0

معرفي كتاب باباگوریو

 
savin125125
savin125125
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 5409
محل سکونت : بوشهر

معرفي كتاب باباگوریو

نویسنده : اونوره دو بالزاک
مترجم:  م.ا.به آذین
ناشر : انتشارات دوستان
چاپ نهم - ۱۳۸۴
۲۸۰ صفحه

قبل از اینکه راجع به باباگوریو بنویسم دوست دارم راجع به سبک نوشتاری بالزاک مختصر توضیحی بدهم. بالزاک ٬ نویسنده فرانسوی ٬ داستانهای خود را با توصیفات ملال آور محیط آغاز می کند. طوری که شاید خواننده های کم حوصله به قول معروف بی خیال کتاب شوند. اما باید دید دلیل این کار بالزاک چیست. او می خواهد نشان دهد که محیط مادی که افراد در آن زندگی می کنند بیشترین تاثیر را در تعیین شخصیت افراد دارد. در اغلب داستانهای بالزاک داستان در چند جهت پیش می رود. روند داستان اتفاقاتی را که برای چند شخصیت می افتد ٬ توضیح می دهد و ارتباط بین آنها را مشخص می کند.

متن کتابهای بالزاک ٬ ادبی است. لغات سنگین و توصیفات پیچیده جزء لاینفک کتابهای اوست. شاید به خاطر همین است که تا اندازه ای عامه پسند نیست و طرفداران خاص خودش را دارد.

حال می رسیم به کتاب باباگوریو. پیرمردی ورشکسته به اسم گوریو که همسرش را از دست داده است. از دار دنیا دو دختر برایش باقی مانده است. گوریو مظهر عشق پدرانه در ادبیات جهان است. تمام زندگی او دخترانش هستند. طوری که اگر اشکی از چشم دخترانش ریخته شود تا سر حد مرگ زجر می کشد.از طرفی دختران او بسیار ناسپاس هستند. باباگوریو در یک پانسیون محقر سکونت دارد که هفده نفر دیگر آن جا زندگی می کنند. یکی از آنان جوانی است به نام اوژن راستینیاک. اوژن جوانی است شهرستانی که برای تحصیل در رشته ی حقوق به پاریس آمده است.(بالزاک تا حدودی کاراکتر اوژن را نزدیک به خودش توصیف کرده است.او با اینکه به ادبیات علاقه داشت بنا به نظر پدر و مادرش حقوق خواند.)

اوژن همان تفکرات و رویاهایی را در سر می پروراند که اغلب جوانان را مشغول خود کرده است. یعنی پیشرفت سریع و بالا رفتن فوری از پله های ترقی و قدرت. اوژن در این راه پیش می رود ولی همیشه با وجدان خود٬ در کشمکش است.

مثل کتاب اوژنی گرانده ٬ باباگوریو نیز داستان زندگی افرادی است که مدام در پی گمشده ی خویش هستند. عشق ٬ قدرت ٬ ثروت و ...  آنها را در اجتماع فرانسه به این سو و آن سو می کشد. بالزاک دید انتقادی خود نسبت به جامعه ی آن زمان پاریس بیان نمی کند. او همیشه واقعیت را می پذیرد. حقیقت را مو به مو به خواننده نشان میدهد و قضاوت در این باره را که پاریس آن زمان ٬ محکوم است یا خیر به خواننده واگذار می کند.

 

 

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک  اللهم العنهم جمیعا
شنبه 25 دی 1389  8:57 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها