0

مهندسی ارزش

 
behrouz_h
behrouz_h
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1389 
تعداد پست ها : 1469
محل سکونت : آ.شرقی

مهندسی ارزش

در سال ۱۹۴۷ لاورنس دی مایلز Lawerence D. Miles، یکی از مهندسین شرکت جنرال الکتریک آمریکا (GE) روشی برای تعیین ارزش یک طرح ارائه داد.
شیوه مایلز در آغاز «آنالیز ارزش» نام گرفت. تکنیک آنالیز ارزش، بعدها به نام های دیگری مانند مدیریت ارزش، بهبود ارزش، کنترل ارزش و خرید ارزش به کار رفته است.
«مهندسی ارزش» (Value Engineering) نامی بود که نیروی دریایی ایالات متحده امریکا برای این روش برگزید. خاستگاه اصلی مهندسی ارزش؛ ایجاد کنترل برای مجموع هزینه ها در طول عمر محصول (خدمات) است، بدون اینکه کیفیت فدا شود و یا قابلیت اطمینان خدمات کاهش یابد.
در مهندسی ارزش فعالیت های زیر انجام می شود: افزایش توانمندی کارکنان و مدیران به منظور شناخت زمینه های بهسازی و افزایش خلاقیت در انتخاب و اجرای طرح، افزایش قابلیت ارزیابی هزینه های فرصت و بیان کمی آنها، ایجاد فرصتی برای بحث، نظرسنجی و ارزیابی سناریوهای مختلف و مستندسازی دلایل تصمیم گیری در انتخاب پروژه ها، افزایش ارزش کالاها، خدمات و سرمایه گذاری، کاهش هزینه ها تا سطح قابل قبول، کاهش ریسک، ارائه یک استراتژی مشخص برای موقعیت های پیچیده، ارتقای دانش اعضای تیم، تعیین اصول کاهش هزینه های آتی پروژه، پیشبرد کار تیمی، امکان ایجاد نقطه نظرات مختلف و ایده های جدید در بررسی ها، دستیابی به توان رقابتی در بازارهای داخلی و بین المللی و تامین نیازهای کمی وکیفی مشتریان با بهترین قیمت. مهندسی ارزش، به مجموعه تکنیک های نظام مند و کاربردی اطلاق می شود که برای تشخیص کارکرد یک محصول، خدمت و تولید با حداقل هزینه مورد استفاده قرار گیرند.

جمعه 24 دی 1389  5:23 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها