0

تحولات تونس موضوع داخلي اين كشور است

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

تحولات تونس موضوع داخلي اين كشور است

89/10/25 - 13:04
شماره:8910250628
نسخه چاپي ارسال به دوستان
مهمان‌پرست در گفت‌وگو با فارس:
تحولات تونس موضوع داخلي اين كشور است

خبرگزاري فارس: سخنگوي وزارت امور خارجه تحولات تونس را موضوع داخلي اين كشور خواند و ابراز اميدواري كرد كه با تدبير رهبران جريانات فكري و سياسي در اين كشور وضعيت مطلوبي كه منافع ملت تونس را در برداشته باشد، حاكم شود.

رامين مهمان‌پرست سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان در گفت‌وگويي با خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، تحولات اخير در تونس را موضوع داخلي اين كشور دانست و تونس را كشوري مهم در بين كشورهاي اسلامي خواند و گفت: آن چه كه براي ما اهميت دارد حفظ آرامش در اين كشور و حفظ جان انسان‌هاست.
وي با بيان اينكه ما تحولات تونس را با دقت پيگيري مي‌كنيم،‌ افزود: اميدواريم با تدبير رهبران جريانات فكري و سياسي در تونس از طرق مسالمت‌آميز وضعيت مطلوبي در اين كشور حاكم شود كه منافع ملت تونس را در بر داشته باشد.

* تأكيد بر حفظ وحدت ملي لبنان

وي در خصوص اوضاع كنوني لبنان، بار ديگر بر حفظ وحدت ملي اين كشور و عدم اجازه سوء استفاده به بدخواهان ملت لبنان و مداخله‌گران تأكيد كرد و افزود: از آنجايي كه گروه‌هاي مختلف لبنان از رشد و بلوغ سياسي بالايي برخوردارند، با رايزني و مشورت در چارچوب‌هاي قانوني، قادرند تدبير مناسب را نسبت به وضعيت آينده اين كشور اتخاذ كنند.

* رويه غيراخلاقي و غيرانساني آمريكايي‌ها در قبال اتباع ايراني

مهمان‌پرست در خصوص پيگيري‌هاي وزارت امور خارجه در مورد شهرزاد مير‌قلي‌خاني تبعه ايراني كه بيش از سه سال است در زندان‌هاي آمريكا در بازداشت به سر مي‌برد، با بيان اينكه رسيدگي به وضعيت و حقوق اتباع ايراني جزو دستور كار مستمر و دائمي اين وزارتخانه است، خاطرنشان كرد: يكي از موضوعاتي كه معاونت كنسولي وزارت امور خارجه با جديت مورد پيگيري قرار مي‌دهد، وضعيت اتباع ما بخصوص آنهايي است كه در برخي كشورها گرفتار شده باشند.
وي ادامه داد: متأسفانه آمريكايي‌ها رويه غيراخلاقي و غيرانساني را در پيش گرفتند و اقدام به دستگيري و بازداشت برخي اتباع كشورمان به بهانه‌هاي واهي كرده‌اند كه از آن جمله شهرزاد ميرقلي‌خاني است.
سخنگوي وزارت خارجه با ذكر اين نكته كه در حال پيگيري اين موضوع هستيم، به احضار سفير سوئيس در تهران به وزارت خارجه به عنوان حافظ منافع آمريكا در ايران اشاره كرد و افزود: در اين احضار تذكرات لازم در خصوص حفظ و رعايت حقوق شهرزاد ميرقلي‌خاني به وي داده شد.
مهمان‌پرست گفت: از همه مراجع حقوقي، قانوني، سياسي و بين‌المللي براي رسيدگي به وضعيت اتباع ايراني بازداشت شده در آمريكا استفاده مي‌كنيم.

* دستور كار مذاكرات ادامه گفت‌‌‌وگوها حول نقاط مشترك

وي در خصوص دستوركار مذاكرات ايران و گروه 1+5 در استانبول كه قرار است روزهاي پنجشنبه و جمعه (اول و دوم بهمن ماه) برگزار شود نيز اظهار داشت: دستور كار مذاكرات ادامه گفت‌وگوها براي همكاري به منظور يافتن زمينه‌هاي مشترك است.
مهمان‌پرست گفت كه چارچوب مذاكرات همان است كه در نشست ژنو 3 پيرامون آن توافق حاصل شد.

 
 
شنبه 25 دی 1389  3:34 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها