0

گسترش ناامني در تونس و غارت اموال دولتي و خصوصي

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

گسترش ناامني در تونس و غارت اموال دولتي و خصوصي

89/10/25 - 09:40
شماره:8910250114
نسخه چاپي ارسال به دوستان
الجزيره گزارش داد؛
گسترش ناامني در تونس و غارت اموال دولتي و خصوصي

خبرگزاري فارس: تظاهركنندگان تونسي كه تا روز گذشته احتمال پيروزي اعتراضاتشان را تصور نمي‌كردند اينك خوشحالي آنها با ترس و وحشت ناشي از هرج و مرج در هم آميخته ارتش را به دخالت براي تامين امنيت دعوت مي‌كنند.

به گزارش مانيتورينگ فارس به نقل از تلويزيون الجزيره، در پي متواري شدن "زين العابدين بن علي " رئيس جمهور پيشين تونس كه روز گذشته در پي بالا گرفتن اعتراضات گسترده مردمي پايتخت اين كشور را به مقصد جده ترك گفته، محمد الغنوشي از سياسيون و اقتصاددانان اين كشور و همچنين جانشين بن علي طبق اصل 56 قانون اساسي خود را رئيس جمهور موقت اعلام كرد و گفت كه كنترل اوضاع امنيتي و جلوگيري از تداوم حالت هرج و مرج براي تامين امنيت را در صدر اولويت‌هاي خود قرار مي دهد.

الجزيره در گزارشي تحت عنوان "مردم تغيير را به وجود مي‌آورند " به نقل از شاهدان عيني از فراگيري و گسترش ناامني در بسياري از شهرهاي تونس خبر داد و افزود: از چند ساعت پيش تاكنون يك وضعيت بي‎نظير ناامني در چندين شهر تونس حاكم شده و گروه‌هايي ناشناس سوار بر خودروهايي بدون پلاك اقدام به سرقت و تخريب اموال عمومي و خصوصي از جمله ساختمان‌هاي دولتي و منازل شهروندان كرده‌‌اند.

بر اساس گزارش الجزيره، اين گروه‌هاي ناشناس با در اختيار داشتن اسلحه‌هاي گرم و سرد از جمله شمشير و همچنين گازهاي اشك‏آور از نبود نيروهاي امنيتي و پليس استفاده كرد و علاوه بر سرقت دارايي‌هاي مردم هرآنچه را دوست داشتند به آتش كشيدند تا بدين‎وسيله ترس و وحشت بيشتري ميان مردم منتشر سازند.

بنا بر گفته‌هاي شهروندان تونسي در تاريخ تونس چنين وضعيت ناامني بي‎نظير بوده و اين گروه‌هاي ناشناس هيچ تفاوتي در سرقت و تخريب اموال عمومي و خصوصي قائل نيستند. زيرا علاوه بر به تاراج بردن اموال مردم، يكي از بيمارستان‌هاي پايتخت را نيز تخريب كردند.

اين گزارش حاكي است كه در پي انتشار ترس و وحشت ميان مردم، اهالي شهرهاي تونس، بنزرت و مدنين ديشب را تا صبح بيدار بوده و با در دست گرفتن چوب‎دستي و بعضا سلاح سرد براي حفظ منازل و دارايي‌هاي خود نگهباني دادند. بسياري از شهروندان ارتش را به تامين امنيت و حمايت از خانواده‌ها دعوت كردند. بسياري از مردم محله‌ها دور هم جمع شده كميته‌هايي براي نگهباني دادن و حمايت از دارايي‌ها و منازل و خانواده‌هايشان تشكيل دادند.

بنا براين گزارش،‌ در پي اعلام رياست موقت محمد الغنوشي بر كشور تونس تظاهراتي در شهر القصرين در مخالفت با رياست وي صورت گرفت.
بر اساس تصاوير پخش‎شده بسياري از منازل و ساختما‌ن‎هاي دولتي در آتش سوخته و خودروهاي آتش‎گرفته در گوشه و كنار خيابان‌ها به چشم مي‌خورد. الجزيره چنين وضعيتي را صفت غالب بر همه مناطق اين كشور بحران‎زده توصيف كرد.

چند ساعت پيش بالگردهايي با پرواز در سطوح كم ارتفاع از طريق بلندگو شهروندان را به حفظ آرامش و ماندن در داخل منازلشان دعوت كرده و شماره تلفن‌هايي براي اعلام حالت‌هاي هرج و مرج و گزارش اقدامات خرابكارانه اعلام كردند ولي تلاش‌هاي آنها هيچ فايده‌اي در بر نداشته و حالت هرج و مرج همچنان بر اين كشور بحران‎زده حكمراني مي‌كند.

بنا براين گزارش تظاهركنندگاني كه تا روز گذشته احتمال ديدن چنين روزي را كه در آن زين العابدين بن علي رئيس جمهور سابق رياست اين كشور را ترك گفته باشد، تصور نمي كردند. اينك خوشحالي آنها با ترس و وحشت ناشي از هرج و مرج در هم آميخته و احتمال مي‌دهند كه اين گروه‌هاي ناشناس كه از آنها به خرابكاران تعبير مي‌كنند، ‌همان بقاياي حزب حاكم و هواداران آن است كه براي چنين روزي آماده بوده‌اند. البته خروج شماري از زندانيان از زندان‌ها نگراني‌ها را بيشتر كرده‌ است.
انتهاي پيام/++

 
 
شنبه 25 دی 1389  2:35 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها