0

نان خشكي‌ها در تنور هدفمندي يارانه‌ها كباب شدند!

 
svh2005
svh2005
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 18447
محل سکونت : مازندران

نان خشكي‌ها در تنور هدفمندي يارانه‌ها كباب شدند!

آغاز هدفمندي يارانه‌ها بازار نان خشكي‌هاي پلدختر را حسابي کساد کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه لرستان در پلدختر، افزايش قيمت نان، نان خشكي‌هاي اين شهر را با مشکلات ناشي از کمبود نان خشک مواجه کرده است.

اين در حالي است که نان خشكي‌هاي اين شهر مي‌کوشند با شگردهاي مختلف از جمله افزايش قيمت خريد نان خشک، مشتريان بيشتري را براي خود دست و پا کنند.

قيمت نان خشک اين روزها در پلدختر هر کيلوگرم تا 300 تومان است.

در اين باره "شمس اله"، يکي از فعالان تجارت نان خشک پلدختر به خبرنگار ايسنا گفت: در چند روز گذشته نان خشک در پلدختر حسابي کيميا شده است.

وي افزود: تا چند هفته قبل گاري نان خشكي‌ام بين300 تا 400 کيلوگرم در روز نان خشک جمع آوري مي‌کرد، اما اکنون اين رقم به 50 كيلوگرم هم نمي‌رسد.

وي با بيان اينکه در گذشته شهروندان به طور ميانگين ماهانه 3 تا 7 کيلوگرم نان را روانه نان خشکي‌ها مي‌کردند، افزود: به نظر مي‌رسد با گران شدن نان، ضايعات آن نيز تا حدود زيادي کاهش يافته است، چراکه براي مردم صرف نمي‌کند نان 300 توماني را دور بريزند.

وي در پاسخ به اين پرسش که نان خشک‌ها پس از جمع آوري چگونه فروش مي‌روند، گفت: مشتري اصلي نان‌هاي خشک دامداري‌ها هستند.

"شمس اله" ادامه داد: به دليل افزايش قيمت خوراک دام و نيز کاهش توليد علوفه که از پيامدهاي خشکسالي به شمار مي‌آيد، برخي از دامداران چاره کار را در مصرف نان خشک ديده‌اند.

اين در حالي است که به گفته کارشناسان دامپزشکي، مصرف شير و گوشت دام‌هايي که از نان خشک تغذيه مي‌شوند، موجب بروز مشکلاتي براي سلامتي انسان مي‌شود.

مدير جهاد كشاورزي پلدختر، در اين باره به خبرنگار ايسنا گفت: يکي از معروف‌ترين سموم، سم «افلاتوکسين» است که در موادغذايي مانده و کپک زده به وفور پيدا مي‌شود.

علي خادمي افزود: اين سم خاصيت تجمع در کبد انسان را دارد و معمولاً از اين عضو بدن خارج نمي‌شود.

وي، بروز سرطان را از بيماري‌هاي شايع ناشي از افلاتوکسين عنوان کرد و افزود: اين سم معمولاً از طريق مصرف موادغذايي کپک زده توسط دام‌ها، وارد بدن انسان مي‌شود.

وي خاطرنشان کرد: آزمايش‌ها نشان داده هنگامي که نان کپک زده خوراک دام مي‌شود، سم افلاتوکسين وارد شير شده و از اين طريق وارد بدن انسان مي‌شود.

خادمي اضافه کرد: استفاده از جگر يا شير دام‌هايي که با نان خشک و يا علوفه کپک زده تغذيه مي‌شوند، براي سلامت انسان به ويژه سالمندان و کودکان خطرآفرين است.

قبل از هدفمندي يارانه‌ها بيش از 30 درصد نان پلدختر تبديل به ضايعات مي‌شد. اين در حالي است که به گفته کارشناسان، يک درصد ضايعات نان 40 ميليارد تومان به اقتصاد کشور ضربه مي‌زند.

صاحب نظران بر اين عقيده‌اند تا قبل از هدفمندي يارانه‌ها 15 تا 30 درصد نان توليد شده در پلدختر به ضايعات تبديل شده و عملاً راهي بازار داغ نان خشکي‌ها مي‌شده است.

 

اگر من و شما خودمان را  اصلاح کنیم ، جامعه درست می شود

شنبه 25 دی 1389  10:10 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها