0

پاسخ یمنی ها به حملات متجاوزان

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 22670
محل سکونت : کرمانشاه

پاسخ یمنی ها به حملات متجاوزان

 

پاسخ یمنی‌ها به حملات «الحدیده» تا ریاض و ابوظبی می‌رسد

یمن

یک مقام نظامی یمن تاکید کرد پاسخ ارتش و کمیته‌های مردمی به نقض گسترده آتش‌بس توسط مزدوارن ائتلاف سعودی-اماراتی تا ریاض و مابعدریاض (ابوظبی) خواهد رسید.

به گزارش مشرق، یک مقام نظامی در صنعاء تاکید کرد که هر گونه تشدید تنش در ساحل غربی یمن از سوی ائتلاف سعودی-اماراتی با پاسخی شدید و نامحدود روبه‌رو می‌شود که تا ریاض و بعد از ریاض هم خواهد رسید.

روزنامه لبنانی الاخبار در گزارشی با عنوان «صنعاء برای مرحله پس از عملیات نِهِم آماده می‌شود. ریاض و ابوظبی حملات به الحدیده را شدت بخشیدند» نوشت: درست همان زمانی که  رزمندگان یمنی عملیات پاتک در جبهه راهبردی «نِهِم» در شرق صنعاء را کلید زدند، فرماندهی نظامی در صنعاء خود را برای سناریوی پاسخ ائتلاف که از طریق تحریک جبهه‌های الحدیده و  به طور کلی ساحل غربی یمن صورت گرفت، آماده کرده بود.

بیشتر بخوانید:

تصاویری از عملیات البنیان المرصوص

تشریح عملیات بنیان مرصوص انصارالله یمن در منطقه وادی نَهم +تصاویر و نقشه

آخرین تحولات میدانی استان الجوف پس از ۱۰ روز درگیری سنگین و نفس‌گیر + نقشه میدانی و عکس

بر اساس این گزارش، ریاض و متحدانش با شکست سنگین در مأرب و الجوف به نقض گسترده آتش‌بس درالحدیده روی آوردند تا جایی که در این نبرد، امارات هم پس از مدتی طولانی غیبت به صفوف نیروهای ریاض برای جبران خسارات در نهم برآمد.

در پاسخ به خسارت سنگین نیروهای دولت مستعفی منصور هادی و شبه‌نظامیان طرفدار ائتلاف سعودی در اواخر ماه گذشته در جبهه نِهم در شرق صنعاء و رسیدن ارتش یمن و کمیته‌های مردمی به پیرامون دو مرکز استان‌های مأرب و الجوف، ائتلاف سعودی با شعله‌ور کردن آتش حملات خود در جبهه ساحل غربی و الحدیده درصدد جبران خسارات خود برآمد.

از سوی دیگر وزارت خارجه دولت منصور هادی هم  از اقدام برای پایان دادن به توافق سوئد (آتش بس در الحدیده میان دولت صنعا و منصور هادی) خبر داد و همزمان با آن تلاش شد تا دو حزب «التجمع الیمنی للإصلاح» (اخوان المسلمین یمن) با حزب «الموتمر الشعبی العام» (حزب جدا شده از صنعاء و طرفدار امارات) با هم آشتی داده شوند تا صفوف مزدوران ائتلاف برای حفظ آنچه از دستاوردهای میدانی آنها باقی مانده است، ساماندهی شود.

در طول روزهای گذشته شبه‌نظامیان طرفدار امارات یعنی نیروهای «طارق صالح» (برادرزاده علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق و فقید یمن) با پشتیبانی شبه‌نظامیان شورای انتقالی جنوب حملات خود را به شهر الحدیده شدت بخشیدند و پیشروی‌های نظامی آنها در مناطق تماس در چندین شهر ساحل غربی افزایش یافته است، چیزی که صنعاء هم آن را نقض آشکار توافق استکهلم خواند و وعده داد که آن را تلافی می‌کند.

یکی از مواضع متعلق به سازمان ملل و محله‌های جنوب الحدیده نظیر محله حاره الضبیانی، خیابان صنعاء و الحدیده و افراد فرودگاه و محله‌های موسوم به «کیلومتر ۱۶» به صحنه جنگ باز مبدل شده و به طور گسترده هدف حملات توپخانه‌ای و موشکی است.

در پی این تحرکات مزدوران ائتلاف سعودی-اماراتی که با پشتیبانی هوایی ائتلاف صورت گرفت هیئت سازمان ملل در حمایت از توافق الحدیده این حملات را محکوم کرد.

به دنبال اعتراض تیم ناظران سازمان ملل در صنعاء در کمیته هماهنگی مشترک آتش بس در الحدیده به حملات هوایی ائتلاف به شهر «الضحی» در شمال شهر الحدیده در سی و یکم ژانویه گذشته، «آبهیجیت گوها» رئیس تیم ناظران سازمان ملل در یمن با ابراز نگرانی نسبت به این اتفاقات درباره هر گونه حمله هوایی ائتلاف هشدار داد. او تاکید کرد هر گونه حمله‌ای روح توافق الحدیده را نابود می‌کندو گوها در بیانیه‌ای طرف‌های آتش‌بس را به همکاری با نیتی صادقانه و از طریق کمیته «هماهنگی باز استقرار و اجرای ساز و کار آتش‌بس و تحکیم آن» دعوت کرد تا توقف درگیری‌ها از بین نرود.

حملات مزدوران ائتلاف سعودی دو منطقه الجبلیه و الفازه در شهر «التحیتا» و محله‌هایی در شهر محاصره شده «الدریهی» را نیز دربرگرفته است. چیزی که فرماندهی نظامی در صنعا هم پس از بازگرداندن امنیت به جبهه نهم انتظار آن را می‌کشید. از همین رو خود را برای نبردی وسیع‌تر در مناطق ساحل غربی تا پیرامون شهر الحدیده آماده کرد.

در همین حال «یوسف المدانی» فرمانده منطقه پنجم نظامی یمن(منطقه ساحل غربی) تاکید کرد:« نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی در منطقه پنجم نظامی آماده نبردی در سطح بالا برای مقابله با همه تلاش‌های دشمن در پیشروی یا ایجاد هر گونه شکافی در خطوط دفاعی ما هستند».

المدانی تعداد موارد نقض آتش‌بس توسط مزدوان ائتلاف سعودی در الحدیده و ساحل غربی را ۵۱ هزار و ۸۳۰ مورد خواند و گفت: «این حملات موجب کشته شدن یک هزار و ۶۲ غیرنظامی و زخمی شدن سه هزار و ۵۷۶ نفر دیگر شده است».

او افزود: «تعداد سورت‌های پراوزی جنگنده‌های دشمن در آسمان الحدیده هم به یک هزار و ۲۸۵ مورد می‌رسد و تعداد پروازهای شناسایی آن هم بالغ بر سه هزار و ۳۶۱ مورد بوده است».

این مقام نظامی یمن تعداد بمباران‌های هوایی علیه الحدیده را هم ۵۷ مورد خواند و گفت: «نیروهای دشمن ۸۶۵ مورد استحکامات نظامی در اطراف مناطق تماس ایجاد کرده و ۴۳۵ مورد عملیات بسیج نیز و ۱۱۰ مورد عملیات تقویت نیروهای نظامی در تمام مدت آتش بس انجام داده است».

المدانی گفت: «نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی ۱۵۹ عملیات نفوذ عناصر دشمن و ۱۸ عملیات تهاجمی آن را دفع کردند و تعداد گلوله‌های خمپاره و راکت‌هایی که دشمن در این مدت شلیک کرده بالغ بر ۱۳ هزار و ۴۸۱ گلوله و راکت است و بیش از ۳۲ هزار و ۵۹ مورد تیراندازی با سلاح‌های رگباری مختلف صورت گرفته است».

در همین حال یک مقام نظامی در صنعا در گفت‌وگو با روزنامه لبنانی «الاخبار» تاکید کرد هر گونه تشدید تنش در ساحل غربی با پاسخی شدید و نامحدود روبه می شود که تا ریاض و بعد از ریاض هم خواهد رسید (اشاره به ابوظبی).

وی تاکید کرد: «صنعا از قبل اطلاع داشت که دشمن از چند ماه پیش در حال مرتب کردن کارت‌های خود در الحدیده بوده است و وقتی محمد الحضرمی وزیر خارجه منصور هادی در ۲۵ ماه میلادی گذشته و به دنبال شکست نیروهایشان در جبهه نهم و جبهه‌های مأرب و الجوف گفت که درصدد پایان دادن به توافق استکهلم هستند و همچنین وقتی ظرف یک ماه گذشته طارق صالح چندین بار به عربستان سفر کرد و با خالد بن سلمان معاون وزیر دفاع عربستان هم دیدار داشت، این‌ها همگی در چارچوب آمادگی‌های ائتلاف سعودی –اماراتی و مزدوارنش برای عملیات نظامی در الحدیده بوده است».

منبع: فارس

یک شنبه 20 بهمن 1398  10:35 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها