0

اثرات روانی حجاب

 
savin125125
savin125125
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : تیر 1388 
تعداد پست ها : 5409
محل سکونت : بوشهر

اثرات روانی حجاب

می دانیم یکی از علل اختلالات روانی کاهش نیروهای فکری است.) چون انسان تحت تاثیر ضمیر نا خود آگاه نیروهای فکری را از دست می دهد) امروزه از طرف روانشناسان برای جلوگیری از استرس و کاهش تنش روانی که در بر خورد روزانه با مسائل ایجاد می شود تمرین تمرکز فکر توصیه می گردد . به بیماران روحی تمرکز فکر را از قبیل توجه به تنفس و شی واحدی و تکرار حرفی تحت تعلیم قرار می دهند. از جمله عواملی که انسان را از لحاظ فکری بطور ناخود آگاه تخلیه میکند حساسیت های روحی است، ممکن است یا در اثر تربیت غیر صحیح در ما ایجاد شده باشد یا به آنچه که به صورت میل در فطرت ما وجود دارد ایجاد حساسیت روحی ما را فراهم سازند. مثلا انسان سیر ممکن است به بوی غذا واکنش نشان ندهد ولی این میل از بین نرفته بلکه در مواقع گرسنکی ممکن است فکرا به انواع خوردنی ها متوجه شود. ( آیا ضمیر نا خود آگاه با تمرکز فکر میتواند تخلیه شود؟)

امروزه روانشناسان معتبر دنیا با تحقیقاتی که در مورد تمرکز فکر انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که از طریق ذخیرهء نیروهای فکری فواید بیشماری عاید بشر می شود.

مفهوم حجاب در این مقوله وقتی مورد توجه قرار می گیرد علتش، حساسیت های روحی جنس مذکر و مونث است که به صورت طبیعی در نهادشان گذاشته شده است برای سلامتی فردی و اجتماعی اگر این حساسیت ها را در چهار چوب صحیح خود قرار دهیم، خود باعث میشود نه تنها فرد از سلامت روحی و جسمی برخوردار باشد بلکه به افراد دیگر جامعه از جهت کاهش تحریک پذیری فکری، سلامتی را به دیگران اهداء نماید.(چه کار خیری بهتر از این می تواند باشد) با نقل فواید ذخیره سازی نیروهای فکری که از اینترنت از بخش energy enhancementو یا از بخش meditation استفاده شده به اختصار بیان میشود.

همانطور که مشخص است قوه تفکر امواجی تولید می کند که غیر مرئی است و ما آن امواج را نمی بینیم مثل اینکه یک مخزن الکتریکی وجود دارد که نشر نور می کند و مرکز این امواج مغز انسان است. و برای مهار کردن آن که معمولا به صورت ناخودآگاه نیروهای فکری تخلیه میشود دستور توجه به تنفس را سفارش می دهند که انسان رابطهء بین روح و جسم را از این طریق ایجاد می کند و چون روح مامور نظارت و تنظیم کارهای داخلی بدن را برعهده دارد این عمل موجب میشود قدرت روحی بالا رفته و اعضاء و جوارح درونی انسان به نحو احسن کار کند و مانع از اختلال و بهم خوردن نظم درونی بدن شود و اکثر بیماریها امروزی به علت اختلال همین امر بوده و تنشنجات عصبی و ناراحتی های روحی را ایجاد میکند. هورمونهای درونی بدن وقتی به نحو صحیح فعالیت کنند دیگر اعضای داخل بدن را مختل نمی کنند.از فواید تمرکز فکر نه تنها موجب تقویت روحی و ایجاد صبر و مقاومت می شود بلکه حسابرسی فکر انسان بالا می رود. مخصوصا قدرت حسابرسی اگر گسترش یابد انسان در موارد هیجان و مواردی که با استرس همراه است انسان عاقلانه برخورد خواهد کرد. وظیفه شناسی وقتی افزایش می یابد که انسان روحیهء شادی داشته باشد. یکی از فواید، جلوگیری از اتلاف قوای فکری، لذت بردن از موقعیت های زندگی است یعنی به علت دارا بودن آرامش فکری انسان نعم موجود در خود را درک کرده و حس اعتماد به نفس و عزت نفس بالاتری برخوردار می شود. و بالا بودن روحیهء مثبت برخوردهای اجتماعی اصلاح می شود. یکی از مهمترین عواملی که این رفتار در ما ایجاد می کند حالت درون نگری است با ایجاد حالت درون نگری از تنش های روانی که ممکن است دیگران با نگاهها و رفتارهایشان در ما ایجاد کنند کاهش یافته مخصوصا اگر ذهن از ارزش های انسانی و متعالی تقویت شده باشد خود موجب کاهش تنش های روانی می شود. یکی از عواملی که پرستش خدا را به مخاطره می اندازد نیاز احساس زیبایی است که خود نیروهای روحی و فکری هدر می دهد. اگر زیبایی های بیرونی وسیله ای برای تقویت دهنده زیبایی درونی و مزین کردن خود به کمالات و توجه به مبداء صورت گیرد خود می تواند نیازهای روانی ما را تامین کند. اگر جنس مخالف مخصوصا این احساس زیبایی را در انسان به انحراف بکشاند و موجب ناآرامی درونی خواهد بود. و از جمله زمینه های منفی خواهد بود که گرایش به مواد مخدر افیونی را فراهم می کند. چون مسئله بی حجابی به صورت تدریجی در رفتارها و مسائل روانی تاثیر می گذارد لذا از طرف عاملین مورد بی توجهی قرار می گیردو اگر به ریشه یابی این مسئله توجه شود می بینیم چه ظلم بس بزرگی در این جریانات نهفته است.

با افزایش قدرت فکری و قدرت روحی، انسان قادر خواهد بود با عقل کل ارتباط برقرار کند( با نقل از مطالب meditaion و نقش دعا در شفا یافتن )انسان قادر خواهد بود با القاء قدرت روحی خود به محیط زنده باکتریها تسلط پیدا کند. در این صورت محبت وعشق واقعی در سایه ارتباط با خالق تحقق می یابد و البته نه عشق و محبتی که امروزه در کشورهای غربی آن را آمیزه ای از مسائل جنسی می دانند مغایر است عشقی که دور از هر گونه آمیختگی به غرایز و نفسانیات باشد ایجاد خواهد شد. |پس اگر این امواج مهار شوند ما به قدرت خارق العاده ای دسترسی پیدا خواهیم کرد. عشق معنوی وقتی افزایش یابد روابط زن و مرد سالم بوده و خانواده ها بر اساس احساس نیاز تشکیل نمی شود بلکه بر اساس عشق و محبت معنوی که بر پایه ایثار و فداکاری و پایه ریز خصوصیات انسانی است تشکیل می یابد.

امروزه یکی از روشهای جلوگیری از خستگی تمرین تنفس را مورد توجه قرار داده اند در مجله Russel Mens'health By می نویسد برای اینکه ما از استرس در امان باشیم هر موقع که وقت داشتیم تمرین تنفس را انجام دهیم این آمادگی ما را در برابر امر استرس دار افزایش می دهد. مطلب اشاره می کند به اینکه استرس در واقع مانع تنفس صحیح شما می شود و بدن شما را از اکسیژن محروم میکند . و این منجر به خستگی می گردد. استرس و هیجان شما را چنان خسته می کند همانند اینکه شما هیزم شکسته اید.

استرس معمولا در مواردی است که انسان نه تنها به مسئله مورد نظر حساسیت دارد بلکه ناخوشایند است اتفاق می افتد. افزایش قدرت های فکری لازمه اش تقویت مبانی منطقی ذهنی است.

چگونه مبانی منطقی ذهنی تقویت می یابد؟ ابتداء باید نگرش خود را به انسان عمیقتر کنیم امیال باید طبق فطرت تنظیم شده باشد که پایین بودن آن افسردگی و بالا بودن آن تنش های روانی خواهد داشت.

چنین مطرح میشود اگر انسان به آرامش دست یابد آن موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و افزایش قدرت بدنی را در برابر بیماریها موجب میشود.

امیال انسان بطور فطری اگر عمل نکنند روح انسان را متاثر کرده و آرامش روان را مختل می کند. میل جنسی قویترین میلها در نهاد انسان است هر انسان سهمی در برقراری تعادل روانی دیگران نقش دارد حجاب خود یک وظیفهء انسانی محسوب میشود تا با عمل به آن رسالت ایفای نقش ا نسا نی خود را در جامعه ا ش انجام دهد.

عشق معنوی با توجه به آیهء قرآنی می بینیم در سایه قوانینی تحققی می پذ یرد.

"ان الذ ین امنوا و عملواالصالحات سیجعل لهم الرحمن ودا" (آیه 97- سوره مریم) بدرستی آنانکه ایمان آورده اند و عمل صالح انجام داده اند بزودی برای آنان محبت را قرار دهیم.(پس محبت یک امر معنوی است که از طرف عالم معنا در قلوب جای می گیرد.( زهی افسوس انسان به خاطر چنین محبتی تفاخر کند)

و آیه دیگر قرآنی یکی از علل امراض روحی را عدم تعقل می داند".قی قلوبهم رجس بانهم لایعقلون"

آیه دیگر دگرگونی قلب و روح را نفهمیدن و عدم درک فکری و یا تضعیف جنبه های فکری می داند سوره توبه آیه 87 "طبع علی قلوبهم فهم لا یفقهون" قلبهایشان مهر زده میشود به خاطر اینکه نمی فهمند( در مباحث دیگری راجع به ذهن سالم و ذهن ناسالم صحبت شده است.)

سوره توبه آیه 127" ضرب الله قلوبهم بانهم قوم لا یفقهون" قلبهایشان بسته شود یعنی قلوب متحول نشود بخاطر اینکه آنها نمی فهمند . پس دقت شود برای اینکه قلبها از حقیقت متحول نشود معمولا مفاهیم منطقی در ذهن تخریب میشود.

امروزه در محافل علمی نیز اعتقاد بر این است که انرژی منفی در روح باید مهار شود با توجه به energyenhancement با روش افزایش و تقویت انرژی درونی می توان بر انرژی های منفی غالب شد.

 با تمرکز و دسترسی به توان های فکری در واقع خویشتن نگری مثبت در ما افزایش می یابد مفهوم معنوی به زندگی دنیوی خود خواهیم داد.( دسترسی به توان های فکری آیا تنها با اراده انسان امکان پذیر است).

امروزه در محافل مذهبی چندان در پرورش عقل و مفاهیم پرداخته نمی شود در حالیکه راه عرفان یعنی انبساط روانی وقتی شکوفایی پیدا می کند که انسان یک سیستم فکری صحیح داشته باشد. همانند اینکه گلی بخواهد شکوفا شود . ما فقط شرایط صحیح شکوفا یی آن را فراهم می کنیم در چگونگی باز شدن به صورت ارادی دخالت نداریم قلب و روح انسان از آرامش برخوردار نخواهد شد که فکر انسان دائما تحت تاثیر افکار هیجان انگیز قرار گیرد و از صلابت فکری بی بهره باشد.

 نگرش قرآن به روابط زن و مرد در سوره نور آیه 31" قل للمومنین یغضومن ابصارهم و یحفظوا فروجهم" بگو به مردان مومن که چشمهایشان را از نگاه کردن ناسالم حفظ کنند و دامنها یشان را از آلودگی حفظ کنند .( نگاه کردن عادتی یعنی چشم چرانی در واقع کنترل چشم را از دست دادن است در واقع کار غیر منطقی و از دست دادن انرژی های روحی است و می تواند عواقب بعدی داشته باشد.)

یکی از محرکات غیر الهی، چشم چرانی است. چسم چرانی موجب فعالیت الکتریسیته و قوه مغناطیسی موجود در زن و مرد و شیفته شدن آنان به یکدیگر، یا فریفته شدن مردی به مردی یا زنی به زنی شده، عواقب وخیم و ناگواری در پی دارد. چرا که انسان را به بیماریهای گوناگون روحی و جسمی مبتلا می کند . صحت این امر، هم از دیدگاه تعالیم دینی و هم از نظر علم روز به اثبات رسیده است. کسی که به دیگری به دیده شهوت می نگرد این عمل موجب ترشح غدد داخلی و تجمع مواد زاید و سمی در خون است که سبب پیدایش آثار سوئی در ارگانیسم بدن شده انسان را به بیماریهای خطرناک و غیر قابل علاج دچار می کند.تمام عادات غلط روحی که به صورت تدریجی در شخصیت انسان اختلال ایجاد می کنند در واقع خطرشان کمتر از اعتیاد به مواد مخدر نیست.(آیا چنین عادات غلط را یک فرد روانشناس می تواند درمان کند یا یک طبیب ربانی لازم است)

در سوره نور آیه 32 درباره زنان مومن می فرماید" قل للمومنات یغضضن من ابصارهن و یحفظن فروجهن" همان مطلب را هم در مورد مردان و هم در مورد زنان ذکر میکنند.

در واقع دین خواسته قبل از اینکه انسان به انواع تنش ها گرفتار شود خواسته با جملاتی از قبیل "لاتقربوالفواحش" ، ( به زشتی ها نزدیک نشوید نه اینکه بگوید انجام ندهید) یعنی انسان را از امکان ابتلاء شدن فاصله ایجاد میکند چون تا انسان در دام اعتیاد گرفتار شد دیگر او را به تعادل روانی برگرداندن مشکل است و علل گرایش به مفاسد، نیاز روانی انسان به لذات است (از وصال به حق لذت می برد)

حتی اگر تنش های جزئی ایجاد شود انسان به هر حال دنبال گمشدهء درونی خود است که از معنویات لذت برد این تنش ها باعث می شود انسان از معنویات لذت نبرد و مجبورا و نا خود آگاه به مسائل خلاف روی آورد و یا گمشده خود را در پول، مقام، علم، یا هر عامل بیرونی دیگر پیدا کند.

معمولا یکی از مسائل روانی که جنس مونث را از قبول حجاب باز می دارد مسئله جلب توجه دیگران، چه در جنس ذکور و چه در اناث نیاز روانی است منتها این نیاز روانی با نیازهای کاذب اختلا ط پیدا می کند همانند اینکه ما از خوردن غذای لذ یذ لذت می بریم و بعد خاطره لذت ما را تشویق به خوردن می کند. دومی لذت کاذ ب است . یکی از ابتلائات روانی در انسان جلب توجه دیگران است که از این مسئله خیلی لذ ت می برد و قرآن آن را در قالب ریا مطرح کرده است . نقطه روا نی ریا یعنی جلب توجه دیگران اسـت . اگر از لحاظ روانی تربیت صحیح در مورد دخترها انجام شود بطوریکه با ایجاد اعتماد به نفس صحیح ، احساس احتیاج به جلب توجه دیگران (حالت افراطی) در او کاهش یابد در واقع شرایط پذیرش حجاب برای او بیشتر فراهم خواهد شد.

پس بطور کلی ترموستات روانی اگر صحیح میزان شود ما کمتر تحت تاثیر احساس خود در زمان قرار خواهیم گرفت وواقعیت موجود در زمان را زودتر درک خواهیم کردچرا که فعالیت های سلولهای عصبی و عملکرد آن برابر درک احساس زمان است . در این صورت اجتماع و جامعه از آرامش و پیشرفت برخوردار خواهد شد ووجدان کاری بالا خواهد رفت.

 انسانی که ازتعادل روانی برخودار است قادر به شکر گزاری خالق خود خواهد بود چرا که هر چه قدر کارآیی فکر بالاتر امکان درک نعمت بیشتر خواهد شد. به یکی از نصایح معصومین توجه شود نعمتی که از آن قدر دانی نگردد" مانند گناهیست که آمرزیده نشود". در قرآن کریم خداوند می فرماید. "لئن شکرتم لازید نکم" امکان پیشرفت معنوی در سایه رضایت درون است.

خداوند می فرماید اگر شکر گزاری شود حتما حتما نعمت شما افزایش یابد. آیات دیگری مبنی بر یاد آوری نعمت ذکر گردیده است.

نقش زنان در قرآن در آرامش دهی به همسراست وقتی زنی از تنش های روانی برخوردار باشد و یا در ایجاد کردن تنش ها به دیگران بی توجه باشد. او چگونه می تواند اولین وظیفه اش در ایجاد آرامش و برطرف کردن تنش های روانی محیط خانواده اهمیت داده باشد.

در سوره اعراف 189 جعل منها زوجا لیسکن الیها در قرآن نقش زوج در آرامش دهی به همسر مطرح میشود .

نتیجه رفتارهای غلط ما که به صورت بطئی تنش هایی در دیگران ایجاد می کنند چه عواقبی در روند تحولات اجتماعی و از بین رفتن زندگی سالم می تواند داشته باشد؟

· عدم آرامش فکری موجب میشود دیگران را کوچک بشماریم و عدم احترام باعث میشود باورهای ذهنی ما شکل نگرفته و ارزشمند نشود.

· احساسات خود را متناسب با محیط و جو روانی و اجتماعی نمی توانیم ابراز نمائیم و به طرف مقابل نمی توانیم فرصت دهیم تا احساسات خود را ابراز نماید

· چون همه افراد دارای حقوق اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی می باشد با عدم احساس مسئولیت حقوق روانی را از دیگران سلب می نمائیم .

· کلید صمیمیت، دوستی ، موفقیت در کسب و کار بستگی به این دارد که با موارد اختلاف تضاد چگونه مواجه می شویم با عدم آرامش فکری این به نحو احسن انجام نمی گیرد.

· در زمان بحث و مشاجره معمولا برای اینکه احترام به طرف حفظ شود بایستی نکته مثبتی در حرفهای طرف مقابل پیدا کرد تا احترام طرف رعایت شود این با عدم آرامش فکری امکان پذ یر نیست.

· یکی از موانع بزرگ ارتباط خوب، سرزنش دیگران و فراموش کردن سهم خود است، با عدم آرامش انسان خودمحور و رفتار خصمانه و حالت تدافعی از خود نشان میدهد.

· اگر می خواهیم ارتباط اجتماعی مطلوب و سازگاری با محیط داشته باشیم ، خطاها خود را پذ یرا باشیم " و این در صورت آرامش فکری مقدور خواهد بود"

· در شرایط روحی نامطلوب، با سکوت و یا عدم حضور روانی خود ، جو روانی اجتماعی مطلوب را حفظ کنیم ، زیرا در غیر اینصورت دیگران قربانی شرایط روحی نا مناسب ما خواهند شد.

· انعطاف پذ یری معقول خود حالت دیکتاتوری را در ما کاهش میدهد این در سایه "آرامش امکان پذ یر است "

· گوش دادن به صحبتهای دیگران را در خود تقویت نمائیم که یکی از اصول دموکراسی اسلامی است که با آیه قرآنی تطبیق می کند علاوه بر اینکه سوره ای بنام مشورت (شوری) آمده در واقع ارزش گذاری به مردم و تقویت عزت نفس خود در رشد ایمان فرد فرد جامعه کمک می کند .

تاثیرات گناه به بدبختی جوامع می انجامد شیطانها را بر ما حاکم می سازد. در دعای کمیل حضرت علی می فرماید: خدایا آن گناهیکه نعمتها را دگرگون سازد بیامرز خدایا آن گناهیکه بدبختیها را فرو ریزد بیامرز. خدایا آن گناهیکه از اجابت دعا جلوگیری می کند بیامرز . آن گناهیکه بلا را نازل می کند بیامرز.

منابع استفاده

· کتاب تعالی ذهن نوشته ویلسون ترجمه رضایی

· فیلم مستند علمی تجربه زمان

· بهداشت روان از انتشارات دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی همدان

· در اینترنت بخش energy enhancement

· Men's Health by Russell wild

· قرآن

· از اینترنت در بخش روش های سلامتی meditation /magazines health

 

 

 

اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمد وآخر تابع له علی ذلک  اللهم العنهم جمیعا
جمعه 24 دی 1389  11:55 PM
تشکرات از این پست
yas_49
دسترسی سریع به انجمن ها