0

.:: پیشگیری بهتر از درمان است! ::.

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 40592
محل سکونت : اصفهان

.:: پیشگیری بهتر از درمان است! ::.

.:: پیشگیری بهتر از درمان است! ::.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

نصرت مختارباف؛ متخصص تغذیه، ارتباط تغذیه و سرطان : زمانی تصور می‌شد که رژیم غذائی نقشی در بروز سرطان ندارد. اما این تاثیر با تحقیقات بسیار ثابت شده است. بدنبال این تحقیقات نشان داده شد که حدود یک سوم از سرطانهای مرگ آفرین با آنچه می‌خوریم ارتباط دارند. به این ترتیب علاوه بر ویژگیهای وراثتی عوامل بیرونی نیز در ایجاد سرطان نقش به سزائی دارند.

بر اساس گفته‌های متخصصین، با اصلاح الگوهای غذائی در جهت استاندارد، احتمال ابتلا به سرطان را می‌توان به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش داد. به عبارت دیگر، غذائی که می‌خوریم به نوعی ممکن است حاوی مواد سرطانزا و یا پیش ساز سرطان باشد و یا بالعکس دارای مواد ضد سرطانی باشد.

الگوی غذائی جوامع مختلف نیز در ایجاد سرطان مؤثرند ‌بطوریکه پرخوری در جوامع پیشرفته در بروز انواع سرطان نقش بسزائی دارد در حالیکه در کشورهای در حال توسعه کمبودهای تغذیه‌ای در زمینه ویتامینها و مواد معدنی در بروز سرطان نقش دارند.

عوامل مؤثر در پیشگیری از بروز سرطان


- تنوع رژیم غذائی

از تمام گروههای غذائی بطور متعادل استفاده کنید. تعادل غذایی تاثیر عوامل سرطانزا را به حداقل و تاثیر مواد پیشگیری کننده را به حداکثر می‌رساند.

- کنترل وزن

افزایش وزن و چاقی با بسیاری از سرطانها بخصوص سرطان کیسه صفرا، معده، روده بزرگ، و سرطان سینه ارتباط دارد. بطوریکه هرچه میزان اضافه وزن در یک فرد بیشتر باشد خطر ابتلا به سرطان بیشتر است. بنابراین کنترل وزن اهمیت بسیار زیادی دارد.

- کاهش مصرف چربی

خوردن غذاهای پرچرب علاوه بر افزایش وزن بدن، با افزایش غلظت چربی خون احتمال بروز بعضی از سرطانها را مثل سرطان معده، سرطان روده بزرگ، سینه و پروستات بالا می‌برد. از جمله غذاهای پر چرب می‌توان سوسیس، کالباس و گوشت قرمز را نام برد. بهتر است بجای گوشت قرمز از گوشت سفید مانند مرغ و ماهی استفاده کنید.

- افزایش مصرف سبزی و میوه

سبزی های سبز تیره و یا زرد تیره حاوی موادی هستند که در بدن به ویتامین آ تبدیل می شوند و در پیشگیری از برخی سرطانها مؤثرند. ویتامین ث نیز از جمله ترکیباتی است که در سبزیجات بوفور دیده می‌شود و نقش موثری در پیشگیری از بسیاری سرطانها دارد.

- افزایش مصرف فیبر غذائی

فیبر قسمتی از ساختمان سلولهای گیاهی است که دستگاه گوارش قادر به هضم آن نمی باشد. این ماده حرکت محتویات لوله گوارش را بهتر می‌کند. به این ترتیب مدت زمان باقی‌ماندن مواد سرطانزا در بدن کوتاهتر می‌شود. نتیجه این عمل ساده کاهش بروز برخی از بیماریها به خصوص سرطان می‌باشد. حبوبات، غلات کامل (سبوس دار)، سبزیها و میوه‌های تازه دارای مقدار زیادی فیبر می‌باشند.

 

قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
شنبه 25 دی 1389  12:01 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها