0

آستان مقدس امامزاده عبدالمُهیمن (ع)

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 10633
محل سکونت : اصفهان

آستان مقدس امامزاده عبدالمُهیمن (ع)

 

 

آستان متبرکه امامزاده عبدالمهیمن(ع) در کوی امامزاده جنوب غربی شهر بوشهر واقع شده و بنای ساختمان بقعه شامل هسته مرکزی و غرفه هایی پیرامون آن است و  به دلیل نوع معماری به کار رفته به عنوان یک اثر ملی و تاریخی ـ فرهنگی به ثبت رسیده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان می گوید: در بقعه امامزاده عبدالمهیمن(ع) اجناس با ارزش تاریخی و قدیمی متعددی وجود دارد که از طرف افراد برجسته ای به این امامزاده اهداء شده که نشان دهنده قدمت تاریخی و اعتبار بالای آن نزد مردم بوشهراست.

حجه السلام اسماعیل پور می افزاید: براساس اسناد تاریخی ، امامزاده عبدالمهیمن(ع) از اولاد حضرت عباس بن علی(ع) و در شجره نامه آن چنین آمده است:

عبدالمُهیمن بن ابوعلی عبیدالله بن علی بن ابراهیم بن الحسن بن عبدالله بن العباس بن علی بن ابیطالب(ع)

این امامزاده فردی فقیه و دانشمند بود که در زمان خلافت هارون الرشید عباسی به مصر و سپس به ایران مهاجرت کرد و در بوشهر ساکن شد و در همان جا درسال ۳۱۲(ه.ق) درگذشت.

صحن مقدس این امامزاده شب‌های پنج شنبه و جمعه محل عاشقان اهل بیت(ع) و زائران فراوانی است که برای قرائت دعای کمیل در آنجا تجمع کرده و حالت روحانی و معنوی خاصی به صحن امامزاده می بخشند.

سید مهیمنی از اعضای هیأت امنای این امامزاده با اشاره به تلاش هایی برای بهتر شناساندن جایگاه این امامزاده و بقعه متبرک می گوید: برای شناساندن این بقعه برنامه های فرهنگی متعددی از جمله کلاس های قرآنی هفتگی؛ برگزاری مراسم ادعیه خوانی و در مناسب های مختلف مذهبی برگزاری سوگواری ها و جشن ها می شود اما باید با راه اندازی بازار روز؛ مرکز خدمات درمانی و بهداشتی در جوار این امامزاده ؛ اورژانس، احداث کتابخانه، زائر سرا و تکمیل کردن تجهیزات سرمایشی و گرمایشی موجبات آشنایی بیش از پیش مردم و گردشگران را فراهم کرد که نیازمند همکاری بیشتر مردم و دستگاههای مرتبط با اوقاف هستیم .

امامزاده ها و بقاع متبرکه بوشهر فرصت های بالای گردشگری مذهبی

پنج شنبه 7 آذر 1398  1:12 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها