0

رونمایی از نسخه مرمت‌شده فیلم «فردوسی»

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 81124
محل سکونت : تهران

رونمایی از نسخه مرمت‌شده فیلم «فردوسی»

 
روز چهارشنبه ۱۳ آذرماه نسخه مرمت شده فیلم «فردوسی» به کارگردانی عبدالحسین سپنتا که ساخت آن به ۸۵ سال پیش بر می‌گردد در موزه سینما نمایش داده می‌شود. سپنتا را اهالی سینما با نگارش فیلم «دختر لر» اولین فیلم ناطق سینمای ایران و دیالوگ ماندگارش که خاطره فراموش نشدنی برای سینمای این مرز و بوم دارد به یاد می‌آوردند.

روزنامه اعتماد: روز چهارشنبه ۱۳ آذرماه نسخه مرمت شده فيلم «فردوسي» به كارگرداني عبدالحسين سپنتا كه ساخت آن به 85 سال پيش بر مي‌گردد در موزه سينما نمايش داده مي‌شود. سپنتا را اهالي سينما با نگارش فيلم «دختر لر» اولين فيلم ناطق سينماي ايران و ديالوگ ماندگارش كه خاطره فراموش نشدني براي سينماي اين مرز و بوم دارد به ياد مي‌آوردند كه «تهرون، تهرون كه ميگن شهر قشنگيه، اما مردمونش بدن.»درباره عبدالحسين سپنتا به اين نكات مي‌توان اشاره كردكه او نويسنده و بازيگر اولين فيلم ناطق ايراني «دختر لر» بود.

رونمایی از نسخه مرمت‌شده فیلم «فردوسی»

او در سال ۱۲۸۶ در تهران متولد شد و بخشي از تحصيلات خود ر‌ا در مدرسه امريكايي‌هاي تهران گذراند.سپنتا در اين شهر بزرگ شد و تعليم گرفت اما علاقه‌اش به تاريخ ايران و جهان و دانستن بيشتر، از تهران فراتر رفت و به همين دليل براي تكميل تحصيلات به كشور هندوستان عزيمت كرد. در سال ۱۳۰۶ بود كه وي مطالعه و تحصيل در زمينه تاريخ و فرهنگ و ادبيات كهن را در بمبئي آغاز كرد.

آن زمان سينماي ايران فيلم‌هاي صامت نمايش مي‌داد. اما علاقه سپنتا به فرهنگ و تاريخ ايران در هند ادامه پيدا كرد و او در اين زمينه تلاش كرد فيلمنامه‌اي بنويسد كه در آن براي نخستين‌بار بازيگر ايراني بتواند در فيلم سخن بگويد، سپنتا در اين راه با فردي به نام «اردشير ايراني» آشنا شد و در نهايت، با همكاري اردشير ايراني به ساخت نخستين فيلم ناطق فارسي در سرزمين هند دست زد كه محصولش «دختر لر» شد. اولين فيلم او فردوسي بود. سپنتا «فردوسي» را با بودجه وزارت معارف، فيلمي را براي هزاره فردوسي در سال 1313 كليد زد و بدين ترتيب فيلم «فردوسي» ششمين فيلم تاريخ سينماي ايران لقب گرفت. اين فيلم براساس زندگي فردوسي همراه با نشان دادن بخش‌هايي از شاهنامه ساخته شده است كه نشان‌دهنده شناخت سپنتا از ادبيات فارسي است.

سپنتا بعد از ساخت فيلم «فردوسي» سه فيلم ديگر با عناوين «شيرين و فرهاد»، «چشمان سياه» و «ليلي و مجنون» را ساخت كه همگي داستان‌هايي اصيل و تاريخي را بيان مي‌كردند. به اين نكته هم بايد اشاره كرد كه عبدالحسين سپنتا طي سال‌هاي فعاليت خود در سينما سابقه انجام اموري از جمله فيلمنامه‌نويسي، شاعري، آواز، دكوراتوري، تدوين، بازيگري و مجري‌گري را علاوه بر كارگرداني دارد.قرار است هفته آينده 20 دقيقه از نسخه بازسازي‌شده فيلم« فردوسي» اولين ساخته اين كارگردان كه قدمت 80 ساله در سينما دارد براي مخاطبان نمايش داده شود.

براساس بعضي از روايت‌ها، داستان فيلم فردوسي از خانه فردوسي آغاز مي‌شود كه وي از پنجره اتاقي به پل خراب شهر توس با چهره‌اي گرفته و مغموم نگاه مي‌كند و در بخش‌هايي هم فردوسي، صحنه‌هايي از شاهنامه را در مقابل سلطان محمود براي حاضرين مي‌سرايد. فيلم «فردوسي» به تهيه‌كنندگي اردشير ايراني محصول سال ۱۳۱۳ است و نسخه آن توسط فيلمخانه ملي ايران ترميم و بازسازي شده است.نسخه مرمت‌شده فيلم «فردوسي»روز چهارشنبه ۱۳ آذرماه ساعت 19 در سالن سينما فردوس موزه سينما نمايش داده خواهد شد و حضور در اين برنامه رايگان است. اولويت حضور در اين برنامه با سينماگران، منتقدين، اهالي سينما، رسانه و تاريخ‌نگاران خواهد بود.

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

چهارشنبه 6 آذر 1398  10:20 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها