0

چگونه می‌توان از مردم بی‌نیاز شد؟

 
mosaferakherat
mosaferakherat
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 2182
محل سکونت : گیلان

چگونه می‌توان از مردم بی‌نیاز شد؟

 
بی‌شک‌، مقصود شما از "بی‌نیاز شدن از مردم‌"، نوع صحیح آن است زیرا بی‌نیازی به این معنا که از علم و تخصص و هم‌نشینی و هم‌نشینی و یاری دیگران بی‌نیاز شویم‌، نه برای انسان ـ که موجودی اجتماعی است ـ امکان دارد و نه چنین سفارشی شده است‌؛ چگونه انسان از مردم بی‌نیاز می‌شود، در حالی که انبیا و اولیا و علما و همسری که انسان اختیار می‌کند، از میان همین مردم هستند و... .
بله بی‌نیازی از مردم به این معنا که دست نیاز به سوی آنان دراز نکند، امری امکان‌پذیر است و به آن "مناعت طبع‌" نیز می‌گویند که ضد طمع می‌باشد. راه بی‌نیازی از مردم ـ به این معنا ـ قطع طمع از غیرخدا و ناامید شدن از مردم و آن چه در دست آن‌ها است می‌باشد.
امام صادق‌فرمود:"اگر یکی از شما بخواهد که آن چه از خدا می‌طلبد، به او عطا کند، پس ناامید شود از همة مرد و امید به غیرخدا نداشته باشد. و چون خدا دل او را چنین یافت‌، هیچ چیز از خدا نمی‌خواهد، مگر این که به او می‌دهد."(معراج السعاده‌، ملا احمد نراقی‌، ص 404 و 405، نشر هجرت‌.)
قرآن می‌فرماید:"اَلَیس‌َ اللّه‌ُ بِکاف‌ٍ عَبدَه‌؛(زمر،36) آیا خداوند برای بنده‌اش کافی نیست‌؟"؛ "ومَن یَتَّق‌ِ اللّه‌َ یَجعَل لَه‌ُ مَخرَجـا # ویَرزُقه‌ُ مِن حَیث‌ُ لا یَحتَسِب‌ُ ومَن یَتَوَکَّل عَلَی اللّه‌ِ فَهُوَ حَسبُه‌؛(طلاق‌،2ـ3)، و هر کس تقوای الهی پیشه کند، خداوند راه نجاتی برای او فراهم می‌کند، و او را از جایی که گمان ندارد روزی می‌دهد و هر کس بر خدا توکل کند، کفایت امرش را می‌کند."
نتیجه آن که قطع طمع از غیرخدا و ناامیدی از مردم و تقوا و توکّل بر خداوند متعال‌، از راه‌هایی است که انسان را از مردم بی‌نیاز می‌کنند.
 

 

www.jawab.ir

 

 
بَلْ تُؤْثِرُونَ الْحَیاةَ الدُّنْیا«16»  وَالْآخِرَةُ خَیرٌ وَأَبْقَى«17» 
 
ولی شما زندگی دنیا را مقدم می‌دارید،  در حالی که آخرت بهتر و پایدارتر است!
 
الأعلی (16 -17)
 
 
 
 

 

جمعه 24 دی 1389  11:31 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها