0

احتمال شعله‌ور شدن اعترضات مردمي عليه عملكرد دولت اردن

 
mehdi0014
mehdi0014
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1389 
تعداد پست ها : 287351
محل سکونت : آ.غربی-سولدوز

احتمال شعله‌ور شدن اعترضات مردمي عليه عملكرد دولت اردن

89/10/24 - 16:47
شماره:8910230701
نسخه چاپي ارسال به دوستان
احتمال شعله‌ور شدن اعترضات مردمي عليه عملكرد دولت اردن

خبرگزاري فارس: با افزايش ميزان نارضايتي احزاب و شهروندان اردني از عملكرد دولت اين كشور بويژه در زمينه مسائل اقتصادي، احتمال بروز تنش در اردن قوت گرفت.

به گزارش خبرگزاري فارس، در پايان سال 2009 ميلادي، هنگامي كه "عبدالله دوم " پادشاه اردن دوست قديمي و جوان خود را به عنوان نخست وزير جديد اين كشور تعيين كرد، بسياري از شهروندان و احزاب به اين تصميم اعتراض و اعلام كردند كه "سمير الرفاعي " توانايي اداره كشور را ندارد.

پادشاه اردن چند روز پس از روي كار آمدن نخست وزير جديد، پارلمان پانزدهم اين كشور را به دليل ضعف عملكرد آن منحل كرد و نخست وزير جديد را مأمور برگزاري زودهنگام انتخابات كرد.

هرچند پادشاه اردن خواستار برگزاري زودهنگام انتخابات پارلماني شده بود اما دولت اردن كه در غياب دستگاه نظارتي زمينه را براي عملكرد آزاد و بدون نظارت خود فراهم مي ديد، به بهانه تدوين قانون جديد انتخابات، در آخرين روزهاي سال گذشته ميلادي يعني حدود يك سال پس از انحلال پارلمان، انتخابات جديد را برگزار كرد.

در اين مدت دولت اردن قوانين موقت بسياري را به تصويب رساند كه هر كدام به نوعي سبب نارضايتي شهروندان شد و از مهم‌ترين اين قوانين مي‌توان به قانون "تك رأي انتخابات " (هر شهروند اردني حق رأي دادن به يك نامزد را دارد) اشاره كرد كه به گفته كارشناسان، هدف اصلي آن به حاشيه كشاندن احزاب مخالف دولت و در رأس آ‏نها اسلامگرايان اين كشور بود.

اما آنچه كه بيش از هر چيز سبب برانگيختن خشم و نارضايتي شهروندان اردن شده اين است كه دولت اردن در زمينه مسائل اقتصادي و معيشتي جامعه عملكرد بسيار ضعيفي از خود نشان داده است.

پس از آنكه دولت اردن به منظور تامين كسري بودجه خود، ماليات كالاهاي اساسي را افزايش داد و نيز يارانه برخي كالاهاي اساسي ديگر را برداشت، موجي از تورم دامن اين كشور را گرفت.

همين مسئله سبب شد كه شهروندان و احزاب مخالف دولت بر دولت فشار آورند تا در اين راستا اقدامي فوري و جدي صورت دهد.

عبدالله دوم شاه اردن نيز بلافاصله روز دوشنبه گذشته دستور داد كه دولت قيمت برخي كالاها را تعديل كند كه "سمير الرفاعي " نخست وزير اين كشور نيز اين دستور را اجرا كرد.

هرچند دولت اردن قيمت‏ها را تا حدودي كاهش داد اما از آنجا كه اين كاهش قيمت بسيار كمتر از افزايش آن در روزهاي اخير بود، نارضايتي شهروندان و احزاب همچنان باقي مانده است.

به عنوان مثال در ماه‌هاي گذشته قيمت برخي كالاها تا 20% افزايش پيدا كرد كه پس از دستور پادشاه فقط 4-5 درصد از افزايش قيمت‌ها كاسته شد.

كارشناسان معتقدند كه دولت از ترس افزايش اعتراضات مردمي و حزبي عليه افزايش قيمت‌ها و نيز افزايش روند خشونت در دانشگاه‌ها به دليل نبودن فضاي كاري، دست به اين تعديل زده ولي اين اقدام تاثير چنداني در آرام كردن فضاي جامعه نخواهد داشت.

يك استاد جامعه‌شناسي دانشگاه اردن در همين راستا به خبرگزاري فارس گفت: مردم به دليل سياست‌هاي نادرست دولت تحت فشار قرار گرفته‌اند و قصد دارند از طريق اعتراضات دامنه دار و برنامه‌ريزي شده، ضمن بركناري دولت، وضعيت معيشتي خود را ارتقا دهند.

اين استاد دانشگاه افزود: آنچه در روزهاي اخير در تونس و الجزاير رخ داد از يك سو شهروندان اردني را مصمم‌تر به اعتراض كرده و از سوي ديگر باعث نگراني دولت شده است.

در همين راستا احزاب مخالف دولت اردن اعلام كردند كه دولت مسئول بدبختي ملت است و سياست‌هاي اقتصادي نادرست آن سبب شده كه اوضاع اقتصادي شهروندان روز به روز بدتر شود و تورم، فقر، بيكاري و بسياري مشكلات اساسي ديگر سير صعودي در پيش گيرد.

مخالفان دولت اردن همچنين اعلام كردند كه اين كاهش ناچيز قيمت ها صرفا بمثابه داروي مسكن براي دردهاي اقتصادي جامعه است و در حقيقت دردهاي اقتصادي شهروندان را دوا نخواهد كرد.

به همين دليل احزاب و شهروندان اردني قصد دارند تا با انجام اعتراضاتي برنامه ريزي شده و منسجم، با اعمال فشار بر دولت، كابينه "سمير رفاعي " را مجبور به استعفا كنند. در همين راستا جوانان اردني اعلام كرده اند كه به زودي در برابر ساختمان نخست وزيري تحصن خواهند كرد.

آنان با اين كار مي خواهند به سياست هاي اقتصادي دولت سمير رفاعي كه سبب افزايش فقر، تورم و افزايش قيمت‏ها در كشور شده است اعتراض كنند؛ زيرا معتقدند كه دولت با دادن معافيت‌هاي مالياتي به سرمايه داران بزرگ و با نفوذ و نيز محروم كردن فقرا و كارمندان سطح پايين و بازنشستگان از افزايش حقوق، سبب شده كه صدها هزار نفر به جمعيت زير خط فقر اردن بپيوندند.

اسلامگرايان اردن نيز از مردم خواسته‌اند تا در تظاهراتي كه عليه دولت و تحت عنوان "بركناري دولت، به منظور زندگي بهتر " برگزار مي شود شركت نمايند. اسلامگرايان اردن اعلام كرده‌اند كه مشكل معيشتي شهروندان اردن بسيار فراتر از آن است كه با اقداماتي سطحي مانند كاهش چند درصدي قيمت برخي كالاها برطرف شود و تنها راه حل اين بحران، مشاركت حقيقي مردم در اتخاذ تصميمات مرتبط با زندگي آنان است.

"زكي بني ارشيد " يكي از رهبران اسلامگراي اردن ضمن هشدار به دولت اعلام كرده كه نبايد منتظر ماند تا آنچه در تونس و الجزاير رخ داده در اردن نيز رخ دهد و سپس باب گفت‏وگو با احزاب و نيروهاي مردمي باز شود. وي تاكيد كرد كه بي تفاوتي دولت در قبال خواسته هاي شهروندان سبب بحراني تر شدن اوضاع مي شود.

"صالح عزاوي " عضو دفتر اجرايي حزب جبهه عمل اسلامي اردن نيز در گفت‏وگو با خبرگزاري فارس تصريح كرد: كشور اردن به دليل فقر منابع زيرزميني و نيز منابع آبي همواره با مشكلات اقتصادي بسياري روبرو بوده است اما عملكرد دولت سمير الرفاعي در يك سال و اندي كه بر سر كار آمده سبب شده كه اين مشكلات روز به روز بيشتر شود.

اين مخالف دولت اردن گفت: افزايش بي رويه قيمت‏ها، فقر، بيكاري، خودكامگي، بي توجهي به خواست احزاب و شهروندان، بي عدالتي و بسياري مسائل ديگر سبب شده كه اردن در آستانه انفجار خشم شهروندان قرار بگيرد و بيم آن مي‌رود كه آنچه در تونس يا الجزاير رخ داده به اردن نيز كشيده شود.

اين رهبر اسلامگراي اردني تصريح كرد: تنها راهي كه مي‌تواند دولت و كشور اردن را از بحران نجات دهد، توجه به خواست احزاب و شهروندان است و دولت سمير رفاعي بايد به منافع شهروندان عادي و اقشار با درآمد پايين توجه بيشتري كند.

در ادامه فعاليت هاي ضد دولتي در اردن، اتحاديه صنفي اين كشور نيز اعلام كرده كه قصد دارد تحصني را روز يكشنبه آينده در برابر ساختمان نخست وزيري برگزار نمايد و از همه شهروندان خواسته تا در اين تحصن شركت كنند.

معارضان دولت اردن به دولت هشدار داه‌اند كه در صورت تامين نشدن خواسته هايشان، بايد مسئوليت آنچه را كه "خشم و نارضايتي شهروندان " خوانده‌اند بر عهده گيرد.

به نظر مي‌رسد در صورت عدم اقدام جدي دولت اردن جهت تامين خواسته هاي اقتصادي شهروندان، اين كشور در روزهاي آينده شاهد بروز تنش و درگيري جدي ميان شهروندان و دولت خواهد بود.

 
 
جمعه 24 دی 1389  8:40 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها