0

انتقاد شديد مسكو از لندن به دليل بدرفتاري با جاسوس روس

mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 287351

89/10/25 - 10:31
شماره:8910250126
نسخه چاپي ارسال به دوستان

خبرگزاري فارس: مسكو از روسيه به دليل آنچه رفتار غيرقابل قبول لندن در قبال زني كه گفته مي‌شود جاسوس روسيه است، بشدت انتقاد كرده است.

به گزارش فارس به نقل از روزنامه انگليسي ديلي‌تلگراف، "اكاترينا زاتوليوتر " محقق سابق "مايك هانكوك " نماينده ليبرال-دموكرات مجلس عوام اوايل ماه جاري ميلادي بازداشت شد اما چند روز بعد به قيد ضمانت آزاد شد.

منابع سرويس امنيتي انگليس مدعي شده‌اند كه زاتوليوتر در آن زمان براي كرملين جاسوسي مي‌كرده‌است البته وي اين اتهام را رد كرده‌است.

با اين همه "ترزا مي " وزير كشور انگليس متقاعد نشده است و تصميم گرفته است تا زاتوليوتر 25 ساله بايد به روسيه بازگردانده شود.

زاتوليوتر در زمان آزادي تصريح كرد: من هيچ گاه براي سرويس‌هاي اطلاعاتي روسيه كار نكرده‌ام. من متوجه نميشوم كه چرا دستور اخراج من از اين كشور صادر شده است اما من تصميم دارم در انگليس بمانم تا اتهامات را از خودم رفع كنم.

ديلي تلگراف اعلام كرد كه اين زن روس كه با اتهام خود بشدت مخالف است بايد تا زمان تشكيل دادگاه خود در ماه اكتبر در انگليس منتظر بماند.

بر همين اساس وزارت خارجه روسيه اعلام كرد كه در انتظار گذاشتن طولاني زاتوليوتر غيرقابل قبول است و عملا وي را در بازداشت خانگي قرار مي‌دهد.

وزارت خارجه روسيه افزوده است: گذرنامه وي گرفته شده و از ديدار با غير از خانواده، وكلا و پزشك منع شده و اجازه ندارد از اماكن عمومي استفاده كند.

مسكو تصريح كرده است: ما اين وضعيت را غيرقابل قبول ارزيابي مي‌كنيم. مقامات انگليسي نه تنها موفق به اثبات جرم وي نشده‌اند حتي موفق نشده‌اند كه اتهاماتي عليه زاتوليوتر مطرح كنند.

وزارت خارجه روسيه تاكيد كرده است كه انگليس يا بايد بسرعت ادعاها عليه وي را مطرح كند يا اينكه آزادي عمل وي را رعايت نمايد.

جنجال جاسوسي بين مسكو-لندن از آنجا شدت گرفت كه ماه گذشته انگليس يك جاسوس روس را به دليل آنچه تخطي از قوانين نانوشته جاسوسي خوانده شده، اخراج كرد و چند روز بعد "ويليام هيگ " وزير امور خارجه انگليس در بيانيه‌اي كتبي اعلام كرد كه دولت انگليس از سفارت روسيه در لندن درخواست كرده است تا يكي از كارمندان خود را در تاريخ 10 دسامبر (19 آذر) از انگليس خارج كند.

هيگ گفت كه اين تقاضا در واكنش به شواهد محكم از فعاليت‌هاي سرويس‌هاي جاسوسي روسيه عليه منافع انگليس صورت گرفته است.

شش روز بعد نيز وزارت خارجه روسيه اعلام كرد كه در تلافي اين اقدام انگليس يكي از ديپلمات‌هاي اين كشور در مسكو را اخراج كرده است.

وزارت خارجه روسيه اعلام كرد كه انگليس مسئول عواقب اخراج ديپلمات اين كشور خواهد بود.
روسيه همچنين از اقدام انگليس درست در زماني كه "گرايش‌هاي مثبتي " در روابط بين دو كشور در حال بروز است، ابراز تاسف كرد.

واشنگتن‌پست نيز نوشت: بر اساس اعلام مقامات سرويس داخلي اطلاعات انگليس شمار افسران جاسوسي روسيه در لندن اكنون به ميزان دوران جنگ سرد است كه بين 30 تا 35 نفر است.

شنبه 25 دی 1389  2:37 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها