونت : اصفهان

نابودی جنگل های ایران تا سالهای آینده صحت دارد؟

 

براساس آخرین خبرهای واصله، نابودی جنگل های ایران شایعه بحساب می آید و جدی نیست.

جریان از چه قرار است؟

رضا بیانی پیرامون نابودی جنگل های ایران اظهار داشت: براساس نقشه های پوشش گیاهی کشور که با استفاده از تصاویر ماهواره ای تهیه شده، مساحت جنگل ها با توجه به درختکاری رو به افزایش است و محاسبه آن با استفاده از پایش تصاویر ماهواره ای انجام می شود. وی با اشاره به وضعیت پوشش گیاهی کشور، ادامه داد: از سال 1383 تا 1389 با استفاده از تصاویر ماهواره لَنسِت نقشه های پوشش گیاهی کشور را تهیه کردیم که در آن برای مراتع، جنگل ها و بیابان های کشور 21 لایه اطلاعاتی تهیه شد، همچنین با استفاده از تصاویر ماهواره سنکیلن 2 در سال 2018، به هنگام سازی نقشه ها را آغاز کردیم که تا پایان امسال سطح بیابان ها و مراتع کشور قابل محاسبه خواهد شد. بیانی با بیان اینکه اکنون کشور حدود 84 میلیون هکتار مرتع دارد، اظهار داشت: با استفاده از تصاویر ماهواره ای سال 2018، تا پایان سال 98 نقشه پوشش گیاهی هنگام سازی شده، تهیه می شود.

سالانه 12 هزار هکتار جنگل تخریب می شود

مدیر کل دفتر مهندسی سازمان جنگل ها ادامه داد: با توجه به تغییرات آب و هوایی که در دنیا اتفاق افتاده و با تغییرات فصل و میزان بارندگی، افزایش گرمای هوا باعث افزایش نیاز آبی گیاه و در نتیجه استفاده از آب های زیر زمینی می شود که تا حدودی این تغییرات آب و هوایی بر میزان جنگل ها تاثیر می گذارد. به گفته بیانی اینکه برخی معتقدند در چند سال آینده تمام جنگل های کشور نابود می شود امکانپذیر نیست و پایه علمی ندارد. وی تصریح کرد: سازمان جنگل ها از سنوات گذشته تاکنون تمامی افزایش و کسر از جنگل را با نقشه های ماهواره ای اثبات می کند، اما منکر تخریب در جنگل های کشور و منابع طبیعی نیستیم، به هر حال انجام کارهای عمرانی، احداث سد، معدن و جاده ها در عرصه های منابع طبیعی صورت می گیرد، اما سعی می کنیم تا ضریب حفاظتی افزایش یابد و باید در پایان برنامه ششم ضریب حفاظتی سازمان در عرصه های منابع طبیعی به بیش از 90 درصد برسد. مدیر کل دفتر مهندسی سازمان جنگل ها اضافه کرد: جنگل های ما دارای 5 ناحیه رویشی است، در ناحیه رویشی هیرکانی درختکاری فراوانی انجام شده و میزان افزایش آن بیش از تخریب است. بیانی اظهار داشت: طبق آمار رسمی فائو سالانه حدود 12 هزار هکتار از جنگل های ایران بر اثر تصرفات، انجام عملیات عمرانی و افزایش احداث سدها کاهش می یابد، اما انجام پروژه های درختکاری این میزان کاهش را پوشش می دهد، همچنین سازمان در تلاش است تا مناطق با استعداد بالا را برای درختکاری شناسایی کند تا کمترین آسیب به عرصه ها وارد شود.

آتش سوزی امسال جنگل ها ناچیز بود

بیانی در پاسخ به اینکه آتش سوزی امسال چه میزان به جنگل های شمالی کشور آسیب وارد کرده، توضیح داد: سال گذشته حدود 100 هکتار آتش سوزی در جنگل ها اتفاق افتاد، آتش سوزی های اخیر در جنگل های شمالی کشور نسبت به سال گذشته بسیار ناچیز و با خسارت اندک بود. وی توضیح داد: براساس داده های سازمان هواشناسی، می توانیم آتش سوزی در ماه های آینده را پیش بینی کنیم، در این نقشه ها تیپ، راه های جنگلی، گونه های جنگلی، تراکم جنگل و محل آتش سوزی پیش بینی می شود که با این فرآیند می بینیم که میزان آتش سوزی نسبت به سنوات گذشته بسیار اندک شد، همچنین از مردم نیز می خواهیم تا بیش از پیش نسبت به جنگل ها احساس مسئولیت داشته باشند.

منبع: عصر سفرنابودی جنگل های ایراننابودی جنگل های ایران 2

یک شنبه 11 اسفند 1398  6:01 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها