0

مواضع روسيه در قبال كاهش تسليحات مغاير با راهكار آمريكاست

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

مواضع روسيه در قبال كاهش تسليحات مغاير با راهكار آمريكاست

89/10/25 - 12:19
شماره:8910250282
نسخه چاپي ارسال به دوستان
وال استريت ژورنال:
مواضع روسيه در قبال كاهش تسليحات مغاير با راهكار آمريكاست

خبرگزاري فارس: روزنامه "وال استريت ژورنال " در مقاله‌اي به وجود تضاد در مواضع مقامات روسيه و آمريكا در زمينه كاهش تسليحات راهبردي تهاجمي اشاره كرده و هدف دو كشور از مذاكره در اين عرصه را متفاوت دانست.

به گزارش فارس، به نقل از پايگاه خبري - اينترنتي "راس بالت "، روزنامه آمريكايي "وال استريت ژورنال " در تفسير سخنان روز پنج‌شنبه "سرگئي لاوروف " وزير امور خارجه روسيه در تشريح سياست خارجي اين كشور نوشت كه مواضع مقامت مسكو در خصوص مسئله كاهش تسليحات راهبردي تهاجمي در مغايرت با راهكار در نظر گرفته شده از سوي كاخ سفيد قرار دارد.

"ريچارد بوردو " در مقاله‌اي در اين روزنامه نوشت: بر اساس اظهارات وزير خارجه روسيه، شرط از سرگيري دور بعدي مذاكرات مربوط به ادامه كاهش تسليحات هسته‌اي، در نظر گرفته شدن كاهش ساير انواع تسليحات، چه از نوع متعارف و چه تسليحات فضايي عنوان شده است.

اين نويسنده آمريكايي يادآور شد: روسيه مدت‌ها است تلاش مي‌كند تا مسئله تجهيزات فضايي را به مذاكرات تسليحات راهبردي مرتبط سازد، در حاليكه مقامات آمريكايي مخالف وجود هر نوع ارتباط بين اين دو موضوع هستند.

به عقيده بوردو، چنين موضع‌گيري از سوي روسيه امكان اينكه دولت "باراك اوباما " موفق شود در انجام وظايف خويش در عرصه سياست بين‌المللي موفق شود را كاهش خواهد داد.

علاوه بر اين، در اين مقاله به اظهارات "تومي ويتار " سخنگوي شوراي امنيت ملي آمريكا نيز اشاره شده كه پيش از اين گفته بود: "دولت اوباما قصد دارد مذاكرات مربوط به تسليحات هسته‌اي تاكتيكي با روسيه را ظرف يك سال پس از به اجرا درآمدن پيمان جديد كاهش تسليحاتي آغاز كند. "

بر اساس سخنان اين مقام آمريكايي، از هم اكنون جدول زماني مشخص مذاكرات مربوط به دفاع ضد موشكي كه شامل طرح گسترده‌تري در خصوص مسئله خلع سلاح مي‌شود، تهيه شده است.

به نوشته اين روزنامه، به عقيده لاوروف، مذاكرات مربوط به تسليحات هسته‌اي تاكتيكي نمي‌تواند سريعا آغاز شود، چرا كه به گفته وي، "ما بر اين عقيده هستيم كه قبل از هر چيز بايد در مورد گام‌هاي بعدي در زمينه تسليحات هسته‌اي، كاهش آنها و لزوم اجراي دقيق مفاد پيمان كاهش تسليحاتي مذاكره كرد، و سپس روشن خواهد شد كه چه اقدامات مضاعفي لازم است تا براي تقويت بيشتر امنيت جهاني اتخاذ شود. "

وزير امور خارجه روسيه تاكيد كرده بود كه لازم است تا ساير كشورهاي جهان نيز كه داراي تسليحات هسته‌اي هستند، به اين تلاش‌ها فراخوانده شوند كه به عقيده اين روزنامه آمريكايي به منزله آن است كه پاي چين هم به اين مذاكرات باز شود.

نويسنده اين مقاله در ادامه مي‌نويسد: اين در حالي است كه آمريكا مذاكرات جداگانه‌اي با چين در زمينه رشد سريع توان نظامي اين كشور انجام مي‌دهد.

در عين حال كارشناسان نظامي معتقدند كه طرف روسي مايل است تا در هنگام كاهش تسليحات هسته‌اي تاكتيكي، كشورهاي غربي و چين نيز مشاركت داشته باشند، در حاليكه كاخ سفيد اميدوار است كه دستيابي به توافق با روسيه در اين زمينه انگيزه‌اي براي همكاري بيشتر روسيه براي حل مسائل هسته‌اي ايران و كره شمالي شود.

 
 
شنبه 25 دی 1389  2:56 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها