0

چه چیزهایی را باید درباره اکسیژن ساز بدانید

 
aydaaa
aydaaa
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : فروردین 1397 
تعداد پست ها : 76

چه چیزهایی را باید درباره اکسیژن ساز بدانید

 


چه چیزهایی را باید درباره اکسیژن ساز بدانید

بدن شما نمی تواند بدون اکسیژنیکه از هوا نفوذ می کند زندگی کند. اما اگرمبتلا به بیماری ریه یا سایر بیماری های تنفسیی هستید، ممکن است به اندازه کافی نتوانید از اکسیژن هوا استفاده کنید. این می تواند موجب نفس تنگی شود و باعث ایجاد مشکلاتی در قلب، مغز و سایر قسمت های بدن شما شود.
اکسیژن سازمی تواند به درمان آن کمک کند. این روش برای دریافت اکسیژن اضافی برای نفس کشیدن است. اکسیژن دارو تجویز شده است.آیا من آن را نیاز دارم؟اکسیژن ساز خانگی می تواند با بسیاری از شرایط، از جمله:

آسم
برونشیت مزمن
نارسایی احتقانی قلب
COPD (بیماری مزمن انسدادی ریه)
فیبروز کیستیک
امفیزم
سرطان ریه
ذات الریه
فیبروز ریوی
آپنه خواب
سازگار باشد و راه حل درمان آن ها باشد.چقدر نیاز دارم؟پزشک شما به شما یک نسخه تجویز می کند که نشان می دهد که شما چقدر اکسیژن در هر دقیقه نیاز دارید واینکه شما در چه زمان های نیاز به دریافت آن را دارید. بعضی از افراد ممکن است فقط در هنگام ورزش یا خواب به اکسیژن ساز خوب نیاز داشته باشند. دیگران ممکن است برای تمام روز به اکسیژن ساز خانگی نیاز داشته باشند.

پزشکتان پس از بررسی سطوح معمول شما، یا با آزمایش خون یا از طریق پوست با استفاده از دستگاهی که به انگشت، انگشتان پا و یا گوش های شما، متوجه خواهد شد که شما به اکسیژن اضافی نیاز دارید.تجهیزاتشما می توانید اکسیژن را به روش های مختلف دریافت کنید. بهترین انتخاب برای شما بستگی به این دارد که شما چقدر نیاز دارید، شیوه زندگی خود و سایر موارد.

اکسیژن ساز(اکسیژن متمرکز کننده استاندارد). این دستگاه یک موتور دارد و بر روی برق یا گاهی باتری کار می کند. هوا از طریق فیلتر های موجود به شکل تمیز برای انتقال اکسیژن آماده می شود. وزن آن حدود 50 پوند است و معمولا دارای چرخ است، بنابراین شما می توانید حتی در هنگامی که به شما وصل شده است دستگاه اکسیژن ساز خانگی را حرکت دهید. اگر نوع برقی آن را دارید، اگر منبع برق از بین برود، به یک منبع برق اضطراری برای اکسیژن ساز نیاز خواهید داشت.

مخزن اکسیژن مایع موجود در آن مایع را به گاز تبدیل می کند. اما در دماهای پایین آن مایع می شود. این امر موجب می شود حجم کمتری از گاز را مصرف کند، بنابراین شما می توانید اکسیژن مایع بیشتری را در مخزن ترموس آن ذخیره کنید. هنگامی که آن را از خانه بیرون می آورید، به طور مستقیم مایع به یک گاز تبدیل می شود بنابراین شما می توانید آن را نفس بکشید.

شما همچنین می توانید کانتور کوچکتر را پر کنید که حمل آن آسان تر است.

مخزن گاز اکسیژن فشرده، که انتخاب این مخزن قدیمی تر و کمتر رایج است. اکسیژن یا تحت فشار بالا داخل سیلندر یا از طریق فشار مخزن فلزی، فشرده می شود. این دستگاه بسیار سنگین است و مخزن نمی تواند منتقل شود. شما بایستی بعد از گذشت چند روز ظرف مخزن خالی را با ظرف پر جایگزین کنید. گاز فشرده نیز در سیلندر های کوچکتر، قابل حمل می آید، اما آنها تنها مدت کوتاهی را سپری می کنند.
شما همچنین باید یک راه برای نفس کشیدن از دستگاه اکسیژن ساز خانگی داشته باشید. شما می توانید از:

کاربرد اکسیژن ساز خانگی

کانولا بینی: این یک لوله پلاستیکی نرم با دو پایه کوچک در یک طرف است. آنها در بینی شما قرار می گیرند و لوله از طریق گوش شما نگه داشته می شود تا آن را در محل نگه دارد. انتهای دیگر به تامین اکسیژن شما متصل می شود. کانول بینی در تهیه اکسیژن پایدار است. این عمل می تواند بینی شما را کمی خشک کند.
ماسک صورت: این به راحتی بر دهان و بینی شما متمرکز است. از طریق ماسک ممکن است سخت صحبت کنید، و نتوانید به خوبی غذا بخورید و بیاشامید . به طور معمول، برای افزایش سطح اکسیژن از ماسک استفاده کنید.
ایمنی اکسیژناکسیژن یک گاز امن است، اما چیز دیگری را داغ تر، روشن تر و راحت تر می کند. همیشه این نکات ایمنی را در اطراف اکسیژن دنبال کنید:

هرگز سیگار نکشید و اجازه ندهید دیگران در نزدیکی شما روشن کنند. دور از شعله های آزاد مانند فندک های سیگار و سوزاندن تنباکو نگه دارید.
5 متر دور تر از منابع گرما مانند: اجاق گاز، شمع، شومینه های روشنایی و بخاری های الکتریکی یا گازی.
از مواد قابل اشتعال مانند مایع تمیز کردن ، رنگ مو و اسپری استفاده نکنید.
ظروف اکسیژن را به صورت قائم نگه دارید. آنها را به یک شیء ثابت متصل کنید تا آنها سرازیر نباشند.

تهیه کپسول آتش نشانی برای کسانی که از اکسیژن ساز خانگی استفاده می کنند.

اگر از یک اکسیژن ساز برقی استفاده می کنید به شرکت برق اطلاع دهید، بنابراین در صورت قطع برق، اولویت سرویس دهی شما باشید.منبع: اکسیژن ساز بهامنی طب

سه شنبه 6 اسفند 1398  4:14 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها