0

تکلم چه نقشی در افکار و جهت دهی روح ما دارد؟

 
savin125125
savin125125
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 5409
محل سکونت : بوشهر

تکلم چه نقشی در افکار و جهت دهی روح ما دارد؟

تکلم چه نقشی در افکار و جهت دهی روح ما دارد؟

سخنان منفی بخش اعظم سخنان ما ناخودآگاه و ناآگاهانه به طرز عجیبی در جهت از پا در آوردن نفس ماست . به استناد یک قانون ساده علت و معلول اگر نفس خود را بهبود بخشیم به سایر خواسته های زندگیمان می رسیم ذهن خود را پرورش دهیم تا زندگی بهتری داشته باشیم. برنامه ریزی ذهنی است که باورها و نگرشها احساسات و رفتار و اعمال ما را شکل میدهند اگر مایلیم فرزند شما کار درست انجام دهد باید از گفت وگوی مثبت با خود شروع کنید.

· برنامه ریزی ها باورهای ما را می سازد.

· باورها طرز تلقیها را شکل میدهد

· طرز تلقیها احساسات را می سازد.

· احساسات چگونگی و ماهیت اعمال را تعیین می کند.

· اعمال نتایج را شکل میدهد.

هر فکری که از ذهن ما می گذرد و هر فکر آگاه و یا نا خود آگاه که از ضمیر ما می گذرد به تکانشهای الکتریکی تبدیل میشود که به سهم خود مراکز کنترل در مغز را به انفعالات الکتریکی و شیمیایی وا می دارد و هر حالت روانی ، احساس و عملی را که در هر لحظه از شبانه روز انجام میدهیم کنترل میکند.

هر فکری را که در خود برنامه ریزی کرده اید یا به دیگران اجازه داده اید شما را برنامه ریزی کنند تمام موارد مربوط به شما را در دوران کودکی از بزرگترها می شنویم ، تاثیری باورنکردنی بر ما می گذارد برخی از  برنامه ریزی ها و تغذیه ذهنی ما آشکار هستند بعضی نه . اکثراً روان درمانگرها حافظه بیمار را به کودکی او باز می گردانند تا از چگونگی شکل گرفتن مشکل او آگاه شوند.

حال به تعدادی از جملات منفی توجه کنیم که معمولا اینگونه جملات کارآیی نفس را کاهش میدند.

o کار درست و حسابی نمیکنم.

o میز من همیشه بهم ریخته است.

o فرصت استراحت ندارم.

o هر چه بد بیاری است از آن من است.

o همیشه کسی کاری به دستم می دهد.

o انگار از کوه به پایین افتاده ام.

o به هرچه دست بزنم خراب میشود.

o گاه آرزو می کنم ای کاش به دنیا نمی آمده ام.

o ظاهرا قرار نیست پولی در جیب داشته باشم .

o خیلی افسرده ام.

o فروشندگی از من بر نمی آید.

o هیچ راهی وجود ندارد.

o از کارم متنفرم.

o به هیچ کس نمی توان اعتماد کرد.

o امسال مرتب سر ما می خورم.

o امروز دستم به کار نمی رود.

o در حضور جمع زبانم بند می آید.

o ای کاش وقت بیشتری داشتم.

o فکرش حالم را بهم می زند.

o بیش از اندازه خجالتی هستم.

o ای کاش قدم بلندتر بود.

o امروز هم یکی از آن روزهاست.

از لحاظ فیزیولوژی انسان هر چقدر در حالت آرامش باشد مواد شبه افیونی که در مغز به نام اندروفین مها کنند درد است بیشتر تولید میشود به خاطر همین افرادی که در برابر درد بی تفاوت به نظر می رسند ممکن است توانایی غیر معمولی برای زیاد کردن تولید این ضد دردهای طبیعی در مواقع لزوم داشته باشد. هر گونه نا آرامی علاوه بر اینکه روح ما را مورد تهدید قرار می دهد به جسم ما لطمه می زند. این افکار منفی وقتی بصورت وسیعی تکرار شوند اثرات باز دارنده منفی در روح ایجاد خواهند کرد که به اعتماد به نفس لطمه وارد کرده و به تعقل و تفکر صحیح لطمه وارد می کند و سلب شادی و سرور در روح را موجب شده و نتیجتا عدم شکر گزاری را در پی خواهند داشت.

هم چنان که گفته شد زمینه ایمان بر مبنای سرور و شادی است تا غم و نگرانی. پس می بینیم تا زمینه سازی منفی ایجاد شده باشد عالیترین کمالات به نابودی کشیده میشود. تمام این مسائل گفته میشود که شوق و رغبت به طرف دین ایجاد شود بعضی از مردم شوق و رغبت را بد تعبیر می کنند درراحتی ووقت گذرانی و بازی می دانند حال آنکه در عمل شوقی ایجاد میشود که محتاج مشقت و تلاش باشد.

با توجه به آیه قرآنی که می فرماید:" لتقراءه علی الناس علی مکث" با درنگ و تانی بر مردم آیات قرآنی بخوانی . در واقع فکر انسانها با درک، آنها را تحویل بگیرد. بطوریکه ذهن انسان همیشه رابطه علت و معلولی در بین پدیده ها ایجاد نماید.بطوری که ذهن انسان بالاخره به این نتیجه برسد، شما مواخذه میشوید بانکه قلبهایتان کسب کرده است.لکن یواخذکم بما کسبت قلوبکم.(شما را آنچه قلبهایتان کسب کرده مواخذه میشوید) طبع علی قلوبهم بانهم لایعقلون(قلبهایتان مهر زده میشود به خاطر اینکه تعقل نمی کنید . جعلنا رجس علی الذین لایعقلون.(رجس و پلیدی را در کسانی که تعقل نمی کنند قرار می دهیم)

پس یکی از راههای شیطان این است که همانا انسان را از محور معقولات خارج کند در آزمایشات روانشناسی نشان داده شده که تعارض موجب اختلال در رفتار میشود یعنی در هیچ مطلبی تا استحکامات عقلی در آن پی ریزی نکرده اید پای بند نشوید و برای آنکه مطلبی در حافظه باقی بماند همیشه به کل مطلب پیوند دهید تا درعمل موفق باشید وقتی به مطلبی پای بند شدید حتما با دلایل عقلی آن را استحکام بخشید. هر چیزی یاد گرفتیم نباید با اصول الدین از قبیل توحید و نبوت و معاد ، امامت و عدل مغایر باشد در این صورت چون هماهنگلی لازم در ذهن پدیدار نشده موجب تصمیم گیریهایی در زندگی خواهد بود که نیروهای مثبت ما به هدر رفته و هدف از تربیت در اسلام ذخیره سازی نیروهای مثبت است تا بر نیروهای منفی یا به عبارتی شیطانی غالب آید. علت تصمیم گیریهای غلط عدم استحکام فکری در زمینه های توحیدی است ( برای تقویت مبانی منطقی فکری رجوع شود به مبدء و معاد نوشته اللهوردیخانی )

همانطور که ریزش قطرات مدام آبی سنگ سخت را سوراخ می کند افکار منفی مداوم قدرت روحی را از ما سلب کرده و زمینه سرور را کاهش میدهد بطوریکه رغبت و میل به طرف کار مثبت را کم کرده و تدریجا معنویات از انسان سلب می گردد. یکی از روشهای روانی در مبارزه با اسلام این است که معمولا دشمنان اسلام به تخریب فکری و روانی می پردازند تا قدرت معنوی را کاهش دهند در این صورت کشش به طرف منهیات زیاد شده و کسی نخواهد بود که حافظ و مدافع اسلام باشد و از اسلام جز قشر ظاهری در جامعه نخواهد بود.

 

منابع استفاده:

1. قرآن

2. کتاب با خویشتن نوشته دکترشاد هلمستتر What to say when you talk to yourself

 

 

 

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک  اللهم العنهم جمیعا
شنبه 25 دی 1389  12:07 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها