0

تقویت عزم

 
mosaferakherat
mosaferakherat
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 2182
محل سکونت : گیلان

تقویت عزم

برای تقویت عزم که مورد نیاز برای ایجاد یک کار وحرکت اخلاقی ونظام مند مؤثر باشد چه کارهایی را باید انجام داد وچه اموری را نباید انجام داد ؟
در مقدمه پاسخ، باید دید مرادسؤال کننده محترم ، عزم به معنای اصطلاحی است یا آنرا به معنای اراده بکاربرده اند، از این رو بیان اختلاف عزم واراده خالی از فائده نیست . تفاوت میان اراده وعزم در این است که اراده مطلق است وفی حد نفسه موضوعش را مشخص نمی کند و می تواند هم در مقاصد الهی وهم در مقاصد غیر الهی بکار برده شود. اما عزم موضوع وهدفش در امور خیر است . کریمه ((فاذا عزمت فتوکل علی الله))(1) و آیات دیگر(2) از این قبیل شاهدی در صحت این بیان است.اما معنای اصطلاحی عزم بنا گذاشتن بر انجام واجبات وترک محرمات الهی است .
در بیان عوامل تقویت کننده وسست کننده عزم باید گفت که زیر پا گذاشتن قوانین الهی وترک واجبات وارتکاب گناهان نه تنها عزم را از میان می برد بلکه وجود پلیدیها وزشتیهای ناشی از گناهان مانع تقویت عزم می شوند.از این رو انسان باید به قدرتوانش با هوای نفس به مبارزه ومخالفت برخیزد . معامله به ضد کردن ومقاومت در برابرامیال نفسانی به تدریج باعث ضعیف گشتن و دربندشدن شهوات لجام گسیخته شده ، باعث تقویت عزم می شود .از عوامل مهم دیگر اینکه توفیق وموفقیت در این امر را از خدا بخواهد که این توسل به خدا ، انس وارتباطی بیشتربا محبوب عالمیان برای او ایجاد می نماید که اساس همه ترقیات محسوب می شود از این رو سزاوار است این دعا را با تکرار بر صحیفه جان خویش حک نماید ((اللهم انی اسئلک فیه مایرضیک واعوذ بک مما یؤذیک واسئلک التوفیق فیه لأن اطیعک ولااعصیک ))(2) ( خداوندا از تو می طلبم آنچه را که موجب رضای توست وبه تو پناه می برم از آنچه موجب خشم توست وازتوتوفیق اطاعت وترک معصیت را خواستارم ) در خاتمه پاسخ ، شایسته دیدیم بیان شیوای حضرت امام ( ره) در مبحث جهاد با نفس را پیرامون عزم، زینت بخش ومؤید سخن خود قرار دهیم .
ـــــــــــــــــــــــــــــــــ
1) سوره اآل عمران ، آیه 159 ( آنچه خود تصمیم گرفتی با توکل به خدا انجام ده ) 2 )سوره محمد ، آیه 21 طاعه و قول معروف فاذا عزم الامر
3) مفاتیح الجنان دعای روز 24 ماه مبارک رمضان آل عمران ، آیه 186 و ان تصبروا و تتقوا فان ذلک من عزم الامور
شورا ، آیه 43 و لمن صبر و غفر ان ذلک لمن عزم الامور


بی عزم می کند ، پس ای برادر از معاصی احتراز کن ودر خلوات از خدا بخواه که تو را دراین مقصد همراهی کند و رسول اکرم( واهلبیت اورا شفیع قرار ده تا خداوند از لغزشگاههایی که در پیش داری از تو دستگیری
نماید .))(1)
 
 
www.jawab.ir

 

 
بَلْ تُؤْثِرُونَ الْحَیاةَ الدُّنْیا«16»  وَالْآخِرَةُ خَیرٌ وَأَبْقَى«17» 
 
ولی شما زندگی دنیا را مقدم می‌دارید،  در حالی که آخرت بهتر و پایدارتر است!
 
الأعلی (16 -17)
 
 
 
 

 

جمعه 24 دی 1389  11:35 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها