0

عطر

 
savin125125
savin125125
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 5409
محل سکونت : بوشهر

عطر

عطر

پاتريك سوزكيند

نشر علمي

رويا منجم

266 صفحه

2450 تومان

 

" در فرانسه ي سده ي هجدهم مردي مي زيست كه كه يكي از با استعداد ترين و پليدترين شخصيت هاي عصري بود كه شخصيت هاي با استعداد و پليدكم نداشت."

 

ژان باتسيت گره نوي ابر مردي باهوش نيست. قدرت ماورائي يا فرا انساني در بازوان ندارد . نه متفكري بزرگ است و نه مردي الاهي. فقط گه گاه خوب بو مي كشد.

نويسنده ي آلماني كتاب داستاني پر تنش و بسيار جذاب از فرانسه ي سالهاي انقلاب و پاريس و دختران باكره را با ساختاري خطي و شيوه ي روايي كلاسيك در مقابل ديدگان خواننده در هم تنيده و تا پايان فوق العاده و با شكوه داستان اندكي خطا نمي رود.(به نظر اين حقير)

 

گره نوي بيگانه اي است در ميان مردم اميدوار و حريص كه چيزي نمي خواهد جز اندكي بو. راوي با شخصيت پردازي منحصر به فرد و برجستگي قوه ي بويايي گره نوي به شيوه اي متفات از روايت دست يافته است . رمان مملو است از تصوير ها و صحنه هايي كه با بوهاي خاص و ساده و ... تشريح مي شود. اين ايده ي فوق العاده به خوبي توسط نويسنده تا پايان كتاب استفاده شده و شيوه ي متفاوت نظر گاهيش بسيار جذاب و پر كار برد در آمده است.

 

مردها با بوي عرق و فاضلاب و اندكي مشروب ... ، زنان با بوي كرفس و سفيد شوي و مستراح و دختران با كره تركيبي اند از هلو و ميوه اي نا رس كه گره نوي اسمش را نمي داند و اندكي سيب ترش. آدمها ، حيوانات ، خيبانها ، شهرها و ... ، همه و همه بوي مخصوص به خود را دارند كه با آنم ساخته مي شوند و در خاطر مي مانند.

 

داستان بسيار منسجم و پر تنش پيش مي رود و به خوبي تعليق و حركت را در هم آميخته ، پيش مي رود تا پايان بسيار به خاطر ماندني كتاب.

 

كتاب عطر نه شاهكاري بزرگ و نه كتابي تاريخ ساز ونه حتي قصه اي آموزنده براي كودكان ... كه كتابي دوست داشتني براي خواندن و مز مزه كردن است.

 

 پ.ن :گویا فیلم نسبتآ خوبی هم با یخورده تغییر  داستان از روی کتاب ساخته شده که من هم ندیدمش. اگه کسی گیر آورد به منم بده.

 

 

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک  اللهم العنهم جمیعا
شنبه 25 دی 1389  9:01 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها