0

بُرج مسکونی به ارتفاع ۳.۲ کیلومتر!!!!

 
behrouz_h
behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی

بُرج مسکونی به ارتفاع ۳.۲ کیلومتر!!!!

رفتن از طبقه همکف این برج مسکونی به آخرین طبقه آن با آسانسور سریع السیر نزدیک ۱۰ دقیقه طول می کشد!
باز هم طبیعت به منبع الهامی برای دانشمندان و مهندسان تبدیل شده است. در سراسر جهان از جمله دوبی و شرق دور، برج های سر به فلک کشیده متعدد و زیبایی دیده می شوند که با استفاده از آخرین فناوری های روز ساختمان سازی طراحی و ساخته شده اند. البته ارتفاع این برج ها عمدتا از ۴۰۰ یا ۵۰۰ متر تجاوز نمی کند. اکنون تصور کنید در آینده ای نزدیک، برجی مسکونی یا بهتر بگوییم شهری عمودی به ارتفاع ۲ مایل ( بیش از ۳ کیلومتر!) با عرض پا به پیش از یک مایل ساخته شود که جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر نیز در آن ساکن خواهند شد. ساخت این سازه عظیم به عنوان یکی از تازه ترین راهکارهای بشر برای مقابله با افزایش جمعیت و پاسخی به نیاز آنها به مسکن است.
این برج استثناییUltima Tower نام دارد که طراحی و ساخت آن از سوی شرکت آمریکایی موسوم به Eugene Tsui مورد بررسی قرار گرفته است. این سازه عظیم که با استفاده از مدرن ترین تکنیک های استاندارد ساختمان سازی و با توجه به معیارهایی نظیر مقاومت در برابر زمین لرزه و سیل ساخته خواهد شد، بیش از آنکه یک پروژه معماری / عمران باشد، مجموعه ای از آکوسیستم ها البته در ابعاد کوچک است.
این پروژه به صورت خودکار، ایده های استثنایی در خصوص چگونگی تولید انرژی، استفاده موثر از آب و مسائلی دیگر از جمله چگونگی حمل و نقل و جابجایی را مطرح می کند.
قرار است این برج با هزینه ای بالغ بر ۱۵۰میلیارد دلار و در آینده ای نزدیک، در نقطه ای که هنوز تصمیم نهایی درباره آن اتخاذ نشده است ساخته شود؛ اما به نظر می رسد با توجه به ادامه روند نگران کننده ازدیاد جمعیت، این پروژه زودتر تصورات مدیران شرکت Eugene Tsui آغاز به کارکند.
شکلی کلی این برج همچون لانه موریانه ها است که در کناره ها، دیواره هایی با خمیدگی ملایم خواهد داشت.
همچنین برای خنک سازی این برج، از روش هایی همچون استفاده از جریان آب و انتقال حرارت اضافی به سطوح فوقانی سازه، و در نهایت انتقال آن به سطوح بالای اتمسفر زمین، استفاده خواهد شد.
گفته می شود تمامی سطح خارجی این سازه از صفحات خورشیدی پوشیده خواهد شد و از آن گذشته، وجود اختلاف فشار هوا میان قسمت پایین و بالای برج، کمک زیادی به تولید انرژی الکتریسیته (برق) خواهد کرد قرار است این برج در ۱۲۰ بخش مجزا که هر یک شامل چندین طبقه و اکوسیستم خاص خود است ساخته شود. همچنین، انبارهای بزرگ آبی در ۱۲ قسمت مجزای این سازه ساخته خواهد شد تا از آنها برای اطفای حریق استفاده شود.

شنبه 25 دی 1389  10:35 AM
تشکرات از این پست
hojat20
دسترسی سریع به انجمن ها