0

بهداشت دستمال کاغذی را رعایت کنید

 
behrouz_h
behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی

بهداشت دستمال کاغذی را رعایت کنید

دستمال کاغذی از جمله محصولاتی است که جزو نیازهای اولیه هر خانه ای محسوب می شود. متاسفانه برخی از خانواده ها بدون اطلاع از ویژگی و کیفیت محصولات بهداشتی اقدام به خرید این کالا می کنند، بنابراین آگاهی از ویژگی های یک دستمال کاغذی با کیفیت مطلوب می تواند در سلامت افراد خانواده بسیار تاثیرگذار باشد.
به طور کلی یک دستمال کاغذی مرغوب و مناسب بعد از خیس شدن نباید پودر و ریز ریز شود. خرد شدن دستمال هنگام استفاده در زمان سرماخوردگی می تواند منجر به ورود پرز و یا الیاف کاغذ به مجاری تنفسی گشته و موجب عفونت سینوس ها گردد.
دستمال کاغذی هایی که بوی نامطبوعی دارند و معمولا تیره رنگ هستند و روی آنها ذرات و لکه های ریزی به صورت تک نقطه ای مشاهده می شود از انواع مرغوب به شمار نمی روند. این نوع دستمال ها از کاغذهای غیربهداشتی تهیه شده اند که در صورت تماس با دست مرطوب و یا دهان می توانند مخاطره آمیز باشند. برخی تولیدکنندگان متخلف جهت پوشاندن رنگ تیره برخی از دستمال ها از سفیدکننده ها و رنگ های غیرمجاز استفاده می کنند.
این رنگ ها بسیار شیمیایی بوده و می توانند منجر به بروز بیماری های خطرناک پوستی و تنفسی شوند. از سوی دیگر دستمال هایی که به صورت فله ای و بدون مجوز بهداشتی و گاها با قیمت های بسیار پایین عرضه می شوند به دلیل مواد اولیه نامرغوب می توانند باعث بروز سرفه و آلرژی در مصرف کننده گردند.
همچنین برخی تولیدکنندگان متخلف برای کاهش هزینه تولید جهت تهیه جعبه دستمال کاغذی از مقواهای بازیافتی که گاهی بوی نامطبوع آنها به مشام می رسد استفاده می کنند. این نوع مقواها به دلیل دارا بودن ترکیبات نامطلوب در مواردی که رطوبت هوا بالا باشد انواعی از قارچ ها که با چشم دیده نمی شود روی آنها رشد کرده که در اثر تماس با دست برای سلامت مصرف کننده زیان آور خواهند بود.
نکته دیگر استفاده صحیح از دستمال کاغذی در حین سرماخوردگی و آنفلوآنزا بوده که بسیار حائز اهمیت است به طور معمول دستمال های کاغذی، یکبار مصرف هستند و در صورت کثیف شدن نباید در جیب یا دست نگه داشته شوند. همچنین این نکته را به یاد داشته باشیدکه از تماس مستقیم دستمال کاغذی با داخل چشم و دهان جدا خودداری کنید.
بسیار دیده می شود که در اثر سهل انگاری برخی والدین، کودکان به بازی و خوردن دستمال می پردازند که این کار می تواند در درجه اول موجب خفگی کودک و درجه دوم منجر به ورود شیرابه حاصل از خمیر کاغذ و ترکیبات شیمیایی موجود در آن به بدن کودک شده و به طور جدی سلامت کودک را به مخاطره اندازد.
نکته آخر آن که دستمال کاغذی را براساس نیاز خود انتخاب کنید. دستمال توالت به دلیل استحکام بالا بسیار زبر است لذا در صورت بروز آب ریزش بینی ، زبری این دستمال ها بر اثر استفاده مکرر باعث ایجاد خراش، قرمزی و سوزش پوست بینی می شود. همچنین اگر از دستمال های مرطوب پاک کننده آرایش استفاده می کنید صرفا برای همین منظور از آنها استفاده نمایید. استفاده نامطلوب از این دستمال ها به دلیل دارا بودن مواد ویژه می توانند منجر به بروز خطرات و آلودگی های جانبی در مصرف کننده گردند.
● توجه:
هنگام خرید محصولات بهداشتی به نام کارخانه تولیدکننده محصول، آدرس، تاریخ تولید و انقضا و خصوصا پروانه ساخت و مجوز بهداشت روی جعبه توجه نمایید. همچنین به یاد داشته باشید دستمال های کاغذی با وجود آن که به صورت بهداشتی تولید می شوند صددرصد استریل نبوده لذا استفاده از آنها برای زخم های باز توصیه نمی شود.

جمعه 24 دی 1389  5:40 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها