0

"ناهید ۱" آماده پرتاب است/"پارس ۲" در دست تجمیع

 
victoryone
victoryone
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : اسفند 1389 
تعداد پست ها : 6330
محل سکونت : خوزستان

"ناهید ۱" آماده پرتاب است/"پارس ۲" در دست تجمیع

وزیر ارتباطات با اشاره به آخرین وضعیت طراحی و ساخت ماهواره‌های مخابراتی "ناهید ۱" و "ناهید ۲" و ماهواره سنجشی "پارس ۲" در پژوهشگاه فضایی ایران گفت: ماهواره مخابراتی "ناهید ۱" آماده پرتاب است.

به گزارش ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی به مناسبت سالروز تاسیس پژوهشگاه فضایی ایران در پیامی فعالیت ۷ سال گذشته این پژوهشگاه را در پیشرفت فناوری فضایی تاثیرگذار عنوان کرد.

وی در این پیام با بیان این که توسعه علم و فناوری‌های فضایی از جمله افتخارات کشور و موجب اقتدار ما در عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی و امنیتی و یکی از ضروریات هر کشور است، اظهار کرد: امروزه، فناوری فضایی به عنوان یکی از مهم‌ترین زمینه‌های رقابتی در میان کشورها شناخته شده و مبنایی برای مقایسه از نظر توسعه اقتصادی و صنعتی کشورهاست. با توجه به ویژگی‌ها و کاربردهای منحصر به فرد فناوری‌های فضایی در اموری همچون ارتباطات، مخابرات، سنجش از دور، آموزش از دور، مکان‌یابی و ناوبری، زندگی بدون استفاده از فضا دیگر متصور نیست.

جهرمی تصریح کرد: ایران نیز تاکنون فعالیت‌های چشمگیری در حوزه فضایی صورت داده و توانسته به چرخه فضایی دست یابد و پژوهشگاه فضایی ایران، از جمله نهادهای تاثیرگذار برای توسعه این فناوری در کشور به شمار می‌رود.

وی افزود: پژوهشگاه فضایی ایران که در ۶ اسفند سال ۱۳۹۱ تاسیس شد، در طی ۷ سال فعالیت خود با برخورداری از نیروهای متخصص، جوان، مجرب و متعهد، باعث پیشرفت این فناوری در کشور شد؛ چنانکه با عزم والا و تلاش متخصصان و فناوران خود توانسته دستاوردهای ارزنده‌ای را پیشکش ملت شریف و عزیز ایران اسلامی کند.

وزیر ارتباطات ادامه داد: این پژوهشگاه در حوزه‌های مختلف فناوری‌های فضایی از جمله طراحی و ساخت ماهواره‌های مخابراتی و سنجشی، تراسترها و موتورهای پیشران، بلوک انتقال مداری، بالن مخابراتی، خدمات فضاپایه و کاربرد آن در مدیریت بحران در بلایای طبیعی، موفقیت‌های ارزشمندی داشته که پشتوانه‌ای قوی برای حوزه فضایی کشور است و جای تبریک و تقدیر دارد.

جهرمی ادامه داد: پژوهشگاه در سال جاری با حرکتی برنامه‌ریزی شده با استفاده از داده‌های سنجش از دور فضایی با برآورد خسارت ناشی از سیل فروردین ۹۸ با استفاده از بالن مخابراتی در ارائه سرویس اینترنت رایگان به این مناطق کمک شایانی به ستاد مدیریت بحران کرد و نیز خدمات به زائران اربعین حسینی میلیاردها تومان برای کشور صرفه‌جویی اقتصادی به همراه داشت که می‌توان از آن به عنوان خدمات فضاپایه پژوهشگاه نام برد.

وی تصریح کرد: در حوزه طراحی و ساخت ماهواره نیز ماهواره مخابراتی "ناهید ۱" را به پایان رسانده که آماده پرتاب است و ماهواره سنجشی "پارس ۲" هم در دست تجمیع است، همچنین مدل مهندسی ماهواره "ناهید ۲" نیز پایان رسیده و مراحل ساخت مدل کیفی و پروازی آن در دست است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در زمینه موتورهای فضایی، آزمایش موتور "آرش" از دیگر موفقیت‌های بزرگ و ارزشمند این پژوهشگاه است، ضمن اینکه تست‌های نمونه کیفی سامانه بلوک مداری را هم با موفقیت پشت سر گذاشته است.

وی ادامه داد: در حوزه توسعه فناوری‌های فضایی نیز این پژوهشگاه موفقیت‌های مهمی را به دست آورده است که طراحی و ساخت "پین پولر" و چرخ عکس‌العملی، باتری های فضایی، پنل خورشیدی و حسگرها از آن جمله است که هر کدام در حوزه پروژه‌های فضایی کاربرد دارد و نمونه بارز آن، استفاده از چرخ عکس‌العملی ساخت پژوهشگاه فضایی ایران در پروژه ملی ماهواره سنجشی "ظفر" است.

جهرمی ادامه داد: نکته قابل توجه در این مسیر آن است که همه این موفقیت‌ها در شرایطی حاصل شد که کشور و به‌ویژه حوزه فضایی در تحریم بوده و دستیابی به این فناوری‌ها ممکن نیست، مگر با غیرت و همت متخصصان علاقه‌مند و متعهد این حوزه.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: به یقین، این پژوهشگاه، به ویژه در سال های اخیر، یکی از منظم‌ترین مجموعه‌های این وزارت است که با همتی والا و روحیه جهادی در انجام ماموریت‌ها و وظایف خود و در نتیجه، در توسعه علم و فناوری کشور اسلامی‌مان تلاش بسیار کرده و دستاوردهای ارزنده‌ای را به ارمغان آورده است.

جهرمی ضمن گرامیداشت یاد و خاطر شهیدان عرصه علم و فناوری این پژوهشگاه و تبریک مجدد موفقیت‌های پرسنل پژوهشگاه فضایی ایران اظهار امیدواری کرد: با استمرار این فعالیت‌ها، شاهد توسعه عرصه فضایی کشور و در نتیجه افتخار و اقتدار بیشتر برای میهن اسلامی‌مان باشیم.

سه شنبه 6 اسفند 1398  8:45 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها