0

فضاسازي آمريكا عليه ايران در آستانه مذاكرات استانبول

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

فضاسازي آمريكا عليه ايران در آستانه مذاكرات استانبول

89/10/24 - 17:31
شماره:8910240778
نسخه چاپي ارسال به دوستان
فضاسازي آمريكا عليه ايران در آستانه مذاكرات استانبول

خبرگزاري فارس: چند روزي تا آغاز دور جديد مذاكرات ايران و 1+5 در استانبول باقي نمانده است و كشورهاي غربي بويژه آمريكا تلاش جديدي را براي فضاسازي عليه ايران در آستانه اين مذاكرات آغاز كرده‌اند.

به گزارش فارس، "گلين ديويس " نماينده آمريكا در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در آستانه مذاكرات ايران و گروه 1+5 در استانبول در گفت‌وگو با راديو اروپاي آزاد گفت: پيشنهاد تأمين سوخت راكتور تحقيقاتي تهران كه در اكتبر سال 2009 رد شد، يك اقدام اطمينان ساز بود كه بمنظور پرداختن به تنها يك بخش كوچك از برنامه هسته‌اي ايران مطرح شده بود، اما به هيچ عنوان نگراني‌هاي گسترده‌تر جامعه بين‌المللي را حل نمي‌كرد و حتي به آنها نمي‌پرداخت. پيشنهادي كه توسط "محمد البرادعي " مديركل سابق آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مطرح شده بود پيشنهاد خيلي خيلي خوبي بود و من بر اين باورم كه برخي در ايران اين موضوع را درك كردند. اما متأسفانه در نهايت ايراني‌ها با آن موافقت نكردند.

وي در ادامه در واكنش به اظهارات اخير "علي اصغر سلطانيه " نماينده ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي كه نشست استانبول را آخرين فرصت براي غرب عنوان كرده بود، گفت: در رابطه با گفت‌وگوهاي آتي در استانبول، آنچه ما در گروه 1+5 برنامه‌ريزي كرده‌ايم اين است كه موضوع برنامه هسته‌اي ايران را به طور گسترده در اين مذاكرات به بحث بگذاريم، بنابراين، در نشست استانبول قرار نيست تنها به موضوع راكتور تحقيقاتي تهران بپردازد. اين نشست به نگراني‌هايي كه جامعه بين‌الملل درباره مسير برنامه هسته‌اي و همچنين نگراني عميقي كه كشورها و همچنين آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درباره عدم همكاري كافي ايران با آژانس و كافي نبودن شفافيت برنامه‌ هسته‌اي كه دنبال مي‌كند، خواهد پرداخت.

جمهوري اسلامي همواره در پيگيري برنامه هسته‌اي، آژانس بين‌المللي انرژي اتمي را طرف خود دانسته و همكاري كامل و همه‌جانبه‌اي نيز با آژانس داشته است. آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نيز در گزارش‌هاي مكرر خود درباره برنامه هسته‌اي ايران بر عدم انحراف اين برنامه و تطابق كامل آن با توافقات بين‌المللي تأكيد كرده است.

گلين ديويس در ادامه مصاحبه خود با شبكه راديويي "راديو اروپاي آزاد " در تلاش براي هسته‌اي جلوه دادن مذاكرات آتي ايران و 1+5 در استانبول گفت: ما بايد بدون توجه به اين موضوع كه آيا بحث مربوط به پيشنهاد راكتور تحقيقاتي تهران سرانجام به نتيجه مي‌رسد يا خير، بحث گسترده‌تري درباره برنامه هسته‌اي ايران داشته باشيم. پيشنهاد مربوط به راكتور تحقيقاتي تهران تنها دليلي نيست كه قرار اين مذاكرات ميان ايران و گروه 1+5 در استانبول برگزار شود. آنها متوجه اين موضوع هستند، البته اميدوارم كه متوجه باشند كه اين براي آنها فرصتي تا پيشنهاد تعامل در خصوص برنامه هسته‌اي‌شان را بپذيرند و سؤالات جامعه بين‌الملل درباره برنامه هسته‌اي كه دنبال مي‌كنند را پاسخ گويند. اين مذاكرات فرصتي است براي ايراني‌ها تا به طور واقعي تسليم شوند و بار ديگر به عنوان يك عضو جامعه بين‌المللي به جايگاه واقعي خود باز گردند.

رسانه‌ها و مقامات غربي تأكيد دارند تا به مذاكرات آتي ايران با 1+5 رنگ هسته‌اي ببخشند اما مقامات ايران مكررا اعلام كرده‌اند كه موضوع هسته‌اي ايران كاملا حل شده‌ است و در اين گفت‌وگوها مسائل ديگري مطرح و به بحث گذاشته خواهد شد. در ضمن ايران همواره آمادگي خود را براي گفت‌وگو با غرب اعلام كرده است، اما آمريكا و كشورهاي غربي همواره سعي كرده‌اند تا در برگزاري اين گفت‌وگوها به نحوي كارشكني كنند و از سوي ديگر هميشه مدعي هستند كه عدم آمادگي براي انجام گفت‌وگوها از جانب ايران است.

ديويس در ادامه درباره دعوت ايران از كشورهاي جهان براي شركت در تور هسته‌اي مدعي شد: اين دعوت از تعداد اندكي از ديپلمات‌ها براي شركت در تور هسته‌اي بازديد از شمار اندكي از تأسيسات هسته‌اي اين كشور نمي‌تواند جايگزيني براي همكاري ايران با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و پايبندي اين كشور به تعهدات بين‌المللي خود باشد. به همين دليل است كه ما در واكنش به اخبار مربوط به اين تور هسته‌اي اعلام كرده‌ايم كه اقدامي كه ايران بايد انجام دهد اين است كه دسترسي‌هاي لازم براي نظارت و راستي‌آزمايي تأسيسات هسته‌اي اين كشور را براي آژانس فراهم آورد تا به سؤالات برجسته آژانس درباره اين برنامه پاسخ گويد. از نظر من، ايده برگزاري توري از پيش ترتيب داده شده براي تعداد اندكي از نمايندگان در وين نمي‌تواند جايگزين همكاري كامل اين كشور با آژانس باشد. اين آژانس بين‌المللي انرژي اتمي است كه بايد بر برنامه هسته‌اي ايران نظارت داشته باشد و به اعتقاد من اين دعوت نمي‌تواند توجهات جامعه بين‌المللي را از موضوع اصلي پيرامون برنامه هسته‌اي ايران منحرف كند.

كشورهاي غربي در حالي سعي دارند دعوت ايران براي بازديد از سايت‌هاي هسته‌اي را كم اهميت جلوه دهند كه پايگاه خبري "تي اس آر " سوئيس دعوت ايران از كشورهاي جهان براي بازديد از تأسيسات هسته‌اي اين كشور را نشانه "حسن نيت " ايران پيش از آغاز مذاكرات استانبول دانست. جمهوري اسلامي ايران در تاريخ 27 دسامبر 2010 (6 ديماه) در نامه‌اي به چند كشور از جمله اتحاديه اروپا، كشورهاي عضو جنبش عدم تعهد در آژانس، اتحاديه عرب، چين و روسيه و برخي ديگر، از آنان دعوت كرده است تا در روزهاي 15 و 16 ژانويه (25 و 26 ديماه) به ايران سفر كنند و از سايت‌هاي هسته‌اي ديدن كنند.

نماينده آمريكا در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در ادامه در پاسخ به سؤال مجري راديو اروپاي آزاد درباره حمله احتمالي عليه تأسيسات هسته‌اي ايران اعلام كرد: من نمي‌توانم از نقطه نظر نظامي سخني بگويم چون در جايگاه نظامي قرار ندارم، بنا بر اين در جايگاهي نيستم كه در هر موردي اظهار نظر كنم. اما تا جايي كه من مي‌دانم، آمريكا هيچ گزينه‌اي را رد نخواهد كرد، اما طي دو سال گذشته بر رويكردي ديپلماتيك در قبال ايران تأكيد داشتيم تا فرصتي را در اختيار ايران قرار دهيم كه مسائل مربوط به برنامه هسته‌اي خود را به صورت صلح‌آميز و ديپلماتيك حل كند. در اينجا لازم مي‌بينم تا بر فرصتي كه نشست استانبول فراهم آورده است تأكيد كنم. من اميدوارم كه فرصتي را كه اين نشست در اختيار ايران قرار مي‌دهد، به خوبي مورد استفاده قرار گيرد. و همچنين اميدوارم كه اين نشست به مذاكرات جدي‌تر درباره برنامه هسته‌اي ايران منتهي شود و اميدوارم كه اين مذاكرات بتواند سؤالات بسياري از ما را درباره برنامه هسته‌اي ايران پاسخگو باشد.

 
 
جمعه 24 دی 1389  8:44 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها