0

همه چيز درباره Task Manager ويندوز

 
daneshpoor
daneshpoor
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 141
محل سکونت : بوشهر

همه چيز درباره Task Manager ويندوز

؛ عملي که روزانه همگي ما بارها انجام ميدهيم تا خود را از دست مشکلات پيش آمده براي ويندوز خلاص کنيم. اما آيا تمامي توانايي Task Manager اين است؟ Task manager ابزار بسيار سودمندي است که اطلاعاتي درباره برنامه ها و فرايندهاي اجرا شده بر روي سيستم و ميزان مصرف منابع توسط اين برنامه ها و فرايندها ارائه ميدهد. از اين ابزار بسياري از مواقع براي عيب يابي سيستم استفاده ميشود و اين امکان را ميدهد تا برنامه هاي را متوقف و يا اجرا کنيم. در اين ترفند قصد داريم به معرفي بخش هاي مختلف اين ابزار بپردازيم.
دو روشي که براي اجراي Task Manager بکار ميرود به قرار زير است :

1- Right-Click کردن بر روي يک قسمت خالي از Task Bar و انتخاب Task Manager .

2- فشردن سه کليد Ctrl+Shift+Esc (ابتدا Ctrl و Shift را نگاه داريد و سپس Esc را بزنيد) يا همون دستور معروف Ctrl+Alt+Del .

در همه سيستمها بعد از اجراي Task Manager بايد حداقل سه برگه Applications، Processes و performance نمايش داده شوند.برگه Applications برنامه هاي اجرا شده بعد از ورود به سيستم را نمايش ميدهد ؛ بسياري از مواقع که برنامه اي در کار خود دچار مشکل ميشود و قادر به پاسخگويي به فرامين شما نيست اين پنجره شما را قادر ميسازد برنامه را با انتخاب آن و زدن دکمه End Task متوقف کنيد.

برگه Processes کليه فرايندهاي اجرا شده را با ذکر کاربر، مقدا مصرف CPU و Memory نمايش ميدهد و اين قابليت را داراست تا مقادير ديگري را نيز نمايش دهد که از منوي View قابل تنظيم است ؛ شايد بسيار پيش آمده که بعد از نصب يک برنامه و درايور جديد متوجه ميشويد که سرعت سيستم بصورت قابل ملاحظه اي کاهش پيدا کرده است. براي شناسايي مشکل اولين کاري که بايد انجام داد مراجعه به اين قسمت و اطمينان از اين که هيچ فرايندي به غير از System idle process به طور ثابت مقداري بالاتر از 80 درصد ندارد. اگر با چنين مساله اي برخورد کرديد بايد حتما آن فرايند بخصوص را خاتمه دهيد و مطمئن شويد که بعد از راه اندازي مجدد سيستم آن فرايند بخصوص مجدداً اجرا نميشود. برگه Performance بصورت شماتيک تغييرات سيستم را در استفاده از منابعي نظير CPU و Memory نمايش ميدهد.

براي استفاده از اطلاعات ارائه شده در اين پنجره استفاده از جدول زير براي آشنايي با برخي گزينه ها لازم ميباشد :

CPU Usage :

درصد زماني که پردازشگر مشغول به کار است ( ثابت ماندن اين مقدار در بالاي 80 درصد نشاندهنده ضعف سخت افزار و يا مشکل نرم افزاري است و نياز به تحقيق و جستجوي بيشتر جهت کشف منبع مشکل است ) .

CPU Usage History :

يک نماي گرافيکي که ميزان فعاليت پردازشگر را در طول زمان نشان ميدهد.

PF Usage :

مقدار مصرف Page File و يا همان حافظه مجازي بر روي ديسک را نمايش ميدهد و اگر مقدار آن به انتها رسيده باشد بهتر است فضاي بيشتري به آن اختصاص بدهيم.

PF Usage History :

نموداري که تغييرات در مصرف Page File را نمايش ميدهد و تغييرات زياد اين نمودار نشان دهنده نوعي ضعف يا مشکل در قسمتي از سيستم است.

Commit Charge :

مقدار حافظه اختصاص داده شده به برنامه ها و سيستم عامل را نمايش ميدهد.

Physical Memory :

مقدار حافظه فيزيکي نصب شده بر روي سيستم ( RAM ) را نمايش ميدهد.

Kernel Memory :

مقدار حافظه اختصاص داده شده به هسته سيستم عامل (Kernel) و درايورهاي موجود را نمايش ميدهد. مرور زمان و کار با اين ابزار بسيار سودمند تعبيه شده در ويندوز شما را هر چه بيشتر با قابليت هاي بسيار جالب آن در رديابي و شناسايي مشکلات آشنا ميسازد بنابراين سعي كنيد كمي بيشتر به آن توجه كنيد.

شنبه 25 دی 1389  1:21 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها