0

وظیفه والدین در تهیه اسباب بازی مناسب برای کودکان

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 22670
محل سکونت : کرمانشاه

وظیفه والدین در تهیه اسباب بازی مناسب برای کودکان

 

وظیفه والدین در تهیه اسباب بازی مناسب برای کودک

وظیفه والدین در تهیه اسباب بازی مناسب برای کودک

وظیفه والدین در تهیه اسباب بازی مناسب برای کودک

عده ای از والدین گمان می کنند فراوانی تعداد اسباب بازی مهم است و در این راه پول زیادی خرج می کنند و خانه خود را شبیه مغازه اسباب فروشی می کنند .در حالی که نتیجه بازی برای کودک اهمیت دارد نه انواع و اقسام اسباب بازی ها . خرید اسباب بازی های گوناگون ، پیشرفته و گران قیمت به تنهایی موجب احساس رضایت کودک از رابطه اش با والدین نمی شود . این وسایل گران بها که غالبا از کشورهای صنعتی و به قیمت های گزاف وارد می شوند ، نتیجه ای جز پر کردن جیب سرمایه داران خارجی و تضعیف اقتصاد ملی ما را به دنبال ندارد .

بهتر است اسباب بازی انتخاب شود که قوای فکری و مهارت های حرکتی کودک را تقویت و استعدادهای کودک را شکوفا کند ، او را به کارهای مفید تشویق نماید و برای کار و فعالیت های اجتماعی آماده سازد . نه اسباب بازی هایی که با باتری کار می کنند و اتوماتیک هستند .

پدر و مادر موظف اند با تهیه اسباب بازی های مناسب و بی خطر ، طفل را جهت بازی بهتر و شاداب تر یاری کنند . در این خصوص بهتر است که نوع وسایل بازی به گونه ای باشد که کودک با تلاش و فعالیت خود از آنها لذت ببرد تا هم انرژی بیشتری صرف کند و هم از فکر و خلاقیت و بازی استفاده کند . برای یک پسر بچه ، داشتن کامیونی که بر آن بار حمل می کند و سپس آن را خالی نماید ، بسیار لذت بخش تر است از یک ماشین کوکی که خودش حرکت کند و بایستد و او فقط نگاه کند .

غالبا ما بزرگسالان وقتی می بینیم که کودک ، عروسکی بی ریخت یا اسب چوبی رنگ و رو رفته و کهنه را می پسندد، به نظرمان عجیب و نامفهوم می آید . اما باید این کار کودک ، برای ما درسی باشد . اسباب بازی های گران بها و پرزرق ، تنها خودستایی و خودنمایی کسی را ارضاء می کند که آنها را به کودک هدیه کرده است .[1]

انتخاب اسباب بازی مناسب موضوعی است که باید مورد توجه خانواده ها قرار گیرد. هیچ چیز برای کودک جای اسباب بازی را نمی گیرد . اسباب بازی مناسب باید مطابق با سن، علایق و در خور توانایی های ذهنی و رشد کودک باشد . والدین در

انتخاب اسباب بازی می توانند چند اسباب بازی مفید را در اختیار کودک بگذارند تا به سلیقه خود یکی را انتخاب کند ، ولی در همه حال والدین باید بر اسباب بازی و نحوه بازی کودک نظارت داشته باشند .

کودک ، تنها با اسباب بازی های خود بازی نمی کند، بلکه اسباب بازی را موجودی جاندار می بیند ، با او دوست می شود ، دعوا می کند ، درد دل می کند ، نصیحت می کند ، نگرانی هایش را در میان می گذارد و استرس خود را تخلیه می کند . طبیعی است که در این بین اسباب بازی های مورد استفاده کودک نیز اهمیت زیادی دارد .

اسباب بازی ساخت خود کودک ، برای اجرا کردن ایده هایش بهترین اسباب بازی است .


[1] .راهنمای پدران و مادران، محمدعلی سادات ، ص51 ، به نقل از : موریس دبس

جمعه 9 اسفند 1398  8:45 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها