0

با این که یاد خدا آرام بخش دل‏ها است، چرا افراد متدین اکثراً دچار ناراحتی‏های روحی می‏شوند؟

 
mosaferakherat
mosaferakherat
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 2182
محل سکونت : گیلان

با این که یاد خدا آرام بخش دل‏ها است، چرا افراد متدین اکثراً دچار ناراحتی‏های روحی می‏شوند؟

با این که یاد خدا آرام بخش دل‏ها است، چرا افراد متدین اکثراً دچار ناراحتی‏های روحی می‏شوند؟
هر چند ایمان به خدا و اعتقادات مذهبی از مهم‏ترین عامل مسرت‏انگیز به شمار می‏رود، ولی عامل منحصر به فرد نیست. در کنار ایمان و ذکر خدا عوامل دیگری نیز مطرح است، مثل کار، خانواده، فعالیت‏های اجتماعی، نگرش مثبت، سلامت جسمانی، شوخی، بوی خوش، تفریح، تغذیه مناسب، خواب و استراحت و امیدواری.
خانم الیزابت هارلوک، روان شناس معاصر سه "میم" را عوامل اصلی شادی می‏داند:محبوبیت، مقبولیت و موفقیت. محبوبیت یعنی دیگران را دوست داشته باشیم و دوستمان داشته باشند. مقبولیت یعنی مورد پذیرش دیگران بودن و انجام دادن تعهد و مسئولیتی مشخص، موفقیت یعنی موفق بودن در کارها.(1)
چه بسا افرادی مؤمن باشند، ولی به عوامل دیگر توجهی نداشته باشند. همین امر کافی است که شاد نباشند. پس عنصر ایمان برای شادی لازم است، ولی کافی نیست.
از طرفی ممکن است مؤمن، دچار افراط یا تفریط شده باشد، در حالی که تعادل روحی امری اجتناب‏ناپذیر است. امام کاظم (ع) بهره‏گیری متعادل از خوشی‏های زندگی را لازم می‏داند و می‏فرماید:"شبانه روزتان را به چهار قسمت تقسیم کنید:بخشی را به کار و تلاش اختصاص دهید. قسمتی را به عبادت خداوند بگذرانید و بخشی را در کسب دانش و بخش چهارم را در خوشی‏های حلال و پسندیده صرف کنید و از چهارمی برای سه تای دیگر کمک بگیرید".(2) بعضی از مؤمنان برداشت صحیحی از ایمان ندارند و فکر می‏کنند هر چه عبوس تر باشند، به ایمان نزدیک ترند، در حالی که یکی از صفات مؤمنان به فرمایش امام علی (ع) چهره گشاده داشتن است.(3)
باید پذیرفت که شادی پایدار آسان به دست نمی‏آید و شادمانگی، نتیجه تلاش واقعی و آگاهانه و در نتیجه، قابل انتقال به دیگران است.
بدین ترتیب، باید باور داشت که شاد بودن، هنر است و هر کسی این هنر را ندارد. پس مؤمنان و اشخاص مذهبی اگر بخواهند شاد باشند، اولاً باید باور کنند که شاد بودن با مؤمن بودن منافاتی ندارد.
ثانیاً از افراط و تفریط اجتناب کنند.
ثالثاً:از عوامل شادی آفرین استفاده نمایند. شکی نیست که جسم در روح تأثیر می‏گذارد و فعالیت و شادی‏های جسمانی، روح را به سرور می‏رساند.جوانان مسجدی به ورزش روی آورند و در کنار مجالس عزا و حزن ائمه (ع) مجلس شادی و جشن میلاد امامان را نیز برپا سازند.
در پایان کتاب شرع و شادی از ابوالفضل طریقه دار و کتاب راز شاد زیستن از اندر و متیوس، ترجمه وحید افضلی را دو کتاب شادی و زندگی، از مهدی بهادری‏نژاد را جهت مطالعه معرفی می‏کنیم.
پی‏نوشت‏هاعلیهم‏السلام‏
آبراهام مذلو، روان‏شناسی شخصیت سالم، ترجمه شیوا رویگردان، ص
بحارالانوار، ج
نهج البلاغه، فیض الاسلام، قصار
 
 
www.jawab.ir

 

 
بَلْ تُؤْثِرُونَ الْحَیاةَ الدُّنْیا«16»  وَالْآخِرَةُ خَیرٌ وَأَبْقَى«17» 
 
ولی شما زندگی دنیا را مقدم می‌دارید،  در حالی که آخرت بهتر و پایدارتر است!
 
الأعلی (16 -17)
 
 
 
 

 

شنبه 25 دی 1389  12:42 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها