0

تيمورتاش در ماموريت محرمانه و حساس - چگونگي ايجاد نيروي دريايي تازه براي ايران

 
amuzesh2005
amuzesh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1387 
تعداد پست ها : 6524
محل سکونت : آذربایجانشرقی

تيمورتاش در ماموريت محرمانه و حساس - چگونگي ايجاد نيروي دريايي تازه براي ايران

رضاشاه در آوريل 1928 (فروردين 1307) و در جريان نوسازي ارتش و تقويت بنيه نظامي ايران، تصميم به ايجاد يك نيروي دريايي براي وطن گرفت، ولي از انگليسي ها بيم داشت كه كار شكني كنند.
     به نوشته مورخان تحولات جنگ جهاني دوم، وي در اجراي اين تصميم خود، در آن ماه در جستجوي فردي مطمئن براي اعزام به اروپا و تماس با موسوليني رهبر ايتاليا بود. در آن زمان رضاشاه سرانجام، جز به عبدالحسين تيمورتاش وزير دربار خود به رجل ديگري اعتماد نكرد. تيمورتاش ظاهرا به نام ديدار دوستانه و حسن نيت از اروپا، به اين قاره رفت و پس از پرسه زدن در چند كشور وارد رم، شهر مورد نظر خود شد و نيات رضاشاه را براي موسوليني تشريح كرد و رهبر ايتاليا كه آماده شنيدن تصميمي نظير ايستادگي در برابر سلطه ديرپاي انگلستان بر منطقه خليج فارس بود قبول كرد كه شماري از افسران نيروي زميني ايران را در ظاهر به عنوان آموزش فنون تازه رزم پياده بپذيرد، و در ايتاليا به طور محرمانه آموزش دريايي دهد و سپس چند ناو جنگي به ايران بفروشد و اين ناوها را به دست آن افسران بسپارد كه به ايران بياورند و به يكه تازي انگليسي ها در خليج فارس پايان دهند.
     پس از بازگشت تيمورتاش به وطن در سپتامبر 1928، اين طرح به تدريج به اجرا درآمد و همين كشتي ها بودند كه انگليسي ها را از چند جزيره ايراني در خليج فارس بيرون كردند و چند پايگاهشان از جمله «باسعيدو» را بستند، ولي در اوت و سپتامبر 1941 (شهريور 1320) به دست انگليسي ها افتادند و يا با افسرانشان منهدم شدند.
     گفته شده است (شايعه و نه، اثباتا) كه اين ماموريت محرمانه تيمورتاش پس از رنجش او از رضا شاه، درز پيدا كرده بود و انگليسي ها به جزئيات آن پي برده بودند و ....
    عكس زير، موسوليني و تيمورتاش را در ملاقات سال 1928 نشان مي دهد كه ديداري عادي و تشريفاتي وانمود شده بود.

 

تيمور تاش و موسوليني

 

منبع : iranianshistoryonthisday - دكتر نوشيروان كيهاني زاده

شنبه 25 دی 1389  1:27 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها