0

مأموريت بي بي سي در دوران ملي شدن نفت ايران

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

مأموريت بي بي سي در دوران ملي شدن نفت ايران

89/10/25 - 09:57
شماره:8910201566
نسخه چاپي ارسال به دوستان
70 سالگي بي‌بي‌سي فارسي در گفت‌وگو با معتضد- 2
مأموريت بي بي سي در دوران ملي شدن نفت ايران

خبرگزاري فارس: در سال 1327ايران در پي احقاق حقوق خود از نفت جنوب برآمد و بي‌بي‌سي كه كاملاً تابع دولت انگليس بوده، تنها هدفش انصراف مردم ايران از موضوع ملي كردن نفت بود.

خسرو معتضد كارشناس تاريخ معاصر ايران در گفت‌وگو با خبرنگار سياست خارجي خبرگزاري فارس، در خصوص 70 سالگي راديو بي بي سي فارسي و فعاليت‌هاي آن گفت: بخش فارسي راديو بي بي سي آبان ماه 1318 به فاصله 2 ماه پس از جنگ جهاني دوم به دليل مقاصد خاصي كه بريتانيا در خاورميانه داشت به راه افتاد.

* تنها نكته مثبت راديو بي‌ بي سي براي ايرانيان

وي با اشاره به حضور افراد شاغل در بي بي سي همچون مجتبي مينوي، مسعود فرزاد و سيد حسن تقي زاده كه در آن زمان مغضوب بوده و در انگليس زندگي مي‌كرد، گفت: در فعاليت اين رسانه در ايران افراد دانشمند، اهل ادب و فرهنگ، سياسي و اجتماعي حضور داشتند كه بسيار مؤثر بودند.
اين كارشناس تاريخ معاصر افزود: پس از راه افتادن بي بي سي فارسي راديو فارسي برلين نيز بلافاصله كار خود را آغاز كرد و اين كار باعث شد كه دولت ايران تصميم بگيرد پس از 20 سال راديو راه اندازي كند، كه در سال 1319 راديو تهران نيز به كار افتاد و اين تنها نكته مثبت راديو فارسي بي بي سي است.
معتضد يادآور شد: در آن زمان راديو فارسي در دنيا كم بود و مصر در سال 1318 تنها 3 روز برنامه فارسي پخش كرده و بعد آن را متوقف كرد.

* اعمال نظر وزارت خارجه، دفاع و مستعمرات انگليس در بي بي سي

وي با بيان اينكه بي بي سي برخلاف ادعاهايي كه مطرح كرده، هرگز بي طرف نبوده است، يادآور شد: اين رسانه وابسته به وزارت خارجه انگليس است و دستورات دولت انگليس را نكته به نكته اجرايي مي‌كند، در گذشته نيز وزارت دفاع و وزارت مستعمرات انگليس در بي بي سي اعمال نظر مي‌كردند.

* تفسيرهاي سفارشي دولت انگليس به بي بي سي پيش از اشغال ايران

اين كارشناس تاريخ معاصر ايران با اشاره به كتاب «يادداشت‌هاي محرمانه و خاطرات» سر ريدل بولارد گفت: در اين كتاب آمده است كه پس از جنگ جهاني دوم قرار بر اشغال ايران شد و دولت انگليس به «كاترين لمپتون» كه وابسته مطبوعاتي سفارت انگليس در ايران بود، دستور داد از آن جا كه زبان فارسي را به خوبي مي‌دانست مأمور نوشتن تفسير عليه دولت وقت ايران شود.
معتضد ادامه داد: تفسير‌هاي وي با تلگراف به لندن ارسال شده و شب‌ها در راديو لندن خوانده مي‌شد.
وي با اشاره به اشغال ايران توسط انگليس و شوروي گفت: برخي افراد در راديو لندن آن زمان، وقتي صحبت از اشغال ايران شد، استعفا دادند و حاضر نشدند اشغال ايران را اعلام كنند.

* رمز راديو دهلي بي بي سي پيش از اشغال ايران

اين كارشناس مسائل تاريخ معاصر به راه اندازي شعبه بي بي سي در دهلي در همان زمان اشاره كرد و گفت اين شعبه نيز دستورات وزارت خارجه، دفاع و مستعمرات انگليس را اجرايي مي‌كرد.
وي افزود: شبي كه قرار بود به ايران حمله شود، كلنل «عبدالصمد» در راديو اعلام كرد «چو فردا بر آيد بلند آفتاب - من و گرز و ميدان و افراسياب»، يعني اينكه ما فردا به ايران حمله مي‌كنيم و اين اسم رمز راديو دهلي بود.
معتضد با بيان اينكه راديو بي بي سي در طول جنگ جهاني دوم مأموريت داشت ايراني‌ها را از گرايش‌هاي ژرمانوفيلي (طرفداري آلمان) باز دارد، خاطرنشان كرد: در آن زمان مردم ايران طرفدار آلمان بودند.
وي افزود: راديو بي بي سي پيش از اشغال ايران وظايف سياسي داشت و پس از اشغال نيز نه تنها برنامه‌هاي اين راديو عليه ايران ادامه داشت و تمام فعاليت‌ها، جنايات و غارت انگليسي‌ها را لاپوشاني مي‌كرد بلكه در راديو تهران نيز يك برنامه از بي بي سي پخش مي‌شد.

* زمينه سازي براي تجزيه ايران توسط راديو بي بي سي

اين كارشناس تاريخ معاصر ايران با اشاره به فعاليت‌هاي ضد ايراني راديو بي بي سي در طول جنگ جهاني دوم و پس از آن خاطرنشان كرد: در مسئله آذربايجان اين راديو نقطه نظر وزارت خارجه انگليس كه ايران بايد 3 قسمت شود را تبليغ مي‌كرد و عنوان مي‌داشت كه يك كنوانسيون 3 نفره متشكل از نمايندگان شوروي، انگليس و آمريكا تشكيل شده و ايران بايد به ايالات خود مختار تبديل شود.
معتضد ادامه داد: نقطه نظر بي بي سي اين بود كه خوزستان به عنوان شيخ نشين از ايران جدا شود، آذربايجان و كردستان به شوروي داده و ساير نقاط ايران نيز خود مختار شوند.
وي ادامه داد: بي بي سي تحت استفاده از الفاظ مؤدبانه و با نزاكت خود تقسيم ايران را در برنامه داشت.
اين كارشناس تاريخ معاصر ايران در پاسخ به اين سؤال كه چرا مردم اروپا به بي بي سي اعتماد داشتند؟ يادآور شد: در اروپا يك رژيم جنايتكار فاشيستي متجاوز به نام آلمان نازي وجود داشت كه تمام اروپا به جز اسپانيا، پرتغال، سوئد و سوئيس را اشغال كرده بود، بنابراين بي بي سي در اروپا بايد حقيقت را مي‌گفت چرا كه نمي‌توان در مورد جنايات آلمان در آن دوران در اروپا شك كرد.

* تفاوت فعاليت بي بي سي در اروپا و ايران

معتضد با اشاره به حقيقت داشتن هولوكاست گفت: هولوكاست اتفاق افتاده، اما نه عليه يهوديان بلكه عليه مردم لهستان، زيرا آلمان‌ها قصد داشتند مردم لهستان را از بين برده و از زمين اين كشور براي برداشت محصولات خود استفاده كنند.
وي ادامه داد: بي بي سي در اروپا به همين دلايل به عنوان يك راديوي راستگو مطرح شد، اما در ايران به دليل منفعت انگليس از نفت كشورمان صاحب نظر بوده و براي دولت اين كشور كار مي‌كرد.
اين كارشناس تاريخ معاصر ايران با بيان اينكه در طول جنگ جهاني دوم هواپيماهاي انگليسي و تانك‌هاي آمريكايي از نفت و بنزين آبادان استفاده كرده و به جنگ مي‌پرداختند، خاطرنشان كرد: هواپيماهايي كه توكيو را بمباران مي‌كردند از بنزين آبادان استفاده مي‌كردند.
معتضد در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به مخالفت مصدق با اعلام كنوانسيون 3 نفره و تقسيم ايران گفت: مصدق آن زمان اعلام كرد كه ما كنوانسيون 3 نفره نمي‌خواهيم و به قيم نيازي نداريم كه از آن زمان بي بي سي حملات خود عليه مصدق آغاز كرد.
وي با بيان اينكه بي بي سي همواره با انسان‌هاي خود فروش سر كار داشته است، اظهار داشت: كساني كه امروز در اين رسانه كار مي‌كنند در مقابل حقوق‌هاي گزاف و آپارتمان و ماشيني كه به آنها داده مي‌شود، جان و تن خود را براي بي بي سي مي‌دهند.

* مأموريت بي بي سي در دوران ملي شدن نفت ايران

معتضد در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه مسائل مهم‌تر از سال‌هاي بعد آغاز شد، اظهار داشت: در سال 1327 كه ايران در پي احقاق حقوق خود از نفت جنوب برآمد، بي بي سي كاملاً تابع دولت انگليس بوده و تنها هدفش انصراف مردم ايران از موضوع ملي كردن نفت بود.
وي افزود: طبق اسناد، وزارت خارجه انگليس دستور مي‌داد كه بي بي سي سياست‌هاي آنها را اعمال كرده و قلب ايراني‌ها را نسبت به ملي كردن نفت خالي كرده و آنها را بترساند.
اين كارشناس تاريخ معاصر ايران به حضور افراد و رسانه‌هاي طرفدار ايران در انگليس اشاره كرد و گفت: روزنامه‌هاي بي طرفي نيز در انگليس وجود داشتند كه منتقد سياست‌هاي انگليس در ايران بودند و دولت انگليس را غارتگر مي‌ناميدند.
معتضد ادامه داد: كتاب «نفت، قدرت و اصول» «علم» تمام دستورات دولت انگليس به بي بي سي فارسي براي ايجاد جنگ رواني را آورده است. ايراني‌ها بي بي سي را جغد و زاغ مي‌ناميدند.
اين كارشناس تاريخ معاصر ايران تلويزيون‌هاي من و تو 1 و 2 را نيز استفاده كننده از برنامه‌هاي بي بي سي خواند كه وظيفه دارند همه اوقات ايرانيان را پر كنند.

 
 
شنبه 25 دی 1389  3:30 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها