0

ماهواره جدید ایران تا پایان سال در فضا

 
bardia_m
bardia_m
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1389 
تعداد پست ها : 6374

ماهواره جدید ایران تا پایان سال در فضا

 طراحی و ساخت نسل جدیدی از ماهواره ها و اقدام برای اعزام فضانورد به فضا، توسعه فناوری های فضایی در کشور را وارد فاز جدیدی کرده که پرتاب ماهواره " فجر" می تواند گام محکمی در این جهت باشد و به افتخارات فضایی کشورمان در میان کشورهای صاحب نام این فناوری بیافزاید.

 


بکارگیری فناوریهای فضایی در حوزه هایی چون مخابرات، کشاورزی، هواشناسی، اکتشافات معدنی، نجوم و حفاظت محیط زیست توانایی بشر را در شناسایی و درک او از محیط اطراف دو چندان می کند اما برغم قابلیتهای فناوریهای فضایی در جوامع مختلف، همچنان این فناوریها در انحصار چند کشور معدود است که در این شرایط درک صحیح از واقعیتها و تلاش برای تولید و بومی سازی فناوری های فضایی می تواند ایران را در زمره کشورهای صاحب این فناوری قرار دهد

.


 
در این راستا در چند سال اخیر با تلاش پژوهشگران کشورمان ماهواره "امید" با هدف برقراری ارتباطات متقابل ماهواره و ایستگاه زمینی، تعیین مشخصات مداری و تله متری مشخصات زیرسامانه ها بوسیله ماهواره بر "سفیر 2 " به صورت کاملا بومی در کشور طراحی و ساخته شد و در مدار زمین قرار گرفت.

 

ماهواره "امید" هر 24 ساعت 15 بار به دور زمین می چرخید و در هر دور، دو بار به وسیله ایستگاههای زمینی دورسنجی و بردسنجی کنترل و هدایت می شد. این ماهواره ملی با دو باند فرکانسی و هشت آنتن، اطلاعات را به زمین ارسال و از زمین دریافت می کرد.

 

ماهواره بر "سفیر 2" نیز به عنوان پرتابگری دقیق و هدایت پذیر قادر است ماهواره های سبک را تا ماوراء جو پرتاب و در مدار پیش بینی شده قرار دهد که تمامی قطعات و اجزاء این ماهواره و ماهواره بر از جمله موتور ماهواره بر که از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار است به دست متخصصان صنایع هوافضای کشور طراحی و تولید شد.

 

با پرتاب این ماهواره به جو، نام ایران در لیست کشورهای باشگاه فضایی قرار گرفت و به عنوان چهل و سومین عضو این باشگاه شناخته شد. هم اکنون نیز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پرتاب ماهواره "فجر" تا پایان امسال به فضا خبر داده است.

 

پرتاب ماهواره بومی "فجر" تا پایان سال

 

به گزارش مهر، رضا تقی پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده پرتاب چندین ماهواره به فضا تا پایان سال در دستور کار است که ماهواره بومی "فجر" تا پایان سال جاری به فضا پرتاب خواهد شد.

 

درهمین حال سردار احمد وحیدی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز با بیان اینکه ماهواره "فجر" امسال به فضا پرتاب می‌شود به مهر گفت: این ماهواره، ماهواره شناسایی است که ماندگاری و پایداری خوبی داشته و می‌تواند مدت طولانی‌تری در فضا بماند.

 

وی با بیان اینکه ماهواره "فجر" از سلول‌های خورشیدی برای تأمین انرژی خود استفاده می‌کند، گفت: خودانتقالی مداری دستاورد جدیدی است که این ماهواره از آن برخوردار است. همچنین پرتاب کاوشگر با محموله‌های زیستی و تحویل و پرتاب ماهواره "رصد1" که کار مشترکی از وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است، برنامه‌های آینده وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خواهد بود.


مصباح 2 و رصد 1 آماده پرتاب

 

در همین حال وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از آمادگی ماهواره "مصباح 2 " برای پرتاب به فضا خبر داد و در تشریح وضعیت ماهواره "مصباح 2 " و "رصد یک" که توسط محققان کشور طراحی شده اند به مهر گفت: ماهواره "مصباح دو" آماده پرتاب است اما شاید باید مدتی منتظر پرتاب این ماهواره بمانیم چرا که قبل از آن پرتاب های دیگری را برنامه ریزی کرده ایم.
 
ماهواره ملی "مصباح 2 " از نوع ماهواره‌های مخابراتی است که در باند UHF کار می‌کند. ماموریت این ماهواره ذخیره و بازیابی اطلاعات، جمع‌آوری و پخش داده‌ها روی مناطق وسیع و پراکنده، خواندن از راه دور و ناوبری است.

 

"مصباح 2 " با جرم 70 کیلوگرم دارای مداری از نوع خورشید ‌آهنگ و ارتفاع 700 به اضافه 15 کیلومتر بوده و طول عمر آن سه سال پیش‌بینی می‌شود.

 

هدف از توسعه طرح "مصباح 2" کسب دانش فنی طراحی، تحلیل، ساخت و آزمایش ماهواره به صورت بومی، دستیابی به فضا از طریق طراحی و پرتاب یک ماهواره نزدیک زمین برای جمع‌آوری، ضبط، پردازش و ارسال مجدد داده‌ها و نیز ایجاد یک شبکه ارتباطی ماهواره‌ای برای ارتباط با کاربران در مناطق دورافتاده ایران با دیگر نواحی جغرافیایی دنیا است.

 

تقی پور همچنین در مورد آخرین وضعیت ماهواره "رصد 1" به مهر گفت: "رصد یک" در مرحله نهایی ساخت آزمایشات قرار دارد و بزودی برای تست نهایی تحویل می شود که امید می رود در صورت عدم بروز مشکل خاص طبق برنامه تا پایان امسال با پرتابگر داخلی به فضا پرتاب شود.

 

جزئیات دیگر دستاوردهای فضایی ایران

 

سید مهدی موسوی بادجانی - جانشین صنعت سامانه‌‏های فضایی ایران نیز در تشریح دستاوردهای فضایی کشور با اشاره به برنامه های درنظر گرفته شده برای ساخت و پرتاب ماهواره های ملی فضایی به مهر گفت: سال گذشته از نمونه ماهواره های ملی " طلوع، نوید و مصباح 2 " رونمایی شد و هم اکنون این ماهواره ها در نوبت زمان بندی برای پرتاب قرار گرفته اند.

 

وی با بیان اینکه سه ماهواره مذکور احتمالاً از طریق پرتابگر بومی در مدار قرار می گیرند افزود: احتمالا ماهواره "طلوع" با پرتابگر ملی "سیمرغ" در مدار قرار خواهد گرفت.

 

موسوی بادجانی کاربرد ماهواره ملی "طلوع" را که اولین ماهواره سنجشی بومی کشور است برای تصاویر عملیاتی و سنجش از دور عنوان کرد و گفت: ماهواره "نوید" ماهواره تحقیقاتی دانشگاهی است و "مصباح 2" نیز ماهواره ای مخابراتی و ورژن اصلاح شده و توسعه یافته "مصباح1" است.
 
به گفته وی برنامه های فضایی کشور در سال جاری تنها به این سه ماهواره ختم نمی شود و کشور به طور قطع برنامه های دیگری نیز در دستور کار دارد.
 
جانشین صنعت سامانه‌‏های فضایی صنایع الکترونیک ایران با بیان اینکه ماهواره های فضایی بیشتر جنبه تحقیقاتی و عملیاتی دارند به مهر گفت: بهره برداری، ارتباط گرفتن و پایدار کردن سیستم از جمله اقدامات فنی است که پس از پرتاب ماهواره به فضا نیز انجام می پذیرد.شنبه 25 دی 1389  3:33 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها