0

اهمیت ازدواج در ماه ربیع الاول

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 20588
محل سکونت : کرمانشاه

اهمیت ازدواج در ماه ربیع الاول

اهمیت ازدواج در ماه ربیع الاول

از سوی قرآن و اهل بیت (ع) تاکید فراوانی به ازدواج شده اما گفته شده ازدواج در ماه ربیع الاول از اهمیت بیشتری برخوردار است.

اهمیت ازدواج در ماه ربیع الاول

به گزارش خبرنگارحوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ تشکیل خانواده منوط به ازدواج است و جامعه نیز از خانواده به وجود می‌آید. جامعه‌ای که در اندیشه کمال و موفقیت باشد، فعالیت و رشد خود را از زیر ساخت آن یعنی خانواده آغاز می‌کند. بنابراین ازدواج مبنایی برای تشکیل یک جامعه آرمانی است.

از سوی قرآن و اهل بیت (ع) تأکید فراوانی به ازدواج شده است. برای مثال در آیه 21 سوره روم می‌خوانیم:

وَ مِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ.

و از آیات خداوندی است که برای شما از جنس خودتان جفتی بیافرید، که در کنار او آرامش یابید، و میان شما عشق و محبّت و مهربانی قرار داد، که در این حقیقت نشانه هائی از خداست برای مردمی که در گردونه اندیشه و فکر نسبت به حقایق به سر می‌برند! 

همچنین در آیه 54 سوره مبارکه فرقان، خداوند متعال می‌فرمایند:
 
وَ هُوَ الَّذی خَلَقَ مِنَ الْمآءِ بَشَراً فَجَعَلَهُ نَسَباً وَ صِهْراً وَ کانَ رَبُّکَ قَدیراً. 

و اوست خداوندی که بشر را از آب آفرید، و میان آنان خویشی و پیوند ازدواج قرار داد، و خدای تو بر هر چیزی قدرت دارد.

علاوه بر این پیامبر اکرم(ص) می فرمایند:

اذا تزوج الرجل احرز نصف دينه.
 
کسى که ازدواج کند، نصف دينش را حفظ کرده است. ﴿مستدرک الوسائل، ج ۱۴، ص ۱۵۴٫﴾ 

بنابراین مسلمانان به تبعیت از اسلام باید سراغ ازدواج بروند، اما اسلام چه ایامی را برای انجام این سنت بزرگ سفارش می‌کند و خداوند متعال در آیات قرآن برخی روز های سال را منحوس و شوم می‌داند.

محمدعلی‌نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و کارشناس علوم قرآن و حدیث با اشاره به آیاتی که بد یمن بودن برخی روزهای را تأیید می‌کند، به خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان گفت: خداوند در قرآن کریم دو مرتبه به روزهای نحس اشاره کرده است، نخست آیه 16 سوره فصلت است که خداوند در آن می‌فرمایند «پس بر آنان تندبادى توفنده در روزهايى شوم فرستاديم تا در زندگى دنيا عذاب رسوايى را بدانان بچشانيم و قطعا عذاب آخرت رسواكننده‏ تر است و آنان يارى نخواهند شد». دوم آیه 19 سوره قمر است که خداوند در این آیه می‌فرمایند: «ما بر [سر] آنان در روز شومى به طور مداوم تندبادى توفنده فرستاديم».

این استاد دانشگاه تأکید کرد: روزهای منحوس، روزهایی هستند که نباید توقع داشت در این روز اتفاق خوبی رخ دهد. به همین دلیل توصیه می‌شود کارهای مهم مثل ازدواج کردن در این روزها انجام نشود. حالا ماه ربیع آغاز شده است، ماهی که پیامبر (ص) در آن با حضرت خدیجه (س) ازدواج کردند. ازدواجی که یکی از ثمرات آن حضرت زهرا (س) بودند.

بسیاری معتقدند که ازدواج در این ماه برکات فراوانی دارد و در این خصوص گفت و گویی کردیم با آیت‌الله سید هاشم بطحایی گلپایگانی، کارشناس مذهبی و عضو مجلس خبرگان رهبری که وی با اشاره به اهمیت زمان ازدواج بیان کرد: در سفارشات ائمه اطهار (ع) به ازدواج آمده است که این سنت حسنه را تسریع ببخشید. یعنی سعی کنید به بهانه‌های دنیایی آن را عقب نیندازید.

این کارشناس مذهبی در خصوص زمان ازدواج اظهار داشت: طبیعی است که ازدواج در ایام مبارکی مانند ماه ربیع، که میلاد پیامبر(ص)، سالروز ازدواج ایشان با حضرت خدیجه (س) و همچنین میلاد با سعادت امام صادق (ع) در آن واقع شده است، امتیاز ویژه‌ای دارد.
این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد:البته باید بدانیم که آنچه در ازدواج اهمیت دارد، انتخاب همسر است و مواردی مانند زمان ازدواج در اولویت‌های بعدی قرار دارد.

چهارشنبه 8 آبان 1398  10:18 AM
تشکرات از این پست
khaliln
khaliln
khaliln
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : آذر 1390 
تعداد پست ها : 1598
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:اهمیت ازدواج در ماه ربیع الاول

خدای تعالی به مسئولین محترم کشورمان تدبیر عنایت فرمایند تا جوانان در سردر گمی نباشند وازدواج کنند.

چهارشنبه 8 آبان 1398  11:40 AM
تشکرات از این پست
hosinsaeidi
دسترسی سریع به انجمن ها