0

هند ۱۴ ماهواره به فضا پرتاب کرد

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 81124
محل سکونت : تهران

هند ۱۴ ماهواره به فضا پرتاب کرد

 
سازمان پژوهش‌های فضایی هند صبح امروز چهارشنبه ۱۴ ماهواره را به مدار زمین فرستاد.

ایرنا: سازمان پژوهش‌های فضایی هند صبح امروز چهارشنبه ۱۴ ماهواره را به مدار زمین فرستاد.

هند ۱۴ ماهواره به فضا پرتاب کرد

به گزارش پایگاه اینترنتی اسپیس، یک موشک متعلق به سازمان پژوهش‌های فضایی هند(ISRO) که «وسیله پرتاب ماهواره قطبی» (PSLV) نام دارد، ساعت ۹:۲۸ دقیقه صبح روز چهارشنبه به وقت محلی هند، از مرکز فضایی Satish Dhawan در هند ۱۴ ماهواره را به مدار زمین فرستاد. از این تعداد، ۱۳ ماهواره متعلق به آمریکا است که ۱۲ فروند از آن‌ها به شرکت تصویربرداری از زمین «پلنت» (Planet) تعلق دارد.

حدود ۱۸ دقیقه پس از پرتاب، ماهواره رصدی Cartosat-۳ طبق برنامه‌ در مدار زمین قرار گرفت و ۱۰ دقیقه بعد از قرارگیری ماهواره هندی در مدار زمین، ۱۳ ماهواره دیگر که همه «تاسوره» (ماهواره‌های مکعبی) بودند در مدار قرار گرفتند.

ماهواره Cartosat-۳ هزار و ۶۲۵ کیلوگرم وزن دارد و یک ماهواره پیشرفته رصد زمین است که توانایی تصویربرداری آن بسیار بالاست و قادر به ثبت تصاویری بسیار با کیفیت است.

این فضاپیما برای مطالعه زمین از مدار پایین تا پنج سال آتی طراحی شده و در این مدت اطلاعاتی جمع‌آوری خواهد کرد که به برنامه‌ریزی‌های شهری و توسعه منابع و زیرساخت‌ها کمک می‌کند. البته مسئولیت‌های دیگری هم برای این ماهواره تعریف شده است.

تاسواره معادل فارسی (Cubesat) دردسته ماهواره کوچک قرار دارد که به‌صورت ماهواره‌ای متشکل از واحدهای مکعب‌شکل در ابعاد ۱۰×۱۰×۱۰ وزنی در حدود ۱۳۰۰ گرم تعریف شده‌اند. به بیان دیگر، تاسواره‌ها ماهواره‌هایی هستند متشکل از واحدهای ساختاری مکعبی که بتوان آن‌ها را درون یک اسکلت با قابلیت یکپارچه‌سازی با سامانه پرتابگر جانمایی کرد و به آسانی در مدار قرار داد.

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

چهارشنبه 6 آذر 1398  10:20 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها