0

عالم برزخ چگونه عالمی است و در آن برای انسان چه اتفاقی می افتد ؟

 
mosaferakherat
mosaferakherat
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 2182
محل سکونت : گیلان

عالم برزخ چگونه عالمی است و در آن برای انسان چه اتفاقی می افتد ؟

 
پس از مرگ مرتبه‌ای بالاتر از حیات و زندگی شروع می‌شود، لکن انسان به علت محدودیت علم و شعور از یک طرف و عامل غفلت و اشتغال به امور دنیوی از طرف دیگر از درک آن مراتب فوق حیات مادی محروم و در پرده و حجاب است.
همچو آن اَبله که تاب آفتاب
دید بر دیوار و حیران شد شتاب
عاشق دیوار شد کاین باضیاست
بی‌خبر کاین عکس خورشید از سماست
با این حال انسان که در حیات پست دنیا دارای کمبودها و محدودیت ادراک و شعور بوده و در معرض غفلت و تباهی است، می‌تواند با مطالعه در آیات خدا و پدیده‌های هستی و تدبر در آیات وحی و قرآن و پیروی از عترت رسول خدا به درجات بالاتر حیات پی برده و حتی در دنیا جلوه‌های زیبای حیات برزخی را مشاهده کند.
آیینه دل چون شود صافی و پاک
نقشها بینی برون از آب و خاک
"استجیبوا لله و للرسول اذا دعاکم لما یحییکم" (انفال/24)؛ "دعوت خدا را اجابت کنید و دعوت رسول گرامی او را آن زمان که شما ر ا دعوت کند بسوی آنچه شما را زنده می‌گرداند."
در برزخ انسان بدنی نو و جسمی شگفت‌‌آور می‌یابد، بدنی متفاوت با بدن مادی و زُمخت دنیا اما شبیه و مثال آن. این بدن با آن بدن و جسمی که در عالم خواب با کاهش تعلق روح به بدن انسان را به عوالم بالا می‌رود شباهت دارد لکن از بدنی که در خواب دارد بسیار کاملتر است و یک واقعیت در نظام واقعی برزخ می‌باشد. این بدن لطیف و کاملتر از بدن مادی دنیوی با توانایی‌هایی بسیار بیشتر می‌باشد و ابزار سیر روح در نظام برزخی است که کاملتر، وسیعتر و بالاتر از نظام مادی است.
"ابی ولاد حنّاط" می‌گوید از امام صادق ( پرسیدم:جانم به فدایت!روایت می‌کنند که ارواح مؤمنین پس از مرگ در چینه‌دانهای پرندگانی سبز رنگ قرار می‌گیرد که در حول عرش می‌باشند. امام ( فرمودند:"نه، این روایات صحیح نیست، مؤمن نزد خداوند گرامی‌تر از آن است که خدای متعال روح وی را در چینه‌دان پرنده‌ای قرار دهد ولکن روح انسانها را در بدنهایی شبیه بدنهای دنیایی قرار می‌دهد."
عالم برزخ اگر چه به یک نظر عالم واحدی است ولی به نظر دیگر عوالم متعدد بوده و به عبارتی دارای مراتب و درجات می‌باشد که عوالم برزخی مؤمنین و عوالم برزخی منحرفین و اهل گمراهی است. عوالم برزخی مؤمنین که صورتهایی نازلتر از بهشتهای عدن می‌باشد با نقطه‌ای از نقاط زمین که قطعه‌ای از نظام مادی بوده و "وادی السلام" نامیده می‌شود ارتباط خاص دارد. عوالم برزخی منحرفین و مجرمین نیز با نقطه‌ای از نقاط زمین به نام "وادی برهوت یا یمن" ارتباط مخصوص دارد.
نعمتها و ویژگیهای برزخی در عین اینکه نتیجه برزخی راه ایمان و صلاح در زندگی دنیوی است و انسان با آنها متنعم می باشد، به گونه‌ای خاص پیش‌برنده، حرکت دهنده و نزدیک کننده به حضرت حق و اشتیاق‌آور برای قُرب بیشتر و لقای بهتر حق است. یعنی روح در عین لذت بردن، مجذوبتر و مشتاق‌تر می‌شود و تلاش او برای حرکت بسوی کمال مطلوب بیشتر است، این نعمتها مانند نعمتهای دنیا نیستند که بسوی خود جذب می‌کنند و از حق و خدا باز می‌دارند.
برزخیان با استفاده از نعمتها و ویژگیهای برزخی از عیبها و نقصها به اندازه‌ای که نظام برزخ اقتضا می‌کند پاک می‌شوند و از کمالات بیشتری برخوردار می‌گردند و به پیش می‌روند، در نتیجه نعمتها کاملتر و اشتیاق برای حرکت به جلو بیشتر می‌شود و "سیر الی الله" ادامه می‌یابد. بنابراین در حقیقت انسان در مراتب برزخ و عوالم برزخی سیر می‌کند و به پیش می‌رود، نه اینکه در یک مرتبه و یک عالم توقف کند.
جهنم برزخی و عذابهای آن نیز در عین اینکه نتیجه برزخی راه ضلالت و گمراهی در زندگی دنیوی است، به گونه‌ای خاص به سوی عمق عذاب و اصل و ریشه آن سوق می‌دهد و به تدریج به سوی عمق آتش و عذاب نزدیکتر می‌کند و در نتیجه عذاب هم شدیدتر می‌گردد و سیر به سوی غضب ادامه پیدا می‌کند. برگرفته از:
1. معاد یا بازگشت بسوی خدا، ج1، استاد محمد شجاعی
2. معادشناسی، علامه تهرانی (، ج2
3. پیام قرآن، جمعی از نویسندگان، ج5
 
www.jawab.ir

 

 
بَلْ تُؤْثِرُونَ الْحَیاةَ الدُّنْیا«16»  وَالْآخِرَةُ خَیرٌ وَأَبْقَى«17» 
 
ولی شما زندگی دنیا را مقدم می‌دارید،  در حالی که آخرت بهتر و پایدارتر است!
 
الأعلی (16 -17)
 
 
 
 

 

جمعه 24 دی 1389  10:04 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها